Porsche’den 2023 ilk çeyrekte tarihi başarı

Porsche’den 2023 ilk çeyrekte tarihi başarı

Spor otomobil üreticisi Porsche, 2023 yılında 80 bin 767 adet otomobil teslim ederek tüm zamanların satış rekorunu kırdı.

MUSTAFA KARAMAN

STUTTGART- Dünyanın en büyük spor otomobil üreticisi Porsche’nin global satışları, 2023 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yıla göre yüzde 18 arttı. 2023’ün ilk üç ayında Porsche dünya çapındaki müşterilerine 80 bin 767 adet otomobil satışı gerçekleştirdi. Böylelikle Porsche, tarihindeki en başarılı ilk çeyreğini geçirdi. Bu, satış rakamı spor otomobil üreticisinin tarihindeki en başarılı ilk çeyreği temsil ediyor. Porsche’nin bu başarısında SUV’lar özellikle popüler olmaya devam ediyor. Buna göre SUV modelleri yüzde 30 artış gösteren Macan ve  yüzde 23 ile de Cayenne yerini aldı. Porsche AG Porsche 2023 yılının ilk çeyreğinde 718 Boxster, Macan GTS, 911 Carrera, Taycan Turbo S Cross Turismo, Cayenne E-Hybrid, Panamera E-Hybrid modelleri araçları teslim ettiği vurgulandı.

ODAKLI BÜYÜME

Bu harika sonuçtan dolayı çok mutlu olduklarını belirten Porsche AG’de Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Detlev von Platen, “Bu, ürünlerimize olan yüksek talebin ve markamızın gücünün kanıtıdır” dedi. Ekonomideki aksaklıklara rağmen iyi bir sonuç ile yollarına devam ettiklerini vurgulayan Platen, “Devam eden değişken ekonomik duruma ve sınırlı parça bulunabilirliğine rağmen tüm satış bölgelerinde büyüyebilmemiz bizim için özellikle sevindirici bir sonuç” olduğunu ifade etti. Odak noktalarının değer odaklı büyüme olduğunun altını çizen Yönetim Kurulu Üyesi Detlev von Platen, “Bunu yaparken, her zaman pazarın talep ettiğinden bir araç daha az üretme hedefinin peşinden gidiyoruz. İyi bir başlangıç, yılın devamı için bize güven veriyor. Aynı zamanda, hala zorlu bir ortamda uyanık ve esnek” kaldıklarını söyledi.

REKOR ARTIŞ

Porsche dünya genelinde satışlarda, başarılı bir çeyreği daha geride bıraktı. Tüm zamanların en yüksek satış rakamına ulaşarak bir önceki yıla göre önemli bir artışla Çin ve Kuzey Amerika Porsche, Avrupa’da ilk çeyrekte 2022’nin aynı dönemine göre yüzde 14 artışla 18 bin 420 araç teslim etmeyi başardı. Almanya iç pazarında teslim edilen araç sayısı da arttı buna göre 8 bin 247 adet ile yüzde 19’luk bir artış anlamına geldi. Porsche’nin en büyük tek pazarı olan Çin’de, spor otomobil üreticisi Ocak-Mart döneminde yüzde 21 artışla 21 bin 365 araç teslim etti. Bunun en önemli nedenlerinden biri, ülkenin pandeminin etkilerinden kurtulmaya devam etmesi olduğu açıklandı. Kuzey Amerika’da Porsche, müşterilerine yüzde 30’luk bir artışla 19 bin 651 araç teslim etti. Yurt dışı ve büyümekte olan pazarlarda yüzde 5’lik artışla 13 bin 84 araç müşteriye teslim edildiği açıklandı. Öte yandan SUV’lar özellikle popüler olmaya devam ediği görüldü. SUV modelleri Porsche müşterileri arasında popüler olmaya devam ediyor: Porsche Macan yüzde 30 artışla 23 bin 880 adet müşteriye teslim edildi. Cayenne ise yüzde 23’lük artış yaparak 23 bin 387 araç müşterilere teslimat yapıldı.  Ayrıca 911 spor araba ikonu da müşteriler arasında popüler olmaya devam ediyor. Buna göre 911 model Porsche dünya çapında yüzde 19 artışla 11 bin 063 adet kez teslim edildi. Panamera aracı da yüzde 10’luk artış gösterdiği vurgulandı. İlk çeyrekte tamamen elektrikli Taycan’ı ise yüzde 3’lük bir düşüş gösterse de 9 bin 152 müşteri teslim aldı. Bu düşüşün nedeni, elektrikli spor otomobili özellikle vuran yan sanayide devam eden arz darboğazlar olduğu ifade edildi.  Yüzde 6’lık bir artış ile 718 Boxster ve 718 Cayman modelleri de 4 bin 806 adet araç teslimat gerçekleştirdiği belirtildi.