Sinan Yılmaz’la Kolbastı

Selahattin Özdemir NECKARSULM-
Kolbastı şarkısıyla adını, sanatını ve ülkemizi Dünyaya duyuran Karadenizli sanatçı Sinan Yılmaz; sahne, konser ve müzik çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Post Gazetesi olarak Neckarsulm’da bulunan Kervansaray’da bir araya geldik ve sohbet ettik. Sevenleri için söyleyecek çok şeyi olan Sinan Yılmaz. 1978 Yılında Trabzon’ un Maçka ilçesinde doğan Sinan YILMAZ 6 yaşına kadar burada büyüdüm. Daha sonra ailesiyle birlikte Adapazarı’ na taşınmış ilk ve orta öğrenimini burada tamamladım. Lise ikinci sınıftayken ailemle beraber Almanya’ ya göç ettim. Almanya’da müzik eğitimi almaya başladım.

Sanatçı bir aileden geliyorum. Abim Adnan Yılmaz’ ın desteğiyle müzik eğitimi aldım kendini geliştirdim. Almanya’ da kurduğum grupla eğlencelerde, düğünlerde, şenliklerde sahne aldım. 1989 yılında Sevgi Dünyası isimli ilk kasetini çıkartarak müzik piyasasına girdim. Daha sonra 1992 yılında Gurur isimli ikinci kasetini,1996 yılında Kralını tanımam adlı üçüncü kasetini çıkardım. Daha sonra müzik piyasasına ara verdim.2004 yılında çıkardığım Sende Kaldı adlı albümle müzik piyasasına bomba gibi girdim. Bu albümünde bulunan Kolbastı parçası Karadeniz ve Türk gençliği tarafından Kolbastının yeniden keşfedilmesini sağladım ve bu gün Trabzonspor’ un maçlardan sonra oynaması ile gündemde kalmaya devam ediyor.

Aradan geçen 5 seneye rağmen hala Kolbastı deyince akla Sinan Yılmaz gelmektedir sözü Sinan Yılmaz’a bırakalım…

Sinan YILMAZ: Şimdi bazı şarkılar vardır insanlarla güzel bağdaşır isimlerle özdeşleşir. Bir sürü sanatçılar vardır adını söyleyince şarkısı gelir aklına. Yenilik peşindeydik. Uzun uğraşlar sonucunda bu kaseti çıkarmıştık ve çok ince çalışmalarla hazırlanmıştı ve büyük emek vardı üzerinde albümün. Zaten favori parçalarımız vardı. Çat çat, Sende kaldı, Ben sana yandım. Yalnız baktık ki kolbastıya büyük alaka var. Çünkü ben sahnede oyun havalarında kolbastı oynarım. Artık kolbastı, Trabzon, Türkiye, oyunu olmaktan çıktı, artık kolbastı bir dünya oyunu oldu. Kolbastıyı dünyaya tanıttık, şuanda kolbastıyı dünya oynuyor, kolbastıyı dünyaya tanıttım diyorum ben. Kolbastı deyince akıllara Sinan Yılmaz’ın gelmesi gerçekten beni çok mutlu ediyor. Bizden önce tabiî ki bunun mimarları var. Ben Erkan Ocaklı ağabeyimi biliyorum. Ben bu şarkıyı çok sevgili Erkan ağabeyimden (Erkan Ocaklı) dinlerdim dedi Sinan Yılmaz. Karadeniz’in hırçın Çocuğu Sinan Yılmaz Post Gazetesine yapmış olduğu bu sohbet ve İlgiden Dolayı teşekkür ediyorum dedi.