POYAD SILAYI GURBETE TAŞIDI

 

Murat Ali Blach/ İbrahim Yüksel– Rheinberg

 

blank

Almanya’nın KRV eyaleti, Duisburg şehrinde faaliyetlerini yürüten ve kısa adı POYAD olan Ardahan Posof Kültür Derneği, yine KRV eyaleti Rheinberg şehrinde bulunan Livam Fest Saal’de „Kars, Ardahan, Iğdır Kaz Gecesi“ başlığı altında muhteşem bir gece organize etti.

 

blank

Geceye Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde yaşayan Serhat İlliler müthiş ilgi gösterdiler. Almanya ve Almanya’ya sınır ülkelerden binlerce kişi geceye akın etti. İlgi o kadar büyükti ki, gecenin biletleri tamamen satıldı ve bilet alamayarak geri dönenler oldu. Gecede Türkiye’den de misafirler vardı.

Program sunuculuğunu Cem Bakırtepe’nin yaptığı gecede Türkiye’den Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar, T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu Konsolos Muavini Tülin İnce, Duisburg B.Ş. Belediyesi, Başkan Yardımcısı Erkan Kocalar, Belçika/ Zolder Belediye Başkan Yardımcısı Engin Özdemir, Duisburg Uyum Meclisi Başkanı, Erkan Üstünay, CHP Köln Derneği Başkanı Günay Çapan, Schwelm Karslılar Derneği Başkanı Kubilay Akbaba, Lünen Posoflular Derneği Başkanı Akın Aslan, Hollanda Serhat Vakfı Başkanı Hikmet Tikici, Ditib Duisburg Merkez (Polmann) Camii Başkanı Yusuf Aydın, Kanal Avrupa Anadolu Diyarı Programının yapımcı ve sunucusu Mümün Uluç, Big Parti KRV Eyalet Başkanı Yücel Güngör yer alırken; İpek Mobilya Avrupa Genel Müdürü Bora Beyazıt gibi çok sayıda iş adamı, STK kuruluşu temsilcisi ve 1500 kişiye yakın vatandaş salanu doldurdular.

 

blank

GECE KAZ GECESİ OLUNCA, İKRAM DA KAZ YEMEĞİ OLDU

Serhat illerinde meşhur olan kaz ve bu yöre ile özdeşleşen Kaz Yemeği geceye de adını vermiş. Gece „Kaz Gecesi“ olunca misafirlere de kaz yemeği ikram edildi. Kazlar bölgeden yetişmiş aşçıların elinde, büyük tencerelerde pişirildi; bulgur pilavı ve salata eşliğinde misafirlere sunuldu. Salonda ayrıca yine bölge mutfağında meşhur olan, katmer, kete, kavrulmuş un helvası, bişi misafirlerin beğenisine sunuldu. Kaz yemeğini ve yörenin lezzetlerini tadan misafirler adeta mest oldular ve sılayı, gurbete taşıyan Poyad yönetimine teşekkürlerini ilettiler.

 

blank

GECEDE BİR İLK GERÇEKLEŞTİ VE DERNEKÇE „YILIN ENLERİ“NE PLAKET TAKDİM EDİLDİ.

Poyad tarafından dolu dolu bir program hazırlandı. Bölge vatandaşları tarafından tanınan ve sevilen geniş bir sanatçı kadrosu ile yöresel halk danslarını sergileyen bir ekip davet edildi. Salondakiler resmi açılış öncesi, ünlü sanatçı Fahrettin Güneş ve Orkestrası’nın sunmuş olduğu yöresel eserler ile eğlenmeye başladılar. Tüm protokolun salona intikal etmesi ile resmi açılış yapıldı. Açılış İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Sonrasında POYAD Başkanı Ercan Özcan açılış konuşmasını yaptı, ardından da protokoldan sırası ile Duisburg BŞ Bel.Bşk. Yardımcısı Erkan Kocalar, Düsseldorf Muavin Konsolosu Tülin İnce ve Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar misafirlere seslendi. Protokollerin konuşmasının ardından da POYAD tarafından ilk olarak gerçekleştirilen „Yılın Enleri“ seçildi ve kendilerine plaketleri takdim edildi.

 

blank

Açılış konuşmasında Ercan Özcan „Bu gece için gerçekten çok güzel bir yazı hazırlamıştım ama bu güzelliği görünce hiç bunu okumaya gerek kalmadı. Bugün sizlerle gerçekten birlikte olmaktan çok mutlu olduk. Tüm yönetim kurulu arkadaşlarıma ve sponsorlarımıza teşekkür ediyorum. Bu gece burayı ikibin kişi dolduracaktı ama yerimiz müsait değildi. Kusurumuza bakmayın. Hepinize hoşgeldiniz diyor, sevgi saygı ile selamlıyorum.“ dedi.

