Sarıakçe ailesine üzen saldırı

 

Halil Uygun
ROTTERDAM – Hollanda’nın Enschede kentinde Sariakçe ailesinin bedensel engelli Muhammed (20) için kullandıkları özel tekerlekli sandalye otobüsü kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından ağır bir patlayıcı ile imha edildi. Sariakçe ailesi ise Muhammed için kullandıkları özel tekerlekli sandalye otobüsü saldırıya uğradığını iddia etti. Olay esnasında bir şüphelinin motorla kaçtı. Anne Fatma Sariakçe, Muhammed için kullandığımı otobüsü Enschede belediyesinde bedensel engelleri yönelik düzenlenen etkinliklere katılmak için ağırlıklı olarak kullanıyoruz. Şimdi Muhammed için kullandığımız otobüs saldırıyı uğrayınca Muhammed’i hiçbir yere götüremez olduk dedi. Sariakçe, “Elektrikli tekerlekli sandalyesi içinde oturan Muhammed’in durumu bizi üzerken bir de otbüsü saldırıyı uğraması bizi daha çok üzdü. Son zamanlarda Stadsveld’de ağır havai fişekler atıldı. Fakat bu sefer havai fişeklerden çok daha kötü görünüyordu, bir bomba patlamış gibi görünüyordu. Böyle yüksek bir patlama, inanılmaz. İki kez, iki ışık parlaması. Deprem gibiydi, hemen dışarı koştum. Tekerlekli sandalye otobüsünün önü tamamen tahrip edildi. Bir komşu bana otobüste kasten bir şey atıldığını söyledi. Sözün kısası resmen bir saldırı oldu” dedi.

“Kötü ve üzgünüm”
Açılı ve üzüntülü anne Fatma Sariakçe, “Saldırıyı kimin sorumlu olduğunu henüz bilmiyoruz. Gerçekten kimseye işaret edemiyorum. Birini suçladıysam ve o yapmadıysa da çok kötü olurdu. Ama benden bunu yapan kişinin oğlumun otobüse binebilmesine engel oldu. Özellikle gidecek yeri olmayan Muhammed için üzgünüm. Kızgın ve üzgünüm. Ama aynı zamanda çok şok oldum. Saldırı sonrasında gözüme uyku girmedi. Muhammed, gündüz aktivitelerine devam etmek için orta öğretimini tamamlaması için taksiyle uğraşmak zorunda kalacak” şeklinde konuştu

“Enes DENK Partili Meclis Üyesi”
Üzgün olduğu halen gözlerinden belli olan anne Fatma Sarıakçe, “En büyük oğul Enes Sarıakçe, Enschede Belediye Meclisi’nde DENK Partisi belediye meclisinde siyasi olarak aktif. Bunun bir sebep olup olmadığını bilmiyorum” dedi. Enschede Belediyesi DENK Partisi Grup Başkanı Enes Sarıakçe, “Stadsveld bölgesindeki yasadışı havai fişeklerin bir başka örneği olduğunu belirtti. 1 Eylül’de polise, Stadsveld bölgesinde defalarca ağır, yasadışı havai fişeklerin yakıldığını bildirdi. Umarım polis, kamera görüntülerinin yardımı ile sorumluları nasıl yakalayacağını bilir. Polis, daha fazla soruşturma yapılması için otobüsü çekti. Gövde, tıpkı ön cam gibi, ağır hasar görmüştür. Saldırı sonucu çıkan yangını itfaiye otobüsü söndürme zorunda kaldı. Aile imha beyanı yaptı. Ama korkarım Muhammed şu an en sevdiği spor olan tekerlekli sandalye hokeyine gidemiyor olması” sözlerine yer verdi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın