PKK, Avrupa’da 30 milyon avro haraç topladı!

blank

Alman istihbaratı, PKK’nın ülkedeki faaliyetlerine ilişkin bir rapor hazırladı. Rapora göre örgüt, bu yıl Almanya’da 16 milyon 700 bin avro haraç topladı. Bu rakam ise Avrupa genelinde 30 milyon avro olarak açıklandı. Paraların Kandil’e aktarıldığı belirtildi.

Almanya’nın iç istihbarat birimi Federal Anayasa Koruma Teşkilatı (BfV), 2021 yılı raporunu yayımladı. Terör örgütü PKK’nın geniş yer verildiği raporda şunlar kayda alındı:

PKK, Almanya’da Kürt halkının ‘tek temsilcisi’ olduğu iddiasıyla propaganda faaliyetleri yürütüyor. Örgüt, ‘bağış’ adı altında tahmini olarak 16 milyon 700 bin avro (Yaklaşık 300 milyon TL) haraç topladı. Bu, bir önceki yıla göre oldukça yüksek bir meblağ. Örgütün Avrupa genelinde topladığı haracın ise 30 milyon avroyu (538 milyon TL) aştığı tahmin ediliyor. Bu paralar, Türkiye’de terörün finansmanında kullanılıyor.

AVRUPA’DAN DAĞA ADAM TOPLUYORLAR

PKK’nın Almanya’daki Türk hedeflerine yönelik eylemler tehdidi de sürüyor. 2013’den günümüze kadar Almanya’dan 295 kişinin PKK saflarına katılmak üzere Ortadoğu ülkelerine gitti. Bu kişilerden 30’u, bu bölgelerde öldü. 150’si ise Almanya’ya geri döndü.

EN FAZLA ÜYESİ OLAN ÖRGÜT

Almanya’da örgüt, 4 saha, 9 eyalet ve 31 bölgeye ayrıldı. Bunların başında bir elebaşı bulunuyor. PKK’nın ülkede 14 bin 500 üyesi mevcut. Almanya’daki aşırılık yanlısı yabancı örgütler arasında PKK en fazla üyeye sahip.

STRATEJİLERİ: ŞİDDET

Şiddet, PKK ideolojisinde stratejik bir seçenek olmaya devam ediyor. PKK’nın Almanya’da ana faaliyetleri, örgüte lojistik ile mali destek sağlanması, yeni üye kazanma, propaganda amaçlı miting ve etkinlik düzenlemek.

“PKK TERÖR ÖRGÜTÜDÜR”

Rapora ilişkin değerlendirmede bulunan Alman İçişleri Bakanı Nancy Feaser “PKK, uluslararası bir terör örgütüdür. Mücadelemiz sürecek” ifadesini kullandı.