SAVCI TAHLİYELERE İTİRAZ ETTİ

Taksim Gezi Parkı’nın halka açıldığı gün çıkan olaylarda gözaltına alınan aralarında Mücella Yapıcı’nın da bulunduğu 12 kişinin serbest bırakılmasına yapılan itiraz reddedildi.

Gezi Parkı’nın açıldığı gün Taksim’de çıkan olaylarda 50 kişi gözaltına alınmış, adliyeye sevk edilen şüphelilerden 38’i savcılık tarafından serbest bırakılmıştı. Savcılık aralarında Taksim Dayanışma Sekretaryası ve Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı’nın bulunduğu 12 kişinin tutuklanmasını talep etmiş nöbetçi mahkeme ise bu talebi reddetmişti.Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Nazmi Okumuş, bu sabah 12 kişinin serbest bırakılmasına itiraz ederek şüphelilerin tutuklanmasını istedi.Savcılığın itirazını değerlendiren İstanbul 46.Asliye Ceza Mahkemesi 12 kişinin tutuklanması talebini reddetti.

GEZİ OLAYLARINDA MAHKEME, BAYRAK SATICISI ALİ SARIÇEK’İN DE BULUNDUĞU 8 KİŞİNİN TAHLİYESİNE KARAR VERDİ

Taksim Gezi Parkı olayları sırasında gözaltına alınarak nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanan aralarında bayrakçı Ali Sarıçiçek’in de bulunduğu 8 kişi avukatlarının itirazı üzerine tahliye edildi. Tahliye haberini alan tutuklu yakınları adliye önüne toplanarak basın açıklaması yaptılar.

Gezi parkı olaylarına ilişkin tutuklanan 8 kişinin tahliye edilmesi için avukatları dün itiraz dilekçelerini mahkemeye sunmuşlardı. Avukatların itirazını değerlendiren nöbetçi 6. Sulh Ceza Mahkemesi “Şüpheliler hakkında uygulanan tutuklama tedbiri ile verilmesi beklenen ceza arasındaki orantılılık ilkesini gerekçe göstererek tutuklama kararlarının kaldırılmasına karar verdi. Şüpheliler hakkında yurt dışına çıkış yasağı koyan mahkeme arıca şüphelilerin her gün mesai saatleri içinde karakola giderek imza atmalarını kararlaştırdı. Mahkemenin tahliye kararı haberini alan tutuklu yakınları ve aileleri adliye önüne geldiler. Burada kısa bir açıklama yapan sanık avukatları “Çok büyük bir yanlıştan dönüldü. Palalılara yurtdışı yasağı koymayan, herkesi serbest bırakan yargımız bizim arkadaşlarımıza her gün mesai saatleri içerisinde imza atma koşulu getirdi” dedi. Tahliye kararının çıkmasının ardından bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek’in ailesi de adliye önüne geldi. Burada kısa bir konuşma yapan Merhamet Sarıçiçek çok sevindiklerini belirtti. Haksız yere kimsenin özgürlüğünün elinden alınamayacağını belirten Sarıçiçek “Serbest kalan 8 kişi için çok sevindim. Haksız yere yatmalarının hiçbir anlamı yoktu. Televizyondan altyazıda gördüm tahliye haberini, Rabbime sığınarak dua ettim. Şimdi eve gideceğim. Eşimin eve gelmesini bekleyeceğim. Eşimin 8 kişi ile beraber serbest bırakılması beni çok sevindirdi. Çocuklarda anne ne olur hadi gidelim dedi geldik. İşte bizim örgütümüz bu” şeklinde konuştu. Mahkemenin tahliye haberini aldıktan sonra tutuklu bulunan yakınlarının avukatlarıyla buluşan grup Metris Cezaevine doğru yola çıktılar.