Sakat kalmanın bedeli….

2008 yılında genç bir bayan omurgasında oluşan eğrilik – tıptaki adı ile Skolyoz – nedeni ile Almanyanın Schleswig-Holstein eyaletindeki bir hastanede ameliyat olur. Ameliyat başarılı geçmesine rağmen ameliyat sonrasında oluşan bir takım komplikasyon sebebi ile genç bayan sakat kalır. Mahkeme hastaya 500.000 Euro tazminat ödenmesi yönünde karar verir.
Ameliyat sonrası olaylar şu şekilde gelişir: genç bayan baş dönmesi sonucu yere yığılır ve damar yoluna bi kateter takılması gerekir. Fakat kateter damar yolu yerine omurlar arasında seyreden spinal kanala girer ve bu durum doktorlar tarafından röntgende dahi fark edilemez. Ertesi sabah genç bayan bacaklarını kıpırdatamaz ve dördüncü boyun omurgasından aşağı sakat kalır. Şu an 27 yasında olan genç bayan o günden sonra tekrar yürüyemedi, el ve kollarının işlevini büyük ölçüde yitirmiştir. Münih Yüksek Eyalet Mahkemesine başvuran bayan mahkemece verilen karar ile 500.000 Euro tazminat hakkı kazanmış, ayrıca buna ilaveten 250.000 Euro faiz ödenmesine hükmedilmiştir.

Celle Yüksek Eyalet Mahkemesinde görülen diğer bir davada mahkeme yanlış tedavi sonucu felç geçirip bir yıl boyunca suni teneffüs yoluyla hayatta tutulan ve sonunda hayatına doktor kontrolünde gönüllü olarak son veren evli ve üç çocuk babası bir hastanın varislerine 500.000 Euro manevi tazminat ödenmesine hükmetti.
Bel fıtığından kaynaklı akut sırt ağrıları yüzünden ev doktoruna giden hastaya bir hafta içinde dört iğne yapılmış, son iğneden bir kaç saat sonra hasta acılar içerisinde yere yığılmıştır. Bunun neticesinde septik şok geçiren hasta acilen hastaneye kaldırılmış fakat doktorlar septik enfeksiyon seyrini tüm müdahalelere rağmen kontrol altına alamamışlardı. Mahkeme Solu-Decortin ve Diclofenac ilaçlarının aynı anda hastanın vücuduna enjekte edilmesini bilirkişi raporları doğrultusunda ağır bir tedavi hatası olarak değerlendirmiş, hastanın çektiği ağır acıları da göz önünde bulundurarak 500.000 Euro manevi tazminatı uygun görmüştür.

Yukarıda belirttiğimiz davalarda da görüldüğü üzere tedavi hatası sonucu oluşan mağduriyet sonrası tıbbi ve hukuki süreç iyi yönetilmesi halinde olumlu neticeler alınabilmektedir.

Av. Muhammed Altunkaya
Uzman Avukat
info@goldcliff-stark.de
069 / 955 189 50