Saatlerinizi geri almayı unutmayın

29 Mart Pazar günü saat 02.00’de saatlerin bir saat ileri alınmasıyla başlayan Yaz saati uygulaması, 29 Ekim Pazar günü saat 03.00’de saatlerin 1 saat geri alınmasıyla sona erecek

 

Kâmil Yılmaz
FRANKFURT- Güneş enerjisinden yararlanmak üzere başlatılan yaz saati uygulaması bu gece sona eriyor. 29 Ekim Pazar günü sabah saat 03.00’de saatler 1 saat geri alınacak. Yaz saati uygulamasına 26 Mart 2017 tarihinde geçilirken, saatler 02.00’de bir saat ileri alınmıştı. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yapılan uygulama ile akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji talebinin (puant gücü) azaltılması hedefleniyor. Buna göre yaz saati, bir başka deyişle ‘ileri saat’ uygulaması, 26 Mart Pazar günü saat 02.00’de saatlerin bir saat ileri alınmasıyla başlarken, 29 Ekim Pazar günü saat 03.00’de saatlerin 1 saat geri alınmasıyla sona erecek. Geçmiş yıllara bakıldığında yaz saati uygulaması, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde Mart ayının son pazar günü başlayıp, Ekim ayının son pazar günü bitiyor. Yaz saati uygulamasıyla, her yıl, ”orta ölçekli” bir hidroelektrik santralinin yıllık üretimi kadar tasarruf sağlandığı ifade ediliyor. İleri saat uygulamasıyla işe erken başlamak ve çıkmak, aydınlatma, ısıtma, soğutma açısından önem taşıdığı vurgulandı.

UYKU PROBLEMİ OLANLARA TAVSİYELER
Bu konuda Almanya’nın en büyük hastalık sigortalarından birisi olan Technicker Krankenkasse (TK) tarafından yapılan basın açıklamasında; saatlerin bir saat geri alınmasının uykuda problem yaşayan insanları daha fazla etkilediği kaydedildi. Hastalık Sigortası’ndan Dr. Peter Düker, Alman Forsa-Araştırma Enstitüsünden yapılan bir araştırmada her iki kadından ve her 4 erkekten birisinin uyumakta sıkıntı yaşadığını tespit edildiğine dikkat çekerek, iyi bir uyku için çeşitli tavsiyelerde bulundu. Buna göre; uykunun insanının kendisini buna alıştırarak daha rahat bir dinlenme yapmasının sağlanabileceğini vurgulayan Dr. Düker, saate göre değil insanın kendi ihtiyacına göre uyuması ile bunun önüne geçebileceğini sözlerine ekledi.

ALMANLARIN YÜZDE 70’İ İSTEMİYOR
1977 yılında kadar Avrupa’da kış saati uygulaması kullanılıyordu.  Yaz saati uygulaması Almanya’da o zamanlar Avrupa Ekonomik Birliği adı altındaki şimdiki Avrupa Birliği’nin kararı sonrası ilk olarak 1980 yılında Mart ayında uygulanmaya başladı. Buna sebep olarak da 1973 yılında yaşanan petrol krizinin etkilerini azaltılması hedefleniyordu. Gün ışığından daha fazla yararlanma ve böylece enerji tasarrufu yapılması hesaplanıyordu. Son yıllarda yapılan araştırmalar bunun bir getirisi olmadığını ortaya koyuyor. Her ne kadar yaz saati uygulaması ile halk daha az aydınlatma ihtiyacı duysa da bahar ve kış aylarında ise ısınmak için daha fazla enerji tükettiği ve bu yüzden de bunun enerji tasarrufunun dengelendiği için faydası olmadığına dikkat çekiliyor. Öte yandan Almanya’da yapılan bir kamuoyu araştırmasında halkın yüzde 70’inin yaz ve kış saati uygulamasına karşı olduğunu ortaya koydu.