Sarya’nın tek isteği bir araba

Kâmil Yılmaz
HEİLBRONN- Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletindeki Heilbronn şehrinde doğum sonrası beyin kanaması geçirdiği için fiziksel engelli olarak hayatına devam etmek zorunda kalan 11 yaşındaki Sarya, tekerlekli sandalyeye uygun bir arabası olmadığı için yaşamının büyük bölümünü evde geçiriyor. Sarya dışarı çıkabilmek için yardımseverlerin desteğini beklediğini açıkladı. Sarya’nın günlük ihtiyaçlarını gidermek ve eğitimine devam etmek için tekerlekli sandalyesinin gireceği bir arabaya kavuşması için Heilbronn’da kampanya başlatıldı. Annesi ve kız kardeşiyle birlikte Heilbronn’da yaşayan minik Sarya’nın hayatını biraz olsun normale dönüştürebilecek, ailesinin yükünü üzerinden alabilecek bu proje Alicia hilft e.V. derneği ile ortak yürütülüyor.

GÜNLÜK İHTİYAÇLARI ARTIYOR
12 yıldır kızına tek başına bakan Sarya’nın annesi Esengül Altunkapan, gazetemize yaptığı açıklamada; kızının günlük ihtiyaçlarının her geçen gün arttığını belirtti. Sarya’nın gün geçtikçe büyüdüğü için bu yükü kaldırmakta zorlandıklarını da kaydeden çaresiz anne, “Arabamız yok. Acil ihtiyaç olduğunda kardeşimin arabasını kullanıyoruz, onun da bagajı yetersiz. Kızım sara hastası olduğundan çalışma imkanım da yok. Sarya, eve kapalı kalmaktan sıkılıyor. Bir anne olarak onu gezdirmek çevreyi göstermek istiyorum, lakin eldeki imkanlar yetmiyor” dedi.

ŞU ANA KADAR 12 BİN EURO TOPLANDI
Doğuştan engelli olduğu ve ileride de çalışamayacağı için sağlık kasasının yardım etmediğini de ifade eden anne Esengül Altunkapan, belediyeden de yardım taleplerine olumlu cevap alamadıklarını kaydetti. Anne Altunkapan, “İhtiyacımız olan araba, çıkış rampalı olacağından maliyeti bir hayli yüksek. Yardımseverlerin desteğini bekliyoruz” şeklinde konuştu. Altunkapan, şu ana kadar kampanyada 12 bin Euro toplandığını, ihtiyaç duyulan arabanın maliyetinin ise yaklaşık 40 bin Euro’yu bulduğuna dikkat çekti Yardımsever vatandaşlarımızdan yardım için açılan kampanya hesabına destek vermeleri istendi.

Sarya’ya yardım için:

Alicia hilft e.V.

Kreissparkasse Heilbronn

DE 5262 0500 0000 0045 5868

Bic: HEISDE66XXX

Verwendungszweck: Sarya