 

 

blank

KOCALAR: KARS’IN HAVASI SERT, İNSANI MERTTİR

Başkanın selâmlama konuşmasından sonra mikrofonu Avrupa Türkler’in başarı hikayelerinden birine imza atmış olan Duisburg BŞ Bel.Bşk. Yardımcısı Erkan Kocalar aldı ve söze „Bugün saygı değer hemşehrilirim diyorum, çünkü ben Karslı’yım. Bugünki bu kültürel etkinliğe emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kars’ın havası serttir, ama insanı merttir. Edirne’den Kars’a kadar hepimiz hemşehriyiz, ama Kars biraz daha özeldir. Kültürümüzü Avrupa’da yaşatan tüm derneklerimize ve emek verenlere teşekkür ediyorum. Burada dörtbin yıllık bir tarihi canlandırıyoruz.“dedi.

 

blank

İNCE: POSOFLU OLMADIĞIMA ÜZÜLDÜM

Erkan Kocalar’ın konuşmasından sonra Muavin Konsolos Tülin İnce mikrofonu aldı. İnce „Posoflu olmadığıma çok üzüldüm bu akşam. Gerçekten sizlerle birlikte olmak çok büyük bir keyif. Başkonsoloşumuz rahatsız olması nedeni ile burada olamadı, kendisinin selamlarını getirdim. Biz konsolosluk olarak bu tür toplantıları çok önemsiyoruz. Her zaman da sizlerle birlikte olmak istiyoruz. Geleneklerimizi, kültürümüzü yeni nesillere iletmek, onlara öğretmek için bu programlar çok önemli. Bir de burada yaşadığımız için, Almanya’ya uyum sağlamak, aynı zamanda çocuklarımızın çok iyi bir eğitim almas için çalışmak, onlara yardımcı olmak, özgüvenli bireyler yetişmesi için yardımcı olmak için de yardımlarınızı bekliyoruz.“ dedi.

 

blank

ULGAR: KAFKAS’YADAN GELİP AVRUPA’NIN GÖBEĞİNDE OTAĞ KURAN HEMŞEHRİLERİM…

Mikrofonu son olarak Türkiye’den misafir olarak gelen Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar aldı. Ulgar konuşmasında: „Ta Dünya’nın öbür ucu Kafkasya’dan gelip, Avrupa’nın göbeğinde otağ kuran Kafkasların kartalı olan kıymetli hemşehrilerim; biz örfünü, kültürünü, adetini olduğu yere taşıyan bir milletiz. Ben buradan sizi Posof için Temmuz ayının 20’sinde gerçekleşecek Posof Aşıklar Türkü Şöleni’ne davet ediyorum. Burada bir çatı altında toplanıp, memleketinizi, geldiğini yeri unutmayıp, kültürümüzü yaşatmanızı çok önemsiyoruz. Buna vesile olan Poyad’a, iş adamlarına ve emek harcayan herkese teşekkür ediyorum. Avrupa’da tarih yazıyorsunuz. Biz sizlerle gurur duyuyoruz. Allah sizlerden razı olsun.“ dedi.

Konuşmaların ardından plaket töreni için, çeşitli dallarda seçilmiş olan yılın en iyileri sahneye teker teker davet edildiler ve kendilerine plaketleri takdim edildi. Bu arada yılın enleri seçiminde görsel basından üç kişi seçilirken, yazılı basından bir kişinin bile seçilmemiş olması gözlerden kaçmadı.
Bölgede görev yapan hiç bir gazetecinin veya gazetenin ödüle layık görülmediği, yılın en iyileri şunlardan oluştu:

Yılın yöneticisi: Bora Beyazıt (İpek Mobilya Avrupa Genel Müdürü)
Yılın işadamı: Şahset Pehlivan (Yedoy)
Yılın turizmcisi: Hikmet Yazıcı (KAM 2000)
Yılın yazarı: Orhan Aras (Araştırmacı Yazar)
Yılın TV kanalı: Tamer Azmaz (Kanal Avrupa)
Yılın TV yapımcısı: Zeki Şahin (Kanal Avrupa)
Yılın TV programı: Malik Ayhan (Maksat Muhabbet Olsun)
Yunus Zeyrek Anı Ödülü: Orhan Kalem
Yılın Sanatçısı: Fahrettin Güneş

Gecede ayrıca etkinliğin yapılmasında sponsor olmuş olan firma temsilcilerine de birer plaket taktim edildi.

blank

 

Plaket töreninden sonra bölge türkülerini icraa eden bir birinden ünlü ses sanatçıları sahne aldı. Bu sanatçılar, Fahrettin Güneş, Muhammed, Burak, Mehmet Akbulut, Suat Kalaycı ve türkülerin sevilen sesi Türkiye’nin meşhur sesi Yudum oldu. Yine gecede yöresel dansları başarı ile sergileyen Arazya Kafkas Dansları ekibi misafirleri adeta büyülediler. Meşhur Bıçak Atma Oyunu sırasında misafirlerin yürekleri yerinden hopladı. Gecede Galatasaraylı futbolcuların ve Fatih Terim’in imzaladığı bir forma açık artırma ile satışa sunuldu. Formayı Fenerbahçeli birinin alması gülüşmelere neden oldu. Yine gece boyunca salonda tombala çekilişi yapıldı ve bazıları LCD televizyon kazanarak gülerken, bazıları da boş çekerek üzüldüler. Bir sonra ki günün çalışma günü olması nedeni ile gece 14:00’de başlayıp, 22:00’de son buldu.