SİELİNG’DEN BİRLİK ÇAĞRISI

Gülsüm Tan BREMEN- Bremen Eyalet Hükümeti tarafından düzenlen geleneksel yeni yıl resepsiyonunda konuşan Eyalet Başbakanı ve Belediye Başkanı Dr. Carsten Sieling (SPD), son zamanlarda artan mülteci akımı ve buna karşı ırkçıların tutumuna değinirken topluma, iç huzurun oluşması için birlik-beraberlik ve diyalog çağrısında bulundu. Seçkin konuklarına hitab eden Sieling, ilkin, İstanbul- Sultanahmet Meydanı’nda yaşanan canlı bomba saldırısı ile ilgili derin üzüntü içinde olduğunu belirterek, olayda hayatını kaybedenler ve yaralananlar için taziye ve geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Paris’te meydana gelen terör saldırılarına da değinirken tüm terör olaylarını kınayan Sieling, “Geçmişte ülke içinde de yaşanılan olayları hatırlayarak mücadelemizi sağlam, güvenli biçimde yoğun bir şekilde yapmalıyız. Bunu, gururla inandığımız liberal anayasal devlet inancımıza olan sorumluluğumuz bilinciyle hür demokrasi rejimimizden ödün vermeden yoğun ve güçlü bir şekilde yapmalıyız” diye konuştu.

-Geleceğimize yatırımdır
Birleşmiş Milletler (BM) rakamlarına göre, savaş ve terör gibi çeşitli etkenlerden dolayı dünya genelinde 60 milyon insanın ülkelerini terk etmek zorunda kaldığını belirten Sieling, durumu aşina ‘bir hümanist afet’olarak niteledi. 2015’te Almanya’nın 1,1 milyon mülteci kabul ettiğini kaydeden Sieling, mülteci alan eyaletlerin madden zor durumda olduklarını belirterek konuyu federal başbakanlar konferansında dile getireceğini belirtti. Düzenlemeleriyle iş ve eğitim konusunda ayırım yapmadıklarını söylediği göçmen ve mültecilerin uyumunda büyük maddi desteğe ihtiyaç olduğunu kaydeden Sieling, “Bunu ülkemizin geleceğine olan yatırım olarak görmeliyiz” derken iç huzur için uyumun geliştirilmesi ve sosyal birlikteliğin sağlamlaştırılması gerektiğine dikkat çekerek diyalog çağrısı yaptı. Sieling, ırkçılığa ve ırkçılara karşı gelensel bir dik duruşu olduğunu belirttiği Bremen’e teşekkürlerini iletti.

-Irkçılık bahaneleri
Konuk konuşmacı olarak söz alan Prof. Dr. Paul Mecheril ise (Oldenburg Üniversitesi Eğitim Enstitüsü Kültürlerarası Eğitim Başkanı), göç, göç nedenleri, eğilimler ve tutumlar konusunu üzerine tezlerini anlatırken, durumların bir hayli karışık olduğunu ifade etti. Avrupa ve Almanya’da ırkçılık akımlarının korkutucu boyutlara ulaştığını belirten Mecheril, göçmenlere yönelik düşmanlık ve önyargılar üzerine görüşlerini aktardı.
Irkçılık bahaneleri üzerine verdiği örneklerle geçtiğimiz yılbaşında Kölnde yaşanan taciz olaylarından sonra seksüel saldırıların artacağı bahane edilerek ırkçıların nasıl harekete geçtiklerini anlatan Mecheril, “Keşke olmasaymış ama Federal Aile Bakanlığı araştırmasına göre Almanya genelinde yüzde 58 oranda 16 yaşından itibaren kadının tacize uğradığı belirtiliyor. Bu tacizler üstelik aile içinde dört duvar arasında yapılmış. Diğer yandan bu insanlar 4 yaşındaki Bosnalı Muhammet Berlin’de Brandenburglu tarafından acımasızca öldürüldüğünde, Almanya’nın Regensburg kentindeki Domspatzen kilisesinde çocuk tacizleri skandalı ortaya çıkınca neden sokağa dökülmediler” dedi. Cinsel ve istismar vakalarının genelde erkekler tarafından yapıldığını iddia eden araştırmacı profesör, daha çok, Almanya’da giderek arttığını belirttiği kadın ve çocuklara yönelik taciz ve şiddeti önlemek için neler yapılabileceği üzerinde durulması gerektiğini söyledi.

-Yaklaşık 500 kişi katıldı
Bremen’in tarihi Belediye Sarayında düzenlenen geleneksel yeni yıl resepsiyonuna, Eyalet Meclis Başkanı Christian Weber, eyaletin eski başbakanları Dr. Henning Scherf ve Jens Böhrnsen, başta olmak üzere, senatörler, siyasi parti temsilcileri, askeri temsilciler, spor ve iş dünyasından temsilciler, diplomatlar ve Bremen ve çevresinden sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşan yaklaşık 500 kişi katıldı. Bremen Filarmoni Orkestrası’nın mini konserleri ile renk kattığı resepsiyonda 2016 yılının tüm dünyaya barış getirmesini dileyen Sieling, önce Türkiye’nin, Hannover Başkonsolosu Mehmet Günay ve Bremen Fahri Konsolosu Yasemin Vierkötter’in de yer aldığı Bremen ve çevre eyaletler Hamburg ile Hannover’de görevli 42 devleti temsil eden başkonsolos ve Fahri konsoloslara yeni yıl resepsiyonu verdi.