Sarı zarf tebligatı alındığı zaman neler yapılmalıdır!

blank

Bilindiği üzere devlet, vatandaşları ile idari işlemler yoluyla münasebete geçer, bilgi talep eder ya da bir tebligat gönderir. Bu tarz işlemler kanunilik ilkesi gereğince ‘sarı zarf’ içerisinde tebligat yoluyla gelir. Posta kutunuzda sarı zarf bulduğunuz zaman mutlaka harekete geçmeniz gerekmektedir.
Genellikle trafik kuralları ihlalleri sebebiyle ‘sarı zarfı’ tebligatı alırız ve böyle durumlar bizim için beklenmedik değildir, çünkü çoğu kez işlediğimiz ihlalin farkında oluruz. Hız sınırı ihlali, direksiyonda cep telefonu kullanma ve benzeri ihlaller en sık karşılaştığımız ihlallerdir.
Peki böyle durumlarda yapılması gereken işlemler nelerdir?
Öncelikle gelen yazının dikkatlice okunması gerekir; işlemin kimin adına yapıldığı, ihlalin ne olduğu, olay yeri ve zamanı ile ilgili bilgiler, kesilen cezanın turu ve miktarı dikkatlice incelenmelidir.
Sonrasında hukuk sigortanızın bu tür olayları kapsayıp kapsamadığına bakılmalıdır. Eğer bir hukuk sigortanız var ise, bir avukat ile görüşmeniz en doğru ve akıllı hareket tarzı olacaktır. Bu durumda avukatınız size en uygun yol haritasını çizecek ve hukuk sigortanız ile irtibata geçerek sigortanızın kapsamına göre gerekli incelemeyi yapacaktır.
Diğer yandan, hatalı bir şekilde tebliğ edilen idari işlem sayısı azımsanmayacak düzeydedir. Böyle hallerde, yapmanız gereken bir işlem olmadığı kanaatine varsanız dahi, konuyu avukatınıza inceletmeniz uygun olacaktır.
Eğer, bir hukuk sigortanız yok ise, kesilen cezayı ödemek maddi olarak daha kazançlı olabilir. Fakat ehliyetinizin elinizden alınması söz konusu ise ve ehliyetinizi vermek istemiyorsanız, vakit kaybetmeden harekete geçmeniz gerekmektedir.
Avukatınız vasıtası ile harekete geçmek yine hakkınızın korunması için en ideali olacaktır. Fakat hukuk mücadelenizi kendiniz vermek istiyorsanız, sırası ile izlemeniz gereken yol haritası şu şekildedir:
İşlemin ele aldığı bilgiler tamamen doğru mu?
İtham edildiğiniz kural ihlali doğru mu?
Olay yeri, saati, arabayı kullanan siz miydiniz? Kural ihlalini sizin yaptığınıza ilişkin bir delil mevcut mu?
Öncelikle bu tür soruların cevabını bulmanız gerekmektedir. Tüm bulgular son derece net ve kesin ise, ceza bedelini kabul edip, idari işlemin hukuken kesinleşmesini bekleyebilir, ödeme tebligatını bekleyip cezayı ödeyebilirsiniz.
Fakat zaman kazanmak için dahi olsa, herhangi bir adım atmak istiyorsanız, ya da idari işlemde hatalar mevcut ise, idari işleme karşı itiraz hakkınızı kullanıp itiraz yazınızı acilen yollamanız gerekir. Bu adımı atmadığınız takdirde kesinleşme zamanını ertelememeniz ile birlikte ehliyet kabahat siciline puanlarınızın yazılması hızlanmaktadır. İtiraz etmenin yol haritası ise kısaca şu şekildedir. İtiraz edilmesi gereken makamı ve adresi genellikle arka sayfada ya da ikinci sayfada bulabilirsiniz. İtiraz süresini mutlaka dikkate almanız gerekmektedir. Bu süre ise iki hafadır. Bu süre zarfında itirazınızı ilgili makama ulaştıramadığınız takdirde, hakkınızdaki işlem kesinleşmiş olur ve itiraz hakkınızı kaybetmiş olursunuz. Bu süreyi kaçırmanıza rağmen bir itiraz yapmak istiyorsanız, mutlaka bir avukat yardımı ile hakkınızı aramaya çalışmalısınız. Avukatınız bu hususta size yol gösterecektir. İtirazın akabinde işlem dosyasının içeriğini öğrenmeniz gerekir. Dosya içeriğine kolayca dairelerden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Burada hataların tespit edilmesi için gerekli olan bilgiyi avukatınız yoluyla öğrenebilirsiniz. Birçok kez zamanaşımı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu fırsatı kaçırmamanızı tavsiye ederim. Zira hatalı işlemlerin sayısı hiç de az değildir.

Zeynel Kara
Avukat/Rechtsanwalt
Jägerstr. 62 a 
47166 Duisburg
info@rechtsanwalt-kara.de
Tel.: 0203 578 45 77
Fax.: 0203 – 5 79 37 83