Sağlığınız için kendinize değer verin !

Gülsüm Tan  BREMEN
Bremen’in Gröpelingen semtinde hizmet veren DİTİB Hazreti Mevlana Cami’de kadınlara yönelik sağlık kursu veren Bakım Danışmanı Ayşe Özalp, psikolojik Travma ve Depresyon gibi ruhsal  hastalıklar hakkında bilgi verdi. Nörolojik hastalık  Depresyon’un en sık görülen hastalıklar arasında olduğunu belirten Özalp, hastalığa,  beyinde kimyasal iletimde rol alan maddelerle ilgili bir dengesizliğin ön açtığını belirterek, bu dengesizliğin  negatif stres gibi çevresel nedenlerden etkilendiğini söyledi.

Üzgünlük ve depresyon farkı
Depresyon ve üzgün olmanın aynı şey olmadığının altını çizen Özalp, “Normal bir üzüntüde uyku sorunları, iştahsızlık, etkinliklere karşı ilgi azlığı gibi depresyonda da izlenebilen belirtiler bulunsa da, bu belirtilerin zamanla azalarak kaybolduğunu belirterek,”Depresyonda ise aynı belirtilerin devamlı olması ile beraberinde kişi kendisini değersiz bulur. Enerji düzeyi azalır ve vücutta da ağrı gibi belirtiler görülür. Depresyon ilaç ve psikoterapi ile tedavisi olan bir hastalıktır. Bilinçli ve sağlıklı bir yaşam tarzı, koruma ve önleme için önem taşımaktadır” dedi.

Hastalık belirtileri olanlara öneriler
Üç gün devam eden kursun son bölümünde ruhsal hastalık ile baş etmenin yollarını ve tekniklerini anlatan Özalp, hastalık belirtileri olanlara, “Nizam ve düzenli bir hayat yaşayın. Kötü ruh halinde negatif olaylardan uzak durun. Yardımlaşın ve empati kurun. Stresinizi iyi yönetin. Yemek, içmek ve uyku düzenine dikkat edin. Vitamin ve mineral takviyesi olduğu gibi hareket ve egzersizlerde bulunun”  diye tavsiyelerde bulunurken, tüm bu yapılanlardan sonuç alamayanın mutlaka bir Psikiyatri uzmanına başvurmasını önerdi.

Katılım Belgesi aldılar
Daha sonra kursa katılan yaklaşık 50 kadına katılım belgesi, sağlık bakımı uzmanı  Ayşe Özalp ve ev sahibi cami Kadınlar Kolu Başkanı  Elif Tufan tarafından  takdim edildi. Kurs  sayesinde sağlık  konusunda çok şey öğrendiklerini belirten kursiyerler,  Özalp’a ve kurs yeri imkanı sunan  cami yönetimine teşekkür ettiler.  Kadınların sağlık kursuna  büyük ilgi gösterdiğini belirten Tufan ise,  camide kurs verilmeye devam edileceğini söyleyerek, aydınlatıcı bilgilerinden dolayı  Özalp’a teşekkür ederken, Özalp da kurslara ilgi gösteren kursiyerlere ve hizmetlerini esirgemediğini belirttiği kadınlar kolu yönetimine teşekkür etti.