Sağlık yardım belgelerinizi almadan yola çıkmayın!

FRANKFURT – AOK Hessen Marketing uzmanı Necati Suözer, izine gidecekler için önemli açıklamalarda bulunarak, ihtiyaç olabilecek sağlık belgelerinin neler olduğunu ve nasıl temin edileceğini açıkladı. Suözer, “Muhtemelen Corona salgınından dolayı geçen sene pek çoğumuz güzel Türkiyemiz’e tatile gidedememiştik. Bu sene geçen senenin de acısını çıkartacak şekilde pek çok kimse tatil hazırlığına çoktan başladı bile. Kısa süre içinde hasret bitecek, pek çok insanımız sevdiklerine kavuşacak. Kazasız, sıkıntısız bir yolculuk ve tatil diliyorum. Tatilin keyfinin kaçmaması için tedbir kapsamında bazı hatırlatmalar yapmanın uygun olacağı kanaatindeyim. Sağlık hizmetleri ile ilgili dikkat etmemiz gerekenleri Post okuyucularının dikkatine arz etmek istiyorum” dedi.
Almanya yasal sigortalıların Avrupa Birliği ülkeleri dışında Avrupa sağlık sigorta kartı ile sağlık yardımı alabilecekleri başlıca ülkeler şunlardır:
Avrupa Sağlık sigorta kartı ile 27 Avrupa Birliği ülkeleri ve Avrupa Birliğine üye olmadıkları halde Avrupa Birliği Sağlık Sigorta kartını kabul eden başlıca ülkeler sırası ile şunlardır: Norveç, İzlanda, Lihtenştayn, Makedonya, Sırbistan, Karadağ.
Direk olarak yol güzergahında bulunmayan fakat ziyaret amaçlı gidebileceğiniz Bosna-Hersek için ise BH 6 sağlık yardım belgesini gereklidir. Bu bağlamda karayolu güzergahında sağlık sigortası sözleşmesinin olmadığı ülke bulunmamaktadır.
Türkiye için gerekli olan sağlık yardım belgesinin adı T/A 11 dır.
Türkiye için Sağlık yardım belgenizi almayı unuttuysanız, ne yapabilirsiniz?
1. SGK’ya bireysel olarak başvurabilir ve onların üzerinden sağlık yardım belgesi talep işlemini yaptırabilirsiniz. Bu işlevin online ortamda çabuk sonuç vermesi için sigortalı olduğunuz kurumun E-posta adresini SGK’ya belirtmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.
2. Kendi sigorta kurumunuz ile iletişime geçip, evrak talebinde bulunabilirsiniz. Biz kişisel verilerin korunması kanunu dahilinde Almanya’da adresinize gönderebiliriz.
Hak sahibi Türkiye’de sağlık yardımlarından yararlanabilmek için bu belge ile SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bölgesel yetkili kurumlarına başvurmalıdır. Oradan YUPASS sistemine kayıdı yapılır ve kendisine kişiye özel bir SGK-kimlik numarası verilir. Bu şekilde hak sahibi bu numara ve vesikalık resminin bulunduğu bir kimlik ile (örneğin pasaport) Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir resmi sağlık kuruşlarına doğrudan başvurabilmektedir. Hak sahibi SGK ile sözleşmeli özel sağlık kuruluşuna da başvurabilir. Sözleşmeli özel sağlık tesisinin masrafları SGK ile kararlaştırılan tedavi ücretini en fazla %200 oranında aşabilir. Aradaki bu farkın ve üst sınırı aşan diğer muhtemel masrafların hak sahibi tarafından karşılanması gerekir.
T/A 11 belgesi üzerinden alınacak hizmetlerin tanımı ve şekil nasıl olmalıdır?
Geciktirilemez, tehiri mümkün olmayan tedaviler ve acil sağlık hizmetleri.
Alınan hizmet karşılığında ek ödemler veya katkı payları varmı dır?
Evet, her ülkenin kendi hizmet mevzuatına göre sunulan sağlık hizmetleri, ek ücret ve katkı payı ödemek zorunda
Hizmet verilen yer „ Yeşil alan muhayenesi: ‘“adı altında ise o zaman ilave sağlık ücreti ödemezsiniz
Katkı payı ve ek ödemenin yapılmadığı hizmet alanları!
• Yoğun bakım hizmetlerinde, Yanık tedavilerinde, Cerrahi hizmetlerde, Trafik kazalarında, Acil sağlık hizmeti deklare edilebilecek hizmetlerde, Kardiyovasküler cerrahi işlemlerde ilave ücret ödemezsiniz.
Türkiye’de ödemiş olduğum ek ödenek ve katkı payı masraflarından nasıl kurtulurum?
Ek sigorta yaptırmak kaydı ile, ya tamamen veya kısmen en aza indirebilirsiniz. Ek sigortayı sizin arzu etmiş olduğunuz bir özel sağlık sigorta kurumundan veya üyesi olmuş olduğunuz kurumun İş birliği içinde olduğu kurum üzerinden yaptırabilirsiniz. Yatıracağınız ek sigorta ile tıbben gerekli görünen Türkiye’den veya bulunmuş olduğunuz diğer ülkeden Almanya’ya nakil işlevini de bu sayede garanti altına almış olursunuz. Yani ek sigorta yaptırmadan tatile gitmeyin!

Bu tabela üzerinden anlaşmalı ülkelerdeki kurumların internet adreslerini ve kullanmış oldukları online hizmet dillerini görmektesiniz:
Ülke Ilgili ülkelerde bulunan anlaşmalı kurumların internet adresleri Kullanılan belge veya evrak adı Online hizmet sunulan dil Ülke dili
* Avusturya https://www.gesundheit.gv.at/
Avrupa Sağlık Sigorta Kartı Almanca Almanca
Bosna-Hersek http://www.zzofbih.ba/
BH/6 Boşnakça Hırvatça, Sırpça Boşnakça
* Bulgaristan https://www.en.nhif.bg/
Avrupa Sağlık Sigorta Kartı Ingilzce Bulgarca
* Hırvatistan https://hzzo.hr/
Avrupa Sağlık Sigorta Kartı Ingilzce Hırvatça
Karadağ https://fzocg.me/
Avrupa Sağlık Sigorta Kartı Karadağca Karadağca
* Kuzey Makedonya https://www.mtsp.gov.mk/
Avrupa Sağlık Sigorta Kartı Ingilzce Makedonca
* Macaristan http://neak.gov.hu/
Avrupa Sağlık Sigorta Kartı Almanca Macarca
* Sırbistan http://www.eng.rfzo.rs/
Avrupa Sağlık Sigorta Kartı Ingilzce Sırpça
* Solvenya https://www.zzzs.si/
Avrupa Sağlık Sigorta Kartı Ingilzce Solvence
* Türkiye http://www.sgk.gov.tr/
T/A 11 Almanca, Ingilzce Türkçe
* Yunanistan https://healthatlas.gov.gr/#!/
Avrupa Sağlık Sigorta Kartı Ingilzce Yunanca

* Kalın yazılı olarak belirtilmiş ülkeler, direk güzergahımızda bulunan ülkeleri göstermektedir.
Bu vesile ile şahsım ve kurumum adına herkese sağlık ve güzel bir yaz tatili diliyorum.