Schulz’un seçim politikası: Türkiye

Alman hükûmeti seyahat uyarısıyla ilgili henüz açıklama yapmazken, muhalefet lideri Martin Schulz’un seçim politikası: Türkiye…

Almanya’da parlamento seçimlerinde artık son viraja girildi. Seçime iki hafta kala sürekli Türkiye üzerinden siyaset yapmaya çalışan Alman siyasetçilere Türkiye’den sert tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı, Türk vatandaşlarının Almanya’ya gitmemesi konusunda seyahat uyarısında bulundu.

”Schulz köpürdü”

Alman hükûmeti, Türkiye Dışişleri Bakanlığının Almanya’ya yönelik yayınladığı seyahat uyarısıyla ilgili henüz açıklama yapmazken, Sosyal Demokrat Parti lideri Martin Schulz açıklamaya sert tepki gösterdi.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) başbakan adayı Martin Schulz, Ankara’yı seyahat uyarısı nedeniyle “Ankara’daki hükûmet ölçüyü kaçırıyor. Almanya ve Türkiye arasındaki ilişkiler Ankara’nın sistematik bir şekilde yürütmeye çalıştığı gibi olmamalıdır” şeklinde küstah ifadeler kullandı.

”Almanya, Türkiye’den aşağılamayı kabul edecek bir ülke değildir”

Başbakan adayı Schulz, durumun mevcut hâliyle devam etmesi durumunda “Almanya, Türkiye’den aşağılamayı kabul edecek bir ülke değildir” ifadelerini kullandı. SPD lideri, Türkiye’nin kabul edilemez ve tehlikeli bir biçimde, uluslararası ilişkilerin ve Avrupa’nın tüm ilkelerinden uzaklaştığını söylerken, Türk hükûmetini bu yolu bırakıp yapıcı işbirliğine dönmeye çağırdı. ​

Teröristlerin yuvası Almanya

15 temmuz hain darbe girişimi sonrasında herşey alenen ortaya çıktı. Çeşitli bahanelerle geçmişte Almanya’da barınan teröristlerin iadesini gerçekleştirmeyen Berlin yönetimi, 15 Temmuz’dan sonra da aleni bir şekilde başta firari Zekeriya Öz olmak üzere çok sayıda teröristi ülkelerinde barındırıyor, besleyip himâye ediyor.

Türkiye’nin, içinde ajanlık faaliyetlerinde bulunan bir takım gazeteci kılıklı kişileri gözaltına almasına öfkelenen Almanya, krizi bu noktaya çıkartmış hatta Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı dillerine dolayarak potansiyel oyları kendilerine çevirmeye çalışmışlardı.

blank

Son olarak Dışileri Bakanlığı, vatandaşlarına seyahat uyarısında bulundu.