Sağlık turizminde çıtayı yükselttik

Büyükelçi Şen Sağlık Turizmi Fuarı’nda yaptığı konuşmada “iki ülke arasındaki ticaret hacminin 45 milyon doları aştığını ve hedefin 50 milyar dolar olduğunu” söyledi.

 

 

Erdal Altuntaş
BERLİN – Daha önce Azerbaycan, Bosna-Hersek ve Hollanda’da yapılan Sağlık Turizmi Fuarı’nın (Helath Turism Expo) dördüncüsü Berlin’de yapıldı. Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip olan, üç milyonun üzerinde Türk vatandaşının yaşadığı Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılan Sağlık Turizmi Fuarı’na, Türkiye’den 93 hastane ve kurum katıldı.

 

 

Açılışa Türkiye’nin Almanya Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Uluslararası Sağlık Turizmi Sektör Meclisi, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Sağlık İş Konseyi ve Hizmet İhracatçıları Birliği temsilcileri ile birlikte yoğun bir katılım gerçekleşti. Mercure Hotel MOA’da yapılan fuara ziyaretçi katılımı da oldukça yoğun oldu. Fuarda; hastaneler, diş klinikleri, tüp bebek klinikleri, saç ekim merkezleri, estetik klinikleri ve termal turizm merkezleri yer alırken, katılımcı kuruluşların üst düzey yetkilileri ile sağlık sektörü temsilcilerinin bir araya geldiği özel nitelikli toplantılar da yapıldı.

 

SAĞLIK TURİZMİNDE VİTRİNE ÇIKTIK
Yetkililer, sağlık turizminde Türkiye’nin, dünyada ilk üçte yer aldığını belirttiler. Organizasyonun amacı hakkında bilgi veren yetkililer; „Sağlık turizmi alanında Türk hastaneleri, klinikleri ve sağlık turizmi acenteleri ile; Alman sağlık turizmi acenteleri, turizm acenteleri, sağlık kurumları, sigorta şirketleri, doktorlar, sağlık turizmi yatırımcıları, Alman vatandaşları ve Almanya’da yaşayan topluluklar arasında iş bağlantıları kurmak ve network fırsatları oluşturmaktır“ dediler. “Türkiye-Almanya Sağlık Turizmi Fuarı, Konferansı ve B2B Semineri’nde katılımcılar, Türkiye’nin sağlık turizmi alanında sunduğu hizmetlere ilişkin bilgilendirildiler. Sunum Türkçe ve Almanca olarak yapıldı.

 

 

ALAGÖZ: 2023’DEN BEKLENTİMİZ BÜYÜK
Etkinlikte gazetemize özel demeç veren Berlin Sağlık Turizmi Fuarı İcra Kurulu Başkanı Cihat Alagöz, 20 katılımcıyla başlayan fuarın Amsterdam’da 56’ya Berlin’de ise 93’e çıktığını belirterek „Türkiye’nin sağlık turizminde yurtdışından çektiği hasta sayıları da aynı oranda artıyor. Örneğin 2021 yılında 600 bin civarında olan yurtdışından Türkiye’ye şifa aramaya gelen uluslararası hasta sayısı 2022 yılı sonu itibariyle 1.2 milyon rakamlarına ulaştı. Sağlık turizmini tanıtmayı arttırdıkça ilgi de artıyor“ dedi. Uluslararası sağlık turizminden Türkiye’nin aldığı payın her sene artarak devam ettiğine dikkat çeken Alagöz „2023 yılında ise, sağlık turizmine gelenlerin sayısının 1.5 milyon olmasını bekliyoruz. Bu sayı 2 milyona yaklaşırsa da sürpriz olmayacaktır. Çünkü bu konuda Ticaret bakanlığımız çok güzel çalışıyor.

 

 

 

Hastane, sağlık ve aracı kuruluşları teşvik ediyor. Sağlık bakanlığımıza da hastane ve hasta kalitesini artırıcı çalışmalar yapıyor. Tüm kurumlar birbiriyle koordineli bir şekilde çalışarak dünya genelinde aktif haldeler. Berlin’deki fuara katılanlar da alanlarında en iyi olanlar ve Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden fuara katıldılar“ diyerek fuardan beklentilerini „Almanya’da yaşayan Türkler ve diğer ülke insanlarına yönelik farklı farklı tanıtım imkanları sunacağız. 2023 yılında Almanya’dan çok daha fazla hastanın şifa bulma amacıyla ülkemizi tercih edeceklerini düşünüyorum“ dedi.

