Sıfırdan ‘Zirve’ye BAKTAT…

KAMİL YILMAZ/İBRAHİM FERAHMANNHEİM – Almanya’da Türk gıda sektörünün duayen ismi BAK Kardeşler firmasının sahibi başarılı işadamı Mustafa Baklan hem 60. yaş gününü Hem de BAKTAT şirketler gurubunun 30. kuruluş yıldönümünü bir arada kutluyor.  Avrupa’nın sayılı Türk firmaları arasında yer alan BAKTAT şirketler gurubu 30. kuruluş yıldönümünü kutluyor. 52 ülke ile ticaret yapan dev şirket pazar payını her geçen gün artırıyor.  Çorumlu olan Mustafa Baklan, Mannheim Sebze ve Meyve Hali’nde, 1972 yılında ticarete merhaba dedi. Gecesini gündüzüne katan ve kardeşleriyle birlikte el ele veren Baklan, şimdi Almanya’nın en büyük gıda toptancısı olmayı başardı. Ticaretin yanında sosyal faaliyetleriyle de isminden söz ettiren Baklan, 2005 yılında BAKTAT Eğitim Köprüsü Derneği’ni kurdu, 2012 yılında Mannheim’da Türk-Alman İş ve Eğitim Enstitüsü̈’nü faaliyete geçirdi. Türk İşverenler Derneği (TID) Kurucu Başkanı, Türk-Alman Sanayi ve Ticaret Odası (TD-IHK), Avrupa Türk İşadamları ve Sanayicileri Derneği (ATIAD) kurucu üyesi de olan Baklan, 11 yıldır Mannheim Eyalet Mahkemesi’nde Ticaret Hakimi olarak görev yapıyor.

MUSTAFA BAKLAN KİMDİR?
Çorum’un Alaca İlçesi’ne bağlı Haydar Köyü’nde doğan Mustafa Baklan, dört kardeşiyle birlikte 1986’da Mannheim’da kentin ilk Türk süpermarketini, 1987’de ise Sungurlu’da ilk şirketlerini kurdu. Türkiye ile Almanya arasında önce nakliyatçılık yapan Baklan kardeşler, 1993 yılında da BAK Kardeşler adı altında Türk gıda ürünleri toptancılığına başladılar. BAKTAT Şirketler Grubu bünyesinde şu anda 14 şirket ve bin 500 çalışan mevcut. Güncel ürün yelpazelerinde yer alan 3 binden fazla ürünü 52 ülkeye ihraç ediyorlar.

AZMİN ZAFERİ
1972’de aile birleşimi yoluyla babasının çalıştığı Almanya’ya geldikten sonra Türkiye’de olduğu gibi hem okuyan hem de çalışan Mustafa Baklan, Almanya’ya gelince babası tarafından dil kursuna yazdırıldı. Meslek öğrenmek için gündüzleri elektrik-kaynak kursuna giden Baklan, bunun yanı sıra ağır vasıta ehliyet sürücü kursuna da yazıldı. 1984’e kadar Almanya’da işçi olarak çalışan Mustafa Baklan, daha sonra bedelsiz araç ithalatı kanunu kapsamında Türkiye’ye kullanılmış traktör, TIR ve bir de yolcu otobüsü götürdü.

İLK FAALİYET NAKLİYATÇILIK
Almanya’dan permi hakkı satın alarak Türkiye’ye götürdükleri TIR’ları ticari amaçlı çalıştırarak ticaret hayatına atılan Baklan,  götürdüğü beş araçla Türkiye ve Almanya arasında nakliyatçılığa başladı. Bu işi yapanlar çoğalınca, Almanya’da bir toptan satış yeri açıp TIR’larıyla Türkiye’ye giderken ev eşyası gelirken de kendi yüklerini taşıyan Baklan, böylece ticari alandaki faaliyetlerine de başlamış oldu.

DEPREMZEDELERE YARDIM
Başarılı işadamı Mustafa Baklan, 1995 yılında kurulan Türk İşverenler Derneği bünyesinde Mannheim bölgesinde 24 cami, dernek ve kulübü bir araya getiren KORA adlı inisiyatifin öncülüğünde, 1999 depreminden sonra topladıkları 450 bin markın bir bölümüyle İzmit’te bir sağlık ocağının inşaatını tamamladılar ve gerisini bir çocuk doğum hastanesine hibe ettiler. Baklan, ayrıca yardım eşyası yüklü 20 TIR’ı çeşitli felaket bölgelerine göndererek büyük takdir topladı.

MERKEZE 20 MİLYON EURO YATIRIM
Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletindeki Mannheim şehrinde 15 bin metrekaresi kapalı toplam 27 bin metrekarelik alan üzerinde kurulu olan Avrupa merkez depolarına 20 milyon Euro yatırım yapan Mustafa Baklan, Mannheim’daki deponun dışında, Berlin, Stuttgart, Köln, Kehl gibi şehirlerde de küçük depoları bulunuyor.  Ayrıca Türkiye’de anlaşmalı ekim yaptırarak pek çok çiftçiye destek sunuyor. Eğitimde onların çocuklarına, ürünlerini satın alarak da babalarına destek olarak büyük takdir göremeye devam ediyor.

HEDEF DÜNYA MARKASI
Türkiye’deki üretimlerini Avrupa normlarına göre yapan Baktat Şirketi, Avrupa’da 9 bin 500 süpermarkette ve ayrıca birçok mağazaya da kendi markalarıyla mal üretiyor.  BAKTAT artık tanıtım raflarından çıkarak, süpermarketlerin olmazsa olmaz gıda ürünleri arasında yer aldı. Baktat Şirketi hedef büyülterek artık dünya markası olmak istiyor. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere 52 ülkeye 3 binin üzerinde ürün çeşidimizi ihraç ederek, bu konudaki iddiasını güçlendirmiş durumda.

 

Baktat_logo_N