Post’la Deutsche Telekom işbirliği

Post Aktüel ve Deutsche Telekom ortak girişimiyle Avrupa’nın en büyük Deutsche Telekom şubesinde bir araya gelen Hamburg ve çevresinden iş insanları ve diplomatlar, birbirleriyle tanışıp fikir alışverişinde bulundular.

 

 

Nebahat Uzun
HAMBURG- Deutsche Telekom ve Post Aktüel gazetesi işbirliğiyle ikinci kez Hamburg’da gerçekleştirilen etkinlikte iki şirketin yetkilileri, Hamburg ve çevresinden iş insanlarıyla bir araya geldi. Hamburg’un merkezinde, Spitalerstr. 3 adresinde bulunan iki katlı Deutsche Telekom binasındaki etkinliğe, aralarında Hamburg Ticaret Ataşeleri Pelin Ferah ve Yıldız Onur’un da bulunduğu yaklaşık 50 davetli katıldı.

 

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Post Aktüel Kuzey Almanya Genel Müdürü Erdal Altuntaş, “Daha önce de bu tür etkinliklerle iş insanlarımızı bir araya getirerek onların tanışmalarını, iş ortaklıkları kurmalarına ortam sunuyorduk ama korona pandemisi nedeniyle ara vermiştik. Şimdi kaldığımız yerden devam ediyoruz. 18. etkinliğimizi Deutsche Telekom’la yapıyoruz. Ekip arkadaşlarımızla birlikte çıkardığımız gazetemiz 21 yıldır sizlerle buluşuyor. 245. sayımızı Ekim başında sizlerle buluşturduk” dedi. 15 Eylül 2002’den beri yayında olduklarını söyleyen Altuntaş, “Bu tür etkinliklerimizin amacı hem bizi ilanlarıyla destekleyen iş insanlarımıza teşekkür etmek hem de iş insanlarının buluşup, tanışıp network kurup belki işbirliği yapmalarına aracı olmak. Özellikle internet çağının geliştiği bu dönemde anadilde yayın yapmak zor da olsa ekip olarak bunu yapmaya gayret gösteriyoruz. Bize destek veren herkese teşekkür ediyoruz. Anadilimizin unutulmaması, Türkçe medyamızın yaşayıp yaşatılması için bundan sonra da desteklerinizi bekliyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK DEUTSCHE TELEKOM ŞUBESİNİ TÜRKLER YÖNETİYOR
Altuntaş, etkinliği birlikte organize ettikleri Deutsche Telekom yetkilileri Şenol Ünlü, Mahmut Polat ve diğer destekçilere de teşekkür etti. Hizmet verdikleri Deutsche Telekom binasının bin 200 metrekarelik hizmet alanıyla Avrupa’nın en büyük şubesi olduğunu söyleyen Deutsche Telekom Business bölümü şefi Şenol Ünlü, şirketin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Almanya’nın bir ucundan diğer bir ucuna kadar hizmet verebildiklerini söyleyen Ünlü, “Deutsche Telekom sadece ev ya da cep telefonu ve internet hattından oluşmuyor. İş ortaklarımızla sistemlerimizin tüm Almanya’da kurulmasına, yeni olan cep telefonu tekniklerinin bağlanmasına kadar geniş bir tabanda hizmet sunuyoruz. Hizmet alanlarımız için bize başvurabilirsiniz” dedi.

 

 

Hamburg Ticaret Ataşesi Pelin Ferah konuşmasında, “Ataşeliğimizde Almanya’da iş yapmak isteyen, Türkiye’de mukim iş insanlarımızın veya Türkiye’de partner, üretici arayan Almanya’da mukim iş insanlarımıza ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyoruz” cümlelerine yer verdi.

ALMANYA’DA SİBER DOLANDIRICILIKLA HER YIL 200 MİLYAR EURO ZARAR
Türkiye’nin dünyada en geniş ticaret diplomasisi alanına sahip ikinci ülke olduğunu hatırlatan Hamburg Ticaret Ataşesi Yıldız Onur, “Hamburg’da 3, dünya genelinde 234 ataşe ve müşavir olarak görev yapıyoruz. Almanya’da bu kadar kalabalık olmamızın asıl sebebi siz Türk iş insanlarısınız.

 

 

 

Bizim normalde görevimizi iki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmak ama yine en önemli görevimiz de aslında sizlerin anavatanla olan ticaretinizi teşvik etmek. Çünkü çok büyük bir potansiyel içeriyor. Sizler burada hepiniz birer ticaret diplomatısınız” dedi. Anadilin yurtdışındaki Türk toplumunun çimentosu olduğunu söyleyen Onur, bu konudaki çalışmalarından dolayı Post gazetesi çalışanlarını da tebrik etti. Deutsche Telekom’un iş ortaklarından dijital teknoloji şirketi Cisco Meraki temsilcisi Dirk Fischer ise etkinlikte teknoloji güvenliğinin ne kadar önemli olduğu konusunda bir sunum gerçekleştirdi.

 

 

Siber saldırı ve dolandırıcılık vakalarına dikkat çeken Fischer, Almanya’da her yıl bu yönde 200 milyar euronun üzerinde maddi zararın kayıtlara geçtiğinin de altını çizdi.

 

 

 

Konuşmaların ardından konuklar HardaL restoranın yemekleri eşliğinde ağırlanırken Deutsche Telekom yetkilileri konuklara şubeyi gezdirdi.