AOK SAĞLIK KARTLARINA YENİ ÖZELLİK

Kâmil Yılmaz
FRANKFURT – AOK Hessen Etnik Pazarlama Uzman Koordinatörü Necati Suözer, yeni elektronik sağlık sigorta kartları G2 versiyonunun sigortalılara gönderilmeye başlandığını bildirdi.

eGK – G2 versiyonu ile artık tıbbi bilgilerin kart üzerine yazılması ve saklanması mümkün olacağını kaydeden Suözer, „Hangi bilgilerin kartta saklanmasına tabii ki doktorunuz ile birlikte karar veririsiniz. Hangi tür bilgilerin saklanabileceğini ve bilgilerin hangi doktorlar tarafından görülebileceğini siz kendiniz karar verirsiniz. eGK-G2 gönderildikten sonra, tıbbi ve özel bilgilerin kart üzerinde korunması için bir adet PİN-numarası alacaksınız. Bu vesile ile uygun görmüş olduğunuz doktora, kart üzerine bilgilerin yazılması ve saklanması ile ilgili olarak erişirliliğini, yani kartın kilidini açmış olursunuz. Doktorunuzda sizin belirlemiş olduğunuz bilgileri kart üstüne yazar ve saklayabilir” şeklinde konuştu.

Kartı üzerindeki bilgiler ne kadar sağlam ve güvenlidir?

Kart üzerinde bilgiler kişiye özel bilgiler olduğu için titizlikle, sağlam ve güvenli bir şekilde saklanmasına en yüksek seviyede önem verildiğine dikkat çeken AOK Hessen Etnik Pazarlama Uzman Koordinatörü, “Elbette ki bu bilgiler şifrelenerek kartın belleğine kayıt edilir. Ve bu şekilde kart üzerindeki bilgiler çok iyi güvenli bir sistem sayesinde korunma altına alınmış olur. Kartınız en aktüel emniyet talep ve isteklerini yerine getirmektedir. eGK-G1 yerine geçecek olan yeni eGK-G2 kartları 2017 yılının sonuna kadar dağıtılmış olacaktır” dedi.