PROF. COŞAN MANNHEİM’DA YÂD EDİLDİ

Kâmil Yılmaz
MANNHEİM -İlim, fikir ve gönül önderi Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi, doğumlarının 81. yılında 26 Kasım Cumartesi günü Almanya’nın Mannheim şehrinde hatimlerle ve özel programlarla yâd edildi. Vision Zinde Derneği’nin hazırladığı, Fütüvvet Derneği, Mahmud Es`ad Coşan Araştırma Merkezi ve Akra FM’in de destek verdiği Mannheim’daki programda, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Bilal Baş, “M. Es´ad Coşan ve Güzel Ahlak” başlığıyla bir konferans verdi. Programda ayrıca Ankara Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Fatih Koca tasavvuf musikisi konseri sundu. Reiss-Engelhorn-Museum’daki yad programında ayrıca “Çizgilerle Kırk Hadis Sergisi” ve Es’ad Coşan hocaefendinin Server Yayınları’ndan çıkan eserleri misafirlerin istifadesine sunuldu.

İSLAM’IN DOĞRU ANLAŞILMASI İÇİN MÜCADELE VERDİ

Açılış Mannheim Yavuz Sultan Selim Camii Din Görevlisi Salih Sarı tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından programın açılış konuşmasını yapan Vision Zinde Derneği Başkanı Erhan Gül, “63 yıla sığdırdığı hayatını yüce dinimizin doğru anlaşılması ve ilahi emirlerin bilinmesi için tebliğ çalışmalarına ayırmış ve bu uğurda şehadete ermiş olan Hocaefendi, tüm dünyada olduğu gibi, bu topraklarda Almanya’da da seyahatler düzenleyerek, seminerler ve konferanslarla İslam’ın gerçek manada bu diyarlarda doğru anlaşılıp yaşanması için gayret sarf etmişlerdir” dedi.

SON DERECE TEVAZU SAHİBİYDİ

Ardından söz alan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Bilal Baş, “M. Es´ad Coşan ve Güzel Ahlak” başlığıyla bir konferans verdi. Doç. Dr. Baş, konferansında; “Yâd’ına gediğimiz Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi, her haliyle ve tavrıyla, resulü edibin (s.a.v.) gönüllerimizin sultanı peygamberimiz Hz. Muhammed’in haliyle hallenmiş, onun ahlâkıyla ahlâklanmış bir kimseydi” dedi. “Her şeyden önce onca titrine, makamına, mevkiine bir önemli grubun lideri olmasına rağmen, son derece tevazu ve mahviyet sahibiydi” diyerek konuşmasını sürdüren Doç. Dr. Bilal Baş, insanlığın büyük bir arayış içerisinde olduğuna dikkat çekti. Programın son bölümünde ise, Ankara Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Fatih Koca tasavvuf musikisi konseri sumasını ardından etkinlik sona erdi.