Sağlık fuarı büyük ilgi gördü

Messe Frankfurt Kongre Merkezinde düzenlenen Sağlık Fuarı yoğun bir ilgiyle karşılandı. Girişlerin ücretsiz olduğu ve bütün vatandaşların davet edildiği sağlık fuarına Türkiye’den 80 hastane ve 150’ye yakın uzman personel katıldı. Fuarı, sağlık ve estetik konularında arayış içinde olan vatandaşlarımız için ilgi merkezi oldu ve yoğun ilgi gördü.

 

 

Hüsamettin Özkan
FRANKFURT – Sağlık alanında çekim merkezi olma özelliğini gün geçtikçe artıran Türkiye, dünya genelinde ilgi odağı olmayı her geçen gün artırmaktadır. Bu alanda sürdürülen faaliyetlerden biri de ALZ Fuar ve GO Fairs tarafından düzenlenen Health Tourism Expo – Almanya Uluslararası Sağlık Turizm Fuarı oldu. Frankfurt Messe Kongre Merkezinde düzenlediği Sağlık Fuarı’na ilgi büyüktü. İki gün süren fuarda özellikle ikinci gün izdiham derecesinde yoğun geçti.

 

Sağlık problemlerine çare arayan Fuara geldi
Sağlık sektörünün dünyada yükselen yıldızı konumunda olan Türkiye, Almanya ve Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımız hizmet ve faaliyetlerini tanıtmak yolunda önemli çalışmalarda bulunuyor. Sağlık problemlerinin ekonomik şartlarda ve daha güvenli bir şekilde çözülme oranın yüksek olması, Avrupa’da yaşayan Türlerin de sağlık konusunda Türkiye’ye yönelimlerini artırdı. Düzenlenen Sağlık Fuarında başta plastik ve estetik, obezite, diş, saç ekimi, göz, tüp bebek, onkoloji, organ nakli, yaşlı bakımı ve psikiyatri olmak üzere daha pek çok alanda ziyaretçilere uzmanlar tarafından doğrudan bilgi verildi ve tavsiyelerde bulunuldu.

 

İlk defa geçen sene Berlin’de düzenlenmeye başlayan Sağlık Farının bu seneki Frankfurt organizasyonunun açılışına Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Almanya Müdürü Ferruh Parmaksız, Frankfurt Başkonsolosluğu Ekonomi Ataşesi Yusuf Yerkel, ALZ Group Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Alagöz, Ticaret Bakanlığı Sağlık Turizm Genel Müdür Yardımcısı Alperen Kaçar, TOBB-Sağlık Turizm Başkanı Dr. Özgür Öztan, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Ülker, TDG (Türk Alman Sağlık Vakfı) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ulrich Klör, Müsiad Hessen Başkanı Muhsin Kıdık, DTGB Bakanı Turgut Sezgin ve siyaset ve ekonomi dünyasından pek çok isim katıldı.

 

Sağlık Turizmi kapsamında geçen sene 1 milyon kişi Türkiye’ye geldi
Açılışta yapılan toplantıya ev sahipliğini yapan ALZ Group Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Alagöz, yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin uluslararası alanda kolay ulaşıma sahip olması, uzman ve tecrübeli sağlık kadrolarına sahip olması, hızlı tedavi imkanı ve ekonomik maliyetler sebebiyle sağlık turizmindeki payı artarak devam etmektedir” dedi. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Almanya Müdürü Ferruh Parmaksız ve Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer’de katıldığı Sağlık Fuarı açılış toplantısında Başkonsolos Erdem Tunçer, “Ülkemizin sağlık turizmindeki başarısında zengin kültür mirasımızın ve misafirperverliğimizin de önemli etkisi vardır. Bu etki ülkemizin turistik ve tabii güzelliklerinin yanı sıra medikal başarıyla taçlandırılınca yükselen bir başarı grafiği ortaya çıkıyor” dedi. Bakanlık yetkilisi Alperen Kaçar ise geçtiğimiz sene sağlık turizmi kapsamında Türkiye’ye gelenlerin sayınısın bir milyonu aştığını söyledi.

Katılımcılar ilgiden memnun
Sağlık Fuarına katılan hastane ve klinik temsilcileri ilgi ve katılımdan oldukça memnun kaldılar. Bu ilgi birçok hastane ve kliniğin Avrupa’nın önemli merkezleri olan Frankfurt, Münih, Köln, Düsseldorf, Londra ve Amsterdam gibi Türklerin yoğun yaşadığı şehirlere şube ve temsilcilik açma planları yapmalarına sebep olmuştur.