Savaşın ve terörün en büyük mağduru kadınlar

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Almanya’nın Köln kentinde UETD’nin düzenlediği ‘Uluslararası Kadınlar Zirvesi’ne katıldı. Zirvenin ardından gazetecilere konuşan Bakan Kaya, savaşın, göç ve terör olaylarının en büyük mağdurunun kadınlar olduğunu söyledi.

 

KÖLN –  Dünya üzerinde evlerinden edilmiş yaklaşık 40 milyon kişinin olduğunu belirten Kaya, şöyle konuştu: “Suriye’de savaş başladığında bombaların altından kaçan, Türkiye’ye sığınan kadın ve çocuklara, yaşlılara, engellilere biz hükümet ve devlet olarak hep kapılarımızı açtık hem de insanımız gönüllerini açtılar bir anlamda. Bugün ülkemizde 3.2 milyon Suriyeli misafirimize ev sahipliği yapıyoruz. Onları mülteci değil misafirlerimiz olarak görüyoruz.

Savaştan, bombaların altından kaçıp ülkemize sığınan insanları en iyi şekilde ağırlamak için Türkiye Cumhuriyeti devletiyle, sivil toplumuyla, gönlü geniş insanlarıyla hep beraber seferber olmuş durumdayız. Türkiye olarak 30 milyar doların üzerinde Suriyeli misafirlerimiz için harcama yaptık. Biz dini, dili, ırkı ne olursa olsun, dünyanın neresinde bir mazlum varsa oraya el uzatmaya çalışan bir medeniyetin mensuplarıyız.

ZENGİN DEĞİLİZ AMA EN CÖMERT ÜLKEYİZ
“Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde dünya beşten büyüktür diyerek nerede bir zulüm varsa o zulmün karşısında yer aldık ve mazlumlara el uzattık. Bugün dünyada insani kalkınma yardımlarında Türkiye gayrisafi milli hasılasına oranla baktığımızda birinci sırada. Biz dünyanın en zengin ülkesi değiliz ama elhamdülillah en cömert ülkesiyiz, bu bunun en büyük göstergesi. Nerede bir mazlum varsa onlara el uzattık ve uzatmaya devam edeceğiz. Afganistan’da, Filistin’de yaşanan zulüm karşısında Türkiye orada, kadınlar ve çocuklar için biz oradayız. Filistin’de bugün ülkemiz insani yardımlar konusunda üzerine düşeni yaptı, yapıyor.”

ABD’NİN KUDÜS KARARINI TANIMIYORUZ
“Bugün maalesef Kudüs’ü Amerika’nın başkent olarak tanımasını da şiddetle kınıyoruz ve bunu reddediyoruz. Uluslararası hukuka, hiçbir diplomatik kaynağa dayanmayan böyle bir şeyin kabul edilmesi asla söz konusu olamaz, bunu yok sayıyoruz ve Türkiye olarak da uluslararası kamuoyunu bu konuda tepki göstermeye davet ettik. Bu BM kararlarına aykırı, uluslararası hukuka aykırı, her türlü insani, vicdani bakış açısıyla bakın, hukuksuz bir anlayışla yapılmış, orada kaosu ve şartları daha da zorlaştıracak, asla ve asla barışa hizmet etmediği apaçık ortada olan ve herkesin reddetmesi gereken bir karardır. Türkiye olarak bu kararın karşısındayız, bunu yok sayıyoruz ve reddediyoruz. Uluslararası camiadan ve İslam ülkelerinden de aynı şekilde bir tavır koymalarını bekliyoruz.”

KADINLARIN GÜLDÜĞÜ BİR DÜNYA
“Bugün burada UETD ile Bakanlığımızın düzenlediği Müslüman kadınlar zirvesinde savaşın, göçün ve terörün mağduru kadınların yanında bir ve beraber olduğumuzu tüm Avrupalı kadınlar olarak din, dil, ırk gözetmeksizin kadın ve çocukların yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmiş olduk. Umuyoruz ki tüm çocukların güldüğü bir dünyayı biz kadınlar olarak, inisiyatif alarak, mücadele ederek, çalışarak oluşturalım. Bir kadının, bir annenin gözyaşı dünyada hiçbir şeyden kıymetli değil. Kadınların ve çocukların güldüğü bir dünya için mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.”