Sağır ve dilsizler, yardımlarınızı bekliyor

blank

Erdal Altuntaş
HAMBURG – Interkultureller Verein für Inklusion e.V. (I.V.I e.V – Kültürlerarası Kaynaştırma Derneği) duyma engellileri bilgilendirmek için Hamburg’daki Ayasofya Camiinde bir seminer düzenledi. Derneğin Hamburg’daki Duyma Engelli Başkanı İsmail Şimşek ve Başkan Yardımcısı Ömer Yetiş ile Muhasebeye bakan Merve Erturan (duyuyor) öncülüğünde düzenlenen toplantıya çok sayıda duyma engelli erkek ve kadın katıldı. Şimşek ve Yetiş amaçlarını „Avrupa’da barış ve kültürel karşılaşmanın korunmasına önemli bir katkıda bulunmak ve böylece sosyal entegrasyon ve kapsayıcılık, bireyselliğin ve siyasi katılımın teşvik edilmesi için önemli bir temel sağlamak amacıyla engelli ve engelsiz insanların kendi kültürleri ve diğer kültürlerle karşılaşmaları için bir platform oluşturmaktır“ olarak açıkladılar.

Küresel erişilebilirlik adına, sosyal ve dilsel bir azınlığa mensup oldukları için Almanca dilinde yazılı ve sözlü kültürel bilgilere erişmekte zorluk çeken kişilere, bu sosyal durumu ortadan kaldıracak fırsatlar ve teklifler sunmayı ilke edinen derneğin odak noktası, öncelikle Alman dili, (Almanca) işaret dili ve (Almanca) Braille alfabesinin teşvik edilmesi olduğu belirtildi. Ayrıca dernek, farklı kültürlerden engelli olan ve olmayan insanların kendi öz anlayışlarından iletişim kurmalarını sağlayan bir buluşma yeri olmak ve ilgili öğretim etkinlikleri, konferanslar ve araştırma ödevleri aracılığıyla karşılıklı anlayış için bir temel sağlamak ve aynı niyetle bunları teşvik etmeyi amaçlıyor. Katılımcılara Almanca olarak anlatılan bilgiler, sağır ve dilsizler için işaret diliyle Almanca olarak çevrildi.

Müslümanlara yönelik ağırlıklı çalışan derneğin Başkanı İsmail Şimşek „Müslüman kimliğimizi vurguluyor ve İslam’ın topluma zarar veren, gerici bir din olduğu yönündeki mevcut ya da çarpıtılmış imajına karşı koymak amacıyla toplumsal açıdan son derece güncel bir şekilde hareket ediyoruz. Biz istiyoruz ki; engelli olan ve olmayan kişilere diyalog için bir platform sunmak, sosyal azınlıkların sosyal alanlara dahil edilmesi, insanları azınlıkların endişelerine karşı duyarlı hale getirmek, Almanca işaret dili ve Braille alfabesinin teşvik edilmesi, uygun kurslar, konferanslar ve araştırma ödevleri aracılığıyla karşılıklı anlayış için bir temel sağlamak, din, kültür ve eğitim sektörlerinde yeni ve zor bir işlev olan arabuluculuğu üstlenebilecek kişilerin yetiştirilmesi, uygun ve nitelikli uzmanlardan oluşan ulusal ve uluslararası bir ağın kurulması, danışmanlık ve kurslar sunmanın yanı sıra çok çeşitli konularda dersler, eğitim seminerleri ve konferanslar düzenlemektir“ dedi.

Duyma engellilerin İslamı anlaması ve öğrenmesi işaret diliyle daha zor ve pahalı olduğuna da vurgu yapan Şimşek „İşaret dilini tercümenin etmenin saat ücreti 85 Euro’dan başlıyor ve seminerlerde bunları macbur tutuyorlar. Bu konuda hayırsever insanların desteğine ve maddi yardımlarına ihtiyacımız var. Tercüman, seminer, imam, din dersi metaryalleri (Kurani Kerim gibi), eğitim kampları, hac, umre gibi seyahatler, üniversite eğitimi ve diğer sosyal aktiviler için bizlere bağışta bulunarak duyma engellilerin de hayata tutunmasına katkı sağlayabilirseniz bizleri çok mutlu edersiniz“ dedi.

Bağış ve Bilgi için WahtsApp Hattı: 0157 544 967 69
(Duyma engelli olduğumuz için Türkçe-Almanca yazarak bize ulaşabilirsiniz)

 

 

blank blank blank blank