POST YİNE BULUŞTURDU

Serap AltunSTUTTGART- POST Gazetesi Baden-Württemberg Temsilciliği, 13 Mart Pazar günü yapılacak olan eyalet parlamentosu seçimleri öncesi Türk kökenli adayları ve önemli siyasi isimleri biraraya getirdi. Stuttgart Başkonsolosu Ahmet Akıntı’nın da katıldığı Programa; BW Başbakan Yardımcısı ve Maliye-Ekonomi Bakanı Dr. Nils Schmid ve eşi Tülay Schmid ile eyalet parlamanetosu milletvekili Muhterem Aras, FDP’li adayı Ardal Özdoğan, SPD’li aday Ergun Can, SPD Kornwestheim İl Başkanı Atilla İhtiyar, Enz Bölgesi Belediye Meclisi Üyesi SDP’li Hasan Ali Özer, Göppingen SPD Gençlik Kolları Başkanı Max Yılmazel, Daimler AG Sendika Başkanı Ergün Lümali, Audi Firması sendika işci temsilcisi Fuat Topaloğlu, BMW Stuttgart müdürleri; Erwin Mayer ve Werner Pfanzelt ile Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve işadamları katıldı.
POST Gazetesi Baden-Württemberg Temsilcisi Ali Batmaz’ın evsahipliğinde, Piri Reis Restaurant’ta gerçekleşen kahvaltılı programda gündemi ağırlıklı olarak 13 Mart eyalet parlamentosu seçimleri oluşturdu.

AKINTI; “OYUNUZU KULLANIN”
Başkonsolos Ahmet Akıntı; yaptığı konuşmada 13 Mart seçimlerinin eyalet bazında oldukça önemli olmasının yanı sıra Almanya yönetimini de etkileyecek bir seçim olduğunun altını çizdi. Başkonsolos Akıntı, En büyük göçmen topluluğu olan Türkler’in oy haklarını kullanarak kendilerini en iyi yöneteceğine inandıkları partive oy vermelerinin büyük önem taşıdığını vurguladı. Başkonsolos Ahmet Akıntı, “Sadece Türkler’in değil, Almanya’da yaşayan bütün göçmenlerin çözüm bekleyen bir çok sorunları var. Bu sorunların çözümünde, ülkenin yönetimini belirleyecek olan 13 Mart seçimlerini ve bu bağlamda başlatılmış olan “Oy Hakkını Kullan” inisiyatifini çok önemsiyoruz. Bu konuda STK’lara oldukça büyük iş düşmekte. Sadece siyasi alanda bilinçlenmek yeterli değil, kamusal alanda, toplumu yakından ilgilendiren her konuda, okul aile birliklerinde, kızıl haçta yada gönüllü yapılabilecek her çalışmada yer almalı ve aşama aşama sorunlarımızın çözümüne katkılar sunabilmeliyiz” dedi. Başkonsolos Akıntı sözlerini yineleyerek; “Hangi parti olursa olsun kendinize yakın hissettiğiniz, merkez partilere oyunuzu veriniz. Oy kullanma hakkını kazanmış herkes sandıkta tavrını belirlemelidir. Yakın çevrenizi de oy kullanma yönünde teşvik ediniz” şeklinde konuştu.
Mülteciler konusunda Türk-Alman işbirliğine de değinen Başkonsolos 7 Mart’ta yapılacak olan zirveden bahsederek, mülteciler konusunda sadece bütür zirvelerle kalmayan bir ortak çalışma içerisinde olduklarını, mülteci konusu dahil, uyum, ayrımcılık, şiddet, ırkçılık gibi sorunların çözümünde de bu seçimlerden çıkacak sonucun önemine dikkat çekti.

SCHMİD, “BAŞARILI BİR DÖNEM OLDU”
BW Başbakan Yardımcısı ve Maliye-Ekonomi Bakanı Dr. Nils Schmid, 13 Mart seçimleri için “Geleceğinizi ilgilendiren çok önemli bir seçimdir” ifadesini kullandı. Dr. Schmid, “SPD-Yeşiller Koalisyonu’nun devam edip etmeyeceği sizlerin elinde” dedi. Koalisyon yönetimi olarak Baden-Württemberg’de, çok önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini vurgulayan Schmid; “Uyum Bakanlığı açtık ve eyalette yaşayan göçmenlerin sorunlarına yönelik çalışmalara hız verdik. Tam gün okulları, üniversite harçlarının kaldırılması, okul sisteminde yenilikler yapılarak ayrım gözetmeksizin herkesin aynı okullara gidebileceği bir ortamın sağlanması, meslek alanlarının oluşturularak, mesleksiz kazanımına teşvik, İslam din derslerinin okullarda verilebilmesi için çalışmalar, müslümanlara özel defin işlemlerinin kolaylaştırılması, kiralık içilere yapılan bedensel ve finansiyel zulmün kaldırılması, asgari ücret uygulaması, ev kiralarında üst sınır belirlemesi ve daha birçok çalışmalara koalisyon olarak imza attık. Bundan sonra da; ırkçılığa, ayrımcılığa, yabancı düşmanlığına hayır diyen, dünyaya açık, ekonomisi iyi durumda bir Baden-Württemberg istiyorsanız eğer oylarınızı SPD’den yana kullanın” diye konuştu.

SCHMİD, “İSLAM BADEN-WÜRTTEMBERG’E AİTTİR”
Bu seçimlerde oy kullanmanın ayrıca çok büyük bir önemi var diyen Bakan; “İslam ve tabiki de Müslümanlık Almanya’ya dolayısı ile de Baden-Württemberg’e aitir. Irkçı, ayrımcı, yabancı düşmanlığını kışkırtıcı, İslam’ı dışlayan söylemleri ile seçimlerde yer alacak olan AfD (Alternatif für Deutschland) Partisinin bu seçimlerde yol alamaması için sizlerin, her birinizin vereceği oylar çok değerlidir. Oy kullanma hakkı olan yakınlarınızı 13 Mart seçimlerinde oy kullanmaya teşvik etmelisiniz” dedi. Ayrıca, yabancı düşmanlığını körükleyen söylemlerinden dolayı AfD Partisinin Almanya için bir ayıp olduğunun altını çizdi. NSU davası ile ilgili gelen soruya ise; “Bakıldığında özellikle Türkler hedef alınmıştır. NPD, saldırgan özellikleri ve davranışları nedeniyle yasal olarak faaliyetleri engellenmiştir. AfD saldırgan bir yapı sergilemediği, söylemleriyle siyasette yer aldığı için yasak yaptırım uygulanamıyor” ifadelerini kullandı.
Programın ilerleyen dakikalarında bir açık oturum yapılarak; 13 Mart seçimlerinde milletvekili adayı olan FDP’den Erdal Özdoğan, Yeşiller’den Muhterem Aras ve SPD’den Ergün Can partilerinin çalışmalarından ve neden o partilere oy vermek gerektiği konusunda katılımcıları bilgilendirdiler.