SAHTE POLİSLERE DİKKAT

Mustafa Karaman
STUTTGART- Stuttgart kentinin ünlü ve başarılı Türk avukatlarından Altar Türker Fendo, Baden-Württemberg’de Telefon dolandırıcılığı ve aldatması, tırnakçılık, yankesicilik ve hırsızlık olayları haricinde Polis kılığına girerek Polis süsü veren dolandırıcılara dikkat çekti. Bu sahte polislerin ikna etme kabiliyetleri ile güven kazanmayı başaran dolandırıcıların hedefinde sadece yaşlıların olmadığını söyledi. Polis kılığına giren ve kurbanlarının binlerce Euro’sunu çarpan dolandırıcılardan korunmanın yollarını Stuttgart kenti şehir merkezindeki Tübinger Strasse 18 numara 70178 Stuttgart adresinde hizmet veren hukuk bürosu sahibi başarılı Türk hukukçularından Altar Türker Fendo, dolandırıcıların bazen telefonla bazen de kapının zilini çalarak hedeflerindeki kişileri aldatarak suç işlediklerine de işaret etti.

HERKES TUZAĞA DÜŞEBİLİR
Polis kılığına giren kişiler hakkında Avulat Altar Fendo, konuyla ilgili şu ipuçlarını değindi.
“Genellikle ileri yaştakiler dolandırıcıların tuzağına düşse de ancak hiç kimsenin bu tuzaklara karşı güvende olamayacağını söylemekte yarar var. Polis olduğunu ileri süren dolandırıcılar telefon ederek kişinin nakit durumunu ve banka hesabındaki miktarı soruyor. Hırsızlık olabileceğini ve para ve değerli eşyaları emniyet altına almak gerektiğini söyleyen sahte polisler eve gelip zile bile basıyorlar. ‘Her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol etmeye geldik’ diyen dolandırıcılar kurbanlarının elindeki paraları daha güvenli bir yere koymak bahanesiyle alıp gidiyorlar” dedi.

ACİL NUMARA 110
Telefonda olsa bile Polis olduğunu iddia eden kişilere mutlaka adını soyadını ve görev yerini sorup not almanız gerektiğine dikkat çeken Avukat Fendo, “Arayan numaranın sonu 110 ile bitiyorsa mutlaka dikkat edin. Ayrıca polis hiçbir zaman acil numaradan aramaz. Arayan kişiden şüpheleniyorsanız hemen belirttiği karakolun numarasını arayın ve bilgi alın ve kişiyi teyit ettirin. Hiçbir zaman arayan kişilere hesap bilgilerinizi ve nakit paranızın yerini bildirmeyin” diyerek uyarıda bulundu. Öte yandan eğer şüpheli bir durum sezerseniz karşılaşacağınız herhangi bir olumsuz durumda 110 Polis İmdat hattına ihbarda bulunabilirlersiniz. Polis İmdat ihbar hattını aramaya çekinilmemesi gerektiğini de söyleyen Avukat Altar Fendo, 110 hattı Polisi ile detaylı bir biçimde ikili yardımlaşma olması gerektiğini de vurgulayarak hedefe daha çabuk ve olay yeri tespiti ile ilgili işbirliği yapılması gerektiğinin de altını çizdi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUN
Fendo, “Eğer bir dolandırıcılığının kurbanıysanız ya da dolandırıcıları zamanında tespit ettiyseniz durumu derhal polise bildirmelisiniz ve suç duyurusunda bulunmalısınız. Utanmanıza ya da çekinmenize ise hiç gerek yok. Çünkü bu tip dolandırıcılar en iyi şekilde eğitilmiş ve hazırlanmış kişilerdir. Suç duyurunsa bulunarak hem faillerin yakalanmasına yardımcı olmuş olursunuz hem de başkalarının zarar görmesini önlemiş olursunuz. Onun için size tavsiyem ne olursa olsun hiç bir kimseyle telefonla hesap bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın” tavsiyesinde bulundu.

Stuttgart kentinin merkezinde, Tübinger Straße 18 numaralı adresinde hizmet veren Avukat Altar Türker Fendo, konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin +49 (0) 711-4900940 nolu telefon numarasına ya da info@fendos.de email adresine başvurabileceklerini bildirdi.