Sahte para mağdurlarının dikkatine!

Sahte para failleri konusunda uyaran Hamburg polisi, sahte para ile ödeme alanları hemen polise başvurmaları ve kesinlikle parayı tedavülden çekmeleri konusunda uyarıyor. Failler en çok küçük sahte paralarla ödeme yapıyor.

 

Nebahat Uzun
HAMBURG- Hamburg’da Sahte Para Suçlarıyla Mücadele Departmanı (LKA 64) yetkilileri, sahte para ile ödeme yaptığı ve takas ettiği şüphesiyle 57 yaşındaki bir Alman’ın dairesinde arama yaptı. Sahte para suçlarında uzmanların yaptığı yoğun soruşturma ve Federal Kriminal Dairesi’nin (BKA) tespitleri sonucunda zanlının kentin Fuhlsbüttel semtindeki dairesinde yapılan aramada polisin, çok sayıda sahte para malzemesine el koyduğu açıklandı. Zanlının, nakit alışveriş yaparken, çevrimiçi bir platform aracılığıyla yasal olarak satın aldığı sahte paraları yasadışı şekilde ödeme işlemine soktuğundan şüpheleniliyor. Arama emriyle yapılan baskın sonucu evde bulunan sahte 120 bin Avro, 3 bin İngiliz Sterlini ve 8 bin Dolara el koyuldu. Elde yeterli olmamasından dolayı zanlı tutuklanmazken olayla ilgili geniş çaplı soruşturmanın devam ettiği bildirildi. Bu kapsamda Hamburg polisi, nakit ödeme yaparken banknotların gerçek olup olmadığına dikkat edilmesi uyarısında bulundu. Uzmanlara göre failler tarafından en fazla kullanılan sahte banknotlar 10, 20 ve 50 avroluk banknotlar ve yüksek miktarları gerçek paraya çevirmek için sahte banknotlarla düşük değerli mallara ödeme yapıp para üstünü gerçek para olarak alıyorlar. Bunu ise en çok haftalık pazarlarda, sokak festivallerinde ve ziyaretçilerin yoğun, güvenlik kameralarının bulunmadığı ya da uzun müşteri kuyrukları nedeniyle zaman baskısının olduğu yerlerde yapıyorlar. Günün karanlık zamanları veya loş alanlar da faillerin sahte paraları gizlemek için kullandıkları yöntemlerden biri.

SAHTE PARA ELİNİZE GEÇTİYSE ŞUNLARI YAPMANIZ GEREKİYOR:
Sahte para ile ödeme alanları fark etmeleri durumunda dikkatli olmaları konusunda uyaran polis, “Sahte para elinize geçer ve bunu daha sonra fark ederseniz parayı tedavülden hemen çekin ve mutlaka karakola başvurun. Aksi takdirde siz de suçlu durumuna düşebilirsiniz. Sahte olduğunu düşündüğünüz bir para ile ödeme yapılmak istendiğini fark ettiğinizde parayı ödeyene iade etmeyin ve şüphenizi kişiye açıkça iletin, ardından da polisi arayın. Mümkünse banknotun sadece köşelerinden tutun. Müşteri kaçmaya kalkarsa engel olmayın ama kişinin görüntüsü, kaçtığı aracın plakası gibi ayrıntılara dikkat edin” çağrısında bulundu. Daha fazla bilgiye Hamburg Polis Departmanının www.polizei.hamburg adresindeki ana sayfasında ve federal ve eyalet suç önleme departmanının www.polizei-beratung.de adresinden ulaşılabilir. Ayrıca Bundesbank’ın Avro banknotların güvenlik özellikleri hakkında sunduğu bilgiye www.bundesbank.de/falschgeld ve www.ecb.europa.eu/euro/banknotes/security/html/index.de.html adreslerinden ulaşılabilir.