Rheinland-Pfalz’da camiler 3 Mayıs’ta açılıyor

blank

Rheinland-Pfalz’da camiler 3 Mayıs’tan sonra ibadete açılabilecek

Kâmil Yılmaz (ÖZEL HABER)
LUDWİGSHAFEN – Almanya’nın Rheinland-Pfalz eyaletinde Korona virüs dolayısı ile ibadete kapatılan camiler, 3 Mayıs 2020 tarihi itibariyle tekrar ibadete açılabileceği bildirildi. Konuyla ilgili olarak Rheinland-Pfalz Dini Cemaatler ile Din İşleri müşaviri Dr. Denis Alt arasında yapılan tele-konferans istişaresi neticesinde ibadethaneler belli kurallar çerçevesinde tekrar açılması kabul gördüğü kaydedildi.

TEDBİRLİ VE AŞAMALI OLACAK
Tele-konferansa Schura Rheinland-Pfalz adına katılan Başkan Akif Ünal toplantı sonrası gazetemize yaptığı açıklamada, insan sağlığının ve hayatının dinimiz gereği elzem olduğunu belirterek, alınan önlemlerin gerekliliğine vurgu yaptığını dile getirdi. Yeni vakaların az olması hasebiyle, manevi yaşamın had safhada olduğu Ramazan ayında tedbirli ve aşamalı şekilde camilerin açılmasının memnuniyet vereceğini ifade eden Ünal, alınacak tedbirler için Müslüman Koordinasyon Konseyi’nin (KRM) teferruatlı ve geniş kapsamlı hazırlık çalışması olduğunun altını çizdi ve yetkililere sunduğunu kaydetti.

3 MAYIS’TAN İTİBAREN GEÇERLİ
Gerçekleştirilen telefon konferansı neticesinde 30 Nisan’da yapılan eyalet yeni düzenlemesi ile ibadethaneler 3 Mayıs’tan itibaren ibadete açılabileceğini anlatan Schura Rheinland-Pfalz Başkanı, alınan tedbirlerle ilgili olarak şu bilgileri verdi. “Yeni düzenlemede kapalı alanlara kişi başı 10 m2 yer tahsisi edilebilecek şekilde kontrollü giriş sağlanmalı. Bir enfeksiyon vakası durumunda 21 güne dönük temastakileri açıklayabilme gereği bulunmakta. 1,5 metre güvenlik mesafesinin her hâlükârda korunması, ortak malzemenin kullanılmaması, imam ve müezzin hariç herkesin maske takması, birlikte ilahi okunmaması, salavat getirilmemesi ve ibadetin 1 saate endekslenmesi şartları yer almaktadır.

SABAH, ÖĞLE VE İKİNDİ NAMAZI
Bizler Schura Eyalet İslam Cemiyetleri Birliği olarak Müslüman Koordinasyon Konseyi’nin tavsiyesi üzerine ilk aşamada, şartları yerine getiren camilerin 9. Mayıs’tan itibaren sadece sabah, öğle ve ikindi namazlarına ve mukabelelere açılmasını öngörmekteyiz. Elbette enfeksiyon verilerine göre durum tekrar değerlendirilecektir. Bu zaman zarfında camilerin gerekli güvenlik ve hijyenik hazırlıkları tamamlaması bekleniyor”.

MEMNUNİYET VE HEYECAN VERİCİ
Camilerin tekrar ibadete açılacak olmasından dolayı duyduğu sevinci dile getiren Schura Rheinland-Pfalz Başkanı Akif Ünal, düşüncelerini: ‘Camilerimizi ve cemaati özledik. Ramazan ayına buruk başladık. Kısıtlıda olsa camilerin açılması memnuniyet ve heyecan verici. Bu tedbirler geniş ve kapsamlı istişareler sonucu karara bağlandı ve uygulanması önemle sağlanmalıdır, hayati önem taşımaktadır.’ diyerek temkinli memnuniyetini bildirdi. Schura Rheinland-Pfalz Başkanı, Ramazan ayının ortasında, mağfiret bölümünde bulunduğumuzu Allah’a iltica eden tüm Müslümanların Ramazan ayını tebrik ettiğini ve sağlıklı bir şekilde bayrama ulaştırma temennisinde de bulundu.