SEÇİMLERE MUTLAKA KATILIN

HÜSAMETTİN ÖZKAN
GIESSEN- Almanya’nın CDU’lu Hessen Eyalet Başbakanı Volker Bouffier, Türk Alman Sağlık Vakfı Başkanı Dr. Yaşar Bilgin’in misafiri oldu. Giesssen’deki Stadtbäckerei adlı fırında Türklerle birlikte kahvaltı yapan Bouffier, 28 ekimde Hessen’de yapılacak eyalet seçimleri öncesinde sıcak mesajlar verdi.

 

Kahvaltıya Türk Alman Sağlık Vakfı yetkililerinin yanısıra iş insanları ve gazeteciler de katıldı. Bir soru üzerine Hessen Eyalet Meclisi’ne girmesine kesin gözüyle bakılan aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) ve Sol Parti ile asla koalisyon yapmayacaklarının kaydeden Hıristiyan demokrat politikacı, “Almanya’da Türkler uzun süre SPD’yi destekledi. Artık büyük bölümü partimizi destekliyor. Bu, seçimlerde sandığa da yansımalı” dedi.

Bouffier, başta AfD lideri Alexander Gauland olmak üzere üst düzey AfD yöneticilerinin eski CDU’lu olduklarının hatırlatılması üzerine de, “Çok uzun süre önce partimizden ayrıldılar ve bir daha hiç görülmediler” dedi.

 


BİLGİN’E TEŞEKKÜR ETTİ
Son yıllarda Almanya’da tartışılan ve mahkeme kararıyla mazotlu araçların Hamburg, Berlin ve son olarak Frankfurt’ta yasak getirilmesinin hava kirliliğini azaltmak için çözüm olmadığını belirterek, yasak getirmeden önce yapılması gereken alınması lazım olan bir çok önlemin olduğunu söyleyen Souffier, emisyon skandalı kapsamında Frankfurt’ta alınan yasağa itiraz edeceklerini belirtti. Bouffier, “Çünkü yasak, orantısız. Bir kararın, genel koşulları da dikkate alıp orantısız olmaması gerekir” diye konuştu.

 

Almanya’da yaşayan ve Alman vatandaşı olarak oy kullanana hakkına sahip olan muhafazakar Türk kökenlilerin geçmişte Almanya’da Sosyal demokrat ve Yeşiller gibi partilere oy verdiğini son yıllarda Müslüman Türk kökenliler Hıristiyan Demokrat parti CDU’ya yöneldiğini belirterek duyduğu memnuniyeti ve  be eğilimin bundan 28 Ekim seçimlerinde kendileri için çok önemli olduğunu söyledi. Kahvaltılı toplantıda katılımcıların sorularını cevaplayan  Volker Bouffier, Türk toplumunun temsilcileriyle bir arada olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti belirterek Türk Alman Sağlık Vakfı Başkanı Dr. Yaşar Bilgin’e teşekkür etti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın