Porsche AG 2020’de satış rekoru kırdı

 

Mustafa Karaman
STUTTGART- Dünyanın en büyük spor otomobil üreticisi Porsche tarihinin en karlı yılını 2020!’de geçirdi. Korona Virüs ve onun etkilediği gergin ekonomik duruma rağmen stratejik büyüme kayıt eden Porsche AG, 2020 mali yılında yeni bir satış rekoru kırdı ve satış gelirini 28,7 milyar avroya yükseltti. Porsche, dünya çapındaki müşterilerine toplam 272 000’den fazla araç teslim etti. 2025’te yeni satılan tüm Porsche’lerin yarısı bir elektrik motoruna sahip olacak; ayrıca 2030’da yeni araçların yüzde 80’inden fazlasının elektrikli hale gelmesi bekleniyor. Porsche AG’nin CEO’su Oliver Blume ve Porsche AG Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ile Finans ve BT Yönetim Kurulu Üyesi Lutz Meschke, 2025, 2030 ve ileriye dönük yeni hedefleri kamoyu ile paylaştılar.

BAŞARININ SIRRI
Ana merkezi Baden-Württemberg eyaletinin başkenti Stuttgart’ta olan ve binlerce Türk işçisini de bünyesinde çalıştıran Porsche AG’nin CEO’su Oliver Blume’nin yaptığı açıklamada 2020 yılının zorlu koşullara rağmen Porsche AG için başarılı bir yıl olduğunun altını çizerek bu başarının dört nedeni olduğunu söyleyerek şöyle açıklık getirdi. “Çekici ürün yelpazemiz, ikna edici elektrikli modellerimiz, markanın yenilikçi gücü ve cesur kriz yönetimi” olarak nitelendirerek şöyle devam etti, “2020 yılında, Porsche’nin ilk tamamen elektrikli spor otomobili Taycan, 20.000’den fazla kez teslim edildi. Bu, onu sınıfının en başarılı elektrikli spor arabası yaptı. Bu aynı zamanda 50’den fazla uluslararası ödülle de kanıtlanmıştır. Diğer şeylerin yanı sıra Taycan, ‘dünyanın en yenilikçi aracı’ seçildi. Porsche, sürdürülebilir eylemle, sosyal sorumluluk ve yenilikçi teknolojiler ile sağlam iş gücüne sahip” temeller üstünde durduğunu ve bunun da başarının sırrı olduğunu vurguladı.

GURUR DUYDULAR
2020 yılında ardı adına gelen Korona felaketlerinde sayısız zorluğa rağmen dim dik ayakta duran firmalar arasında yer alan Porsche AG Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ile Finans ve BT Yönetim Kurulu Üyesi Lutz Meschke, bu sene elde edilen bilanço ve onun getirisindeki rakamlarla gurur duyduklarını ve stratejik hedeflerine ulaştıklarını ifade etti. Meschke, “Zorlu küresel duruma rağmen bu veri çok iyi. Kriz sırasında en büyük önceliğimiz likidite idi. Amaç, acil olarak ihtiyaç duyulmayan tüm maliyetleri azaltmaktı. Porsche hiçbir aşamada uzun vadeli stratejik yönünü asla gözden kaçırmadı. Geleceğin konularda tek kuruş bile kesmedik. Dönüşüm, sayısallaştırma ve elektrifikasyon ile tüm gaz vermeye devam ediyoruz. Çünkü bu sorunlardan tasarruf ederseniz, yakında rekabet edemeyeceksiniz. Maliyet ve likidite yönetimimiz mihenk taşı oldu. Krizden sonra tüm hızıyla yeniden başlayabilmek için işimizi koruduk. Herhangi bir işi kesmiyoruz ve herhangi bir yan kuruluştan ayrılmıyoruz. Aksine çalışanlarımıza karşılığını veriyor ve geleceğimize yatırım yapıyoruz. Porsche, verimliliğini daha da artırdı” dedi.

PORSCHE’DEN YARDIM
Öte yandan Porsche ayrıca sürdürülebilir iş uygulamalarının sosyal açıdan sorumlu olduğunu da anlıyor. Örneğin Korona Virüs yılında, şirket “Porsche yardım” programını kurdu. Çok sayıda çalışan hayır amaçlı projeler için gönüllü oldu veya bağışlar yaptı. Pandeminin etkilerini hafifletmek için Porsche bağış hacmini 5 milyon Euro artırdı ve gıda bankalarına yapılan gıda bağışları ikiye katlandı.