SENATO GENÇLERİ KORUYAMIYOR

Erdal AltuntaşHAMBURG- Altona semtindeki bazı sosyal kurum ve kuruluşlar tarafından, Şubat 2016 tarihinde Selefilerin semtte “Din ve Sosyal Konulardan Sorumlu İslam Enstitüsü” adı altında bir merkez açtıkları tespit edildi. Senato ve güvenlik birimlerinin 2015 yılının sonbahar aylarından beri Selefi çevresinin Altona’da kiralık yer aradığını bildikleri, Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Nebahat Güçlü’nün konuyla ilgili Senatoya sunduğu Soru Önergesi’ne gelen cevapla ortaya çıktı. Aynı zamanda Aile, Çocuk ve Gençlik Komisyonu ve Sosyal Komisyon Üyesi olan Güçlü, Senato ve güvenlik birimlerinin bu yöndeki karar ve duruşunu ‘yanlış ve tehlikeli’ olarak değerlendirirken, 2015 yılından beri bilinen tehlikeyle ilgili Altona’daki sosyal kuruluşlar ve vatandaşların zamanında uyarılmamasını eleştirdi. Nebahat Güçlü, Senatonun Soru Önergesi’ne cevabını şu şekilde değerlendirdi:
SELEFİ TEHLİKESİNİ CİDDİYE ALMALIYIZ
“Sosyal kurumların ve kamuoyunun baskısıyla Selefilerin Altona’da enstitü açmaları muhtemelen engellenebilirdi. Hepsinden öte, Altona’daki insanların ve enstitülerin, gençlere aşılanmak istenen Selefilik fikirlerine sıcak bakmadıkları, istemedikleri sinyali verilebilirdi. Maalesef Altona’da da Selefilerin tuzaklarına düşürebileceği potansiyel gençler mevcuttur. Selefiler dini alet ederek gençleri farklı radikalliklere sürükleyen çok tehlikeli bir çeşit tarikattır ve bu tehlikeyi çok ciddiye almalıyız. Senato, gençlerimizin Selefilerden korunması yönünde çok geç ve yavaş hareket etmektedir. Kamusal alanda gençlik ve çocuklara yönelik yapılan çalışmalarda yıllardır uygulanan kısıtlamalar sadece gençleri değil, aynı zamanda bu alanda büyük angajman örnekleri sergileyerek gençleri radikallik tuzağından uzak tutmaya çalışanları da olumsuz etkilemiştir.”

SELEFİLER FİNANSMANI NASIL SAĞLIYOR?
Milletvekili Nebahat Güçlü, Soru Önergesinde Senatoya, Altona Mörkenstr.’de açılan “Din ve Sosyal Konulardan Sorumlu Enstitü” olarak adlandırılan oluşum hakkında ne zamandan beri, ne kadar bilgileri olduğunu, ne şekilde hareket edildiğini, bu oluşumun ne şekilde finanse edildiği konusunda elde veriler olup olmadığı yönünde sorular sormuştu. Semtteki gelişmelerden endişe duyan sosyal kurum ve kuruluşlar durumla mücadele için bir iletişim ağı oluşturdu. İletişim ağında Hamburg’da dini sebeplerden kaynaklanan radikallikle mücadele çalışmaları yapan LEGATO, Hamburg ve Çevresi Türk Toplumu (TGH), Hamburg Alevi Kültür Merkezi, HausDrei e. V. kuruluşlarının yanı sıra Mörkenstr. Polis Karakolu, Hamburg Anayasayı Koruma Dairesi ve Hamburg Emniyet Müdürlüğü’nden temsilciler de yer alıyor. İletişim ağının bir araya gelmesinin amacı, gençleri ve genç yetişkinleri radikal Selefilerden korumak.