 

ALMANYA İKİNCİ SIRADA
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Uluslararası Sağlık Turizmi Meclis Başkanı Dr. Özgür Öztan ise daha çok sayısal veriler üzerinden örnekler verdi. Türkiye ile Almanya sağlık turizmi köprüsünü daha da kuvvetlendirmek için fuara katıldıklarını belirten Dr. Öztan „Ülkemize sağlık turizmi için Avrupa’dan gelenler arasında sırasıyla saç ekimi, dış tedavileri, estetik operasyonlar, kalp cerrahisi, ortopedi, onkoloji ve tüp bebek tedavisi yer alıyor. Bunlar sağlık turizminin yüzde 70’ini oluşturuyor“ dedi. Cumhurbaşkanı ve Ticaret Bakanlığının verdiği teşvik programıyla sağlık sektöründe çok önemli bir güç haline geldiklerini belirten Öztan „Sağlık turizminde ülkemize gelenler arasında, Azerbaycan’dan sonra Almanya ikinci sırada yer alıyor. Bunda Almanya’da yaşayan Türklerin sayısının çok olması da büyük etken. Bu sektörün lokomotifi hala saç ekimi. Günde ortalama 2 bin saç ekimi gerçekleşiyor“ dedi.

 

ŞEN: ALMANYA İLE İKİLİ TİCARETTE İLK SIRADAYIZ
Açılışta konuşan Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Almanya’yı dost ve müttefik ülke olarak tanımlayarak başladığı konuşmasında „Almanya ile son dönemde ikili ticaret ilişkilerinde büyük başarılar yakaladık. 2021’de 40 milyar dolar seviyesine ulaştığımız ikili ticaretimiz, 2022 yılında şu ana kadar bize ulaşan ve resmi olmayan rakamlara göre 45 milyar dolar seviyesini aştığını öğrendik. Almanya, en fazla ticaretimizin olduğu ülkeler arasında birinci sırada olmaya devam ediyor“ dedi. Türk-Alman İşverenler Birliği (TDU) Başkanı Remzi Kaplan da Türkiye’nin sağlık sektöründe önemli ülkelerden biri olduğunu vurgulayarak, “Fuar dolayısıyla Türkiye’den 100’e yakın hastanenin başkent Berlin’de olması bizi çok memnun etti” dedi. Fuara katılanlar ile yaptığımız görüşmelerde ise Türkiye’nin destinasyon olarak ulaşımının çok kolay olduğu belirtilirken, „Kalite, fiyat ve hizmet anlayışıyla da çok iyi konumdayız. Üstelik beklemeden ve hızlı tedavi imkanı sunuyoruz. Bu da dünya genelinde en fazla tercih edilen ilk üç ülke arasında olmamızı sağlıyor“ dediler.

 

KUREDELEYİ BİRLİKTE KESTİLER
Konuşmalardan sonra fuarın açılış kurdelesini T.C. Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Berlin Başkonsolosu Rıfkı Olgun Yücekök, Berlin Sağlık Turizmi Fuarı İcra Kurulu ve Organizasyon Başkanı Cihat Alagöz, Ticaret Bakanlığı UHT Genel Müdür Yardımcısı Alperen Kaçar, Almanya Seyahat Acenteleri Birliği Başkan Yardımcısı Volker Adamms, TOBB Uluslararası Sağlık Turizmi Meclis Başkanı Dr. Özgür Öztan, TEMOS Başkanı Claudia Mika, İş Konseyi Başkan (DEİK) Yardımcısı Mehmet Altuğ, Almanya Medikal Sağlık Derneği Başkanı Lutz Lungwitz, Hizmet İhracatçıları Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Üzeyir Işık, Türkiye Sigorta Yöneticileri ve Almanya İş Dünyası Derneklerinin Başkanları birlikte yaptılar. Konferanslar bölümünde ise Alman yetkililer, Almanya’daki sağlık sistemini ve başarılı olmanın yollarını anlattılar. Son oturumda ise Türk yetkililer, Almanlara Türkiye’deki sağlık turizminin avantajlarını anlattılar. İki gün süren “Berlin Sağlık Turizmi Fuarı” katılımcı ve ziyaretçilerinden tam not aldı.Yeni projelerin tanıtılacağı bir sonraki sağlık fuarının 2-3 Haziran 2023 tarihlerinde ikinci defa Hollanda’da „Amsterdam Sağlık Turizmi Fuarı“ adıyla düzenlenecek.