SEVGİ’DE İNDİRİM VAR…

blank

Bu nasıl bir başlık Mustafa…? Diyenleri duyar gibiyim…!
Dükkanların sağlı sollu, peş peşe dizildiği,
önünde esnafın sesi yettiğince bağırarak ürününü pazarladığı çok sokak gördüm. “SEVGİ SATIYORUZ, BUGÜN SEVGİ’DE İNDİRİM VAR DİYE BAĞIRAN BİR ESNAF GÖRMEDİM.”
Sevgi satın alına bilinseydi, yarın ülkenin yarısı “SEVGİ TİCARETİNE” girerdi. Çünkü talep yüksek, insanlar sevgi ve şefkate aç, yani boş bir piyasa..! Ancak…, sevgi seri üretime geçirebileceğimiz bir ürün değildir. Ham maddesi kalpte, üretim Anne ve Baba’da, dağıtım insanın kendisinde. Tabii insanda ne varsa onu dağıtır.
Çocukluğunda sevgi ile dolmuş bir insan sevgi… , şiddet görmüş bir insan ise şiddet dağıtır.

Geçenlerde, Stuttgart şehrinin merkezinde bir arkadaşımızın Kafe’sinde otururken, karşımızdaki Meydan’da, saat 20.00 sularında yaklaşık 15-20 kişilik bir grup genç, buluştular. Düşündüm… acaba bu kadar genç neden burada buluştular diye…? Ellerinde bir spor çantası… veya bir müzik enstrümanı… yoktu..! Kafe’yi işleten arkadaşımıza sordum; “Bu gençler neden buraya birikti? ” diye. Cevap vermekte hiç zorlanmadı, çünkü o buluşma her hafta sonu gerçekleşiyormuş…! “Birazdan haberlerde duyarsın… , bazı esnafın kapı penceresi iner veya buldukları birilerini döverler” dedi.

Arkadaşımın sözlerinden sonra gençleri biraz daha fazla mercek altına aldım…. Selamlaşmaları; “Buralar bizden sorulur diyordu..! ”
Beden dilleri; “Marifetli bir işin temsilcileri gibiydi”

Aslında… sevgisizliğin boşluğunu doldurmaya, yetersizlik duygusunun üstünü örtmeye çalışıyorlardı…! Yaklaşık 2 saat sonra yerel haber sitelerine düşen bir videoyu izledim…! Yaklaşık 1 kilometre uzağımızda 3 kişiye ağır şiddet uyguladıklarını gördüm.
Acaba bu gençlerin velilerine sorsam..; “küçükken çocuğunuzun neyini eksik ettiniz? ”
“Aaa neyini eksik edelim Mustafa bey… , her istediğini aldık.., bir dediğini iki etmedik….!!!
Mesela ne aldınız..?
– bisiklet istedi bisiklet aldık…
– top istedi top aldık…
– kıyafetlerin en markalısını istedi.., aldık…!

Beraber bisiklet sürdünüz mü…?
Beraber top oynadınız mı…?
Kıyafet alırken fiyat etiketine bakmayı öğrettiniz mi…?

Önemli olan almak değil, alınanı birlikte yaşamak.., her alınandan bir öğreti çıkartmak…!
Ortak paylaşım, ilgi ve değer duyguları ile sevgi duygusunu doğurmak…!

Aldığınız bir oyuncak ile çocuğunuzun sevgisini satın alamazsınız…! Sizden almadığı sevgiyi, çete yöneticilerinde arar…!
Sevginin üretimi, toptancısı, perakendecisi, pazarlamacısı insanın kendisidir…! Sermayesi yok, maliyeti yok… , dağıt dağıtabildiğin kadar… , tabii varsa dağıtabilir…!
Çocuklarımızı sevgi ile dolduralım… , dolduralım ki.., olmadık yerlerde aramasınlar…! Nitekim satın alamayacağımıza göre.., hissettirmek gerekir…!

Bu Bayram, en çok gençlerimize dağıttığımız “SEVGİ Bayramı” olsun…!

KURBAN BAYRAMINIZI EN İÇTEN DİLEKLERİMLE KUTLUYOR, SAĞLIK SIHHAT VE SEVGİNİN BOL OLDUĞU NİCE BAYRAMLAR DİLİYORUM…!

Mustafa Göğüş