POST okurlarına bedava 50 bilet

Engelli ve engelsizler için Türkçe film günleri

Post okurlarına BEDAVA 50 bilet:
Engelli ve engelsizler için Türkçe ve Almanca olarak yapılan kısa metrajli film günleri için 50 Post Aktuel okurlarına BEDAVA bilet veriyoruz. Bu haberi sosyal medya hesabımız (facebook) üzerinden paylaştıkdan sonra alttaki elektronik posta adresine E-Mail atan 25 çocuk filmleri ve 25 adet de büyükler için olmak üzere İLK 50 kişi giriş bileti kazanacaktır. E-mailde isim ve soy isim ile stichwort yazmanız yeterli olacaktır. Kazanan ilk 50 kişiye e-mail yoluyla cevap verilecek ve kazananların isimleri misafir listesine eklenecektir.

Çocuk filmleri için: Stichwort: “Post Aktion Kinder
Türkçe filmler için: Stichwort: “Post Türkei” yazarak “orga@klappe-auf.com” adresine e-mail atabilirsiniz.

Erdal Altuntaş
HAMBURG – Klappe Auf adlı kuruluş tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan “Engelsiz Kısa Metrajlı Film Festivali“nde ilk defa Türkçe filmler de gösterilecek. Ağırlık noktası Türkiye olacak ve 10-12 Kasım 2017 tarihleri arasında Hamburg’da yapılacak “Engelsiz sanat ve kültür” adlı projeye Ankara’dan da katılım olacak. Festival komitesi adına Altona’daki “Barner 16” adlı bürolarında basın toplantısı düzenleyen Andreas Grützner, Agnes Nuber, Katrin Mersmann ve Barner 16 Film bölümü yöneticisi ve Film Yönetmeni İskender Kökçe, etkinlikle ilgili bilgi verdiler.

Andreas Grützner 6 yıl önce başladıkları projenin her iki yılda bir yapıldığına dikkat çekerek “Ben 2 yıl Ankara’da yaşadığım için bu yılki etkinliği Türk ve Alman filmleriyle ve Ankara’daki meslektaşlarımızla birlikte yapmaya karar verdik. Hedefimiz görme ve işitme engelliler ile engelsiz halkımızın birlikte film seyredebilmesi. Filmlerin görme engelliler tarafından seyredilmesi için sesli bir anlatım hazırladık. İşitme engelliler için ise Türkçe ve Almanca altyazılı yaptık. Etkinliği yapacağımız Metropolis Sineması ise Hamburg’un engelsiz bir sinemasıdır ve herkesin gelebileceği bir yerdir” dedi. Bu yılki etkinliğe Türk yönetmen Sinem Sakaloğlu’nun da katılacağını belirten Grützner “Ayrıca Pazar günü de çocuklar için film günümüz olacak. Tüm aileleri bekleriz” dedi.

Etkinliklerde 400 film arasından seçilerek, 2 ila 15 dakika süren 35 filmin yer alacağını belirten Türk Yönetmen İskender Kökçe “Bu yıl ilk defa kısa metrajlı Big Bağ, Büst, Salı ve Patates olmasın adlı 4 Türkçe film gösterime girecek. 10 Kasım açılış günü ekip filmini çektik. Bu filmin yönetmenliğini ben yaptım. Cumartesi günü gösterilecek olan (Wilde Narzissen) adlı filmi ise Anette Wirtz yönetti ama bu filmin de kamera ve montajı bana ait” dedi. 250 kişilik Metropolis Sinemasına Türk engelli ve engelsiz seyirciyi de davet eden Kökçe “Bu ilk projemiz. Yeterli ilgi görürse ilerde daha güzel işler yapabiliriz. Bunun için de Türk halkının ilgisine ihtiyacımız var. 12 Kasım Pazar günü saat 14.30’da çocuklar için kısa filmler olacak. Buraya da tüm aileleri bekleriz. En uzun filmimiz 15 dakika olduğu için sıkılmadan ve zevkle izleyeceğiniz filmler var” dedi.

Sparda Bank ve Aktion Mensch gibi kuruluşların bu sosyal projeyi destekledikleri belirtilirken etkinliğe katılma ücretinin ise büyüklerde 7, çocuklarda ise 3 euro olduğu belirtildi. Etkinliğin açılışı 10 Kasım Cuma akşamı saat 18.00’de yapılacak ve 22.00’ye kadar sürecek. 11 Kasım’da 12.00-21.00 ve 12 Kasım’da ise 12.00-19.00 arası devam edecek.

Türkçe filmlerin konuları:
Big Bağ (2 dakika): Hayatın zorlukları ile ilgili bir ders niteliği taşıyor. Büst (15 dakika): İlgili makam tarafından bir Türk köyü okulunda Atatürk’ün yeni bir büstü hediye edilmektir. Fakat giderken eski büstü götürmeyi unuturlar. Bunun üzerine köy öğretmeni Şeref, hademe olan İzzet’e eski büstü koruma görevini verir. Bu görev yüzünden İzzet’in hayatı alt üst olur.Salı (12 dakika): İstanbul’da yaşayan 15 yaşındaki Aslı’nın okulda basketbol oynarken ve eve dönüş yolunda üç farklı erkek ile karşılaştığı, sıradan bir okul günü ile ilgili. Patetes Olmasın (13 dakika): Kara mizah tarzında çekilmiş olan filmde bir adamın büyük şehirde yaşamını kontrol altına alma çabaları anlatılmaktadır. Bununla birlikte sosyal kaygı, yalnızlık ve intikam gibi konular ile karşı karşıya kalmaktadır.

Yer: Metropolis Kino.
Kleine Theaterstr. 10,
20354 Hamburg (U2 Gänsemarkt)

www.klappe-auf.com

Post okurlarına BEDAVA 50 bilet:
Ayrıca engelli ve engelsizler için Türkçe ve Almanca olarak yapılan kısa metrajli film günleri için 50 Post Aktuel okurlarına BEDAVA bilet veriyoruz. Bu haberi sosyal medya hesabımız (facebook) üzerinden paylaştıkdan sonra alttaki elektronik posta adresine E-Mail atan 25 çocuk filmleri ve 25 adet de büyükler için olmak üzere İLK 50 kişi giriş bileti kazanacaktır. E-mailde isim ve soyisim ile stichwort yazmanız yeterli olacaktır. Kazanan ilk 50 kişiye e-mail yoluyla cevap verilecek ve kazananların isimleri misafir listesine eklenecektir.

Çocuk filmleri için: Stichwort: “Post Aktion Kinder

Türkçe filmler için: Stichwort: “Post Türkei yazarak “orga@klappe-auf.com” adresine e-mail atabilirsiniz.
25 çocuk ve 25 büyük olmak üzere toplam 50 giriş bileti vereceğiz. İlk 50’ye girmek için acele edin.

NOT: Her kişi sadece bir kez mail atarak aksiyona katılabilir.