Sen Müslümansın… Size ev yok

Hollanda’da ev kiralamak için emlak şirketine başvuran Faslı aile, şirketten “ev sahibi evini sadece Hollandalılara kiralamak istiyor” yanıtını aldı

ROTTERDAM (AA) – Hollanda’nın Ter Aar köyünde, ev kiralamak için emlak şirketine başvuran Faslı aileye, şirketten evin ancak Hollandalılara kiralanabileceği yanıtı geldi.  İhsane Bachar, kiralık daire için yaptığı başvuruya emlak şirketi tarafından elektronik posta ile gönderilen cevabı sosyal medya hesabından paylaştı.
Buna göre, Goedhart Makelaars en Taxateurs adlı emlak şirketi, Bachar’a, “Bu evin sahibi evini sadece Hollandalılara kiralamak istiyor. Bunu size bildirmek zorunda olduğum için üzgünüm.” ifadesini kullandı. Bachar ise elektronik postanın kopyası ile “Kendi şahsım için değil ancak bu durum tamamen kabul edilemez olduğu için suç duyurusunda bulunmayı düşünüyorum. Bu, ev sahibine göre ‘Hollandalı’ olmayanlar için büyük bir hakarettir.” mesajını paylaştı.

Haberin yayılması üzerine NOS devlet kanalına konuşan emlak şirketinin basın sözcüsü, hiç kimse ile problemleri olmadığını belirterek, “Biz Faslı aileye uyduruk bir hikaye de anlatabilirdik ama ev sahibi özellikle bu şekilde istediğini söyledi. Bunu biz uydurmuyoruz.” dedi.
Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da, dört ay önce ev kiralamak için Executive Home Rentals (EHR) adlı emlak şirketine başvuran Iraklı kadına, şirketten “Eğer, Batı tarzında yemek yapacaksan evi görmeye gelebilirsin.” yanıtı verilmişti.