Sırakaya: Mutlaka seçimlere katılın

UETD Genel Başkanı Sırakaya: “Avrupa’daki Türk toplumunun Almanya’daki seçimlere katılmasını son derece önemsiyoruz. Siyasi katılım olmadan siyasi mücadelenin asla olmadığına inanıyoruz”

 

KÖLN – Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Zafer Sırakaya, “Avrupa’daki Türk toplumunun Almanya’daki seçimlere katılmasını son derece önemsiyoruz.” dedi. Sırakaya, UETD Genel Merkezi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, 24 Eylül Pazar günü Almanya’da yapılacak genel seçimlere, Avrupalı Türk toplumunun çocuk, eş, akraba ve komşularıyla gidip oy vermelerini çok önemsediklerini belirtti. Avrupa’daki Türk toplumunun Almanya’daki seçimlere katılmasını son derece önemsediklerine dikkati çeken Sırakaya, şunları kaydetti: “Siyasi katılım olmadan siyasi mücadelenin asla olmadığına inanıyoruz. Oylarını kullanırken bugün Avrupalı Türk toplumunun geleceğine yönelik ciddi anlamda bir vizyon sunmayan, Avrupa ile Türkiye ilişkilerinin koparılması gerektiğini düşünen, Türkiye’nin Avrupa’da bir geleceği olmadığını öngören, AB ile Türkiye arasındaki müzakerelerin bir şekilde sekteye uğratılması gerektiğini düşünen siyasi partilerle UETD’nin fikri birlik içinde olması asla tahayyül edilemez. Özellikle bazı sol partilerin, Sol Parti ve Yeşillerin bir terör güzelleştirmesi içine girerek, terör örgütü PKK’yı daha yasal bir zemine çekme gayretinde olmasını asla bizim tasvip etmemiz mümkün olamaz. Dolayısıyla Türkiye ile olan ilişkileri daha sağlıklı bir zemin üzerinde götürmeyi düşünen, Avrupalı Türk toplumunun geleceğinde eşit bireyler olarak bu toplumda varlığını önemseyen siyasi partilere yönelmesi, bu söylemlere muhalif davranan siyasi partilerden uzak durarak küçük, büyük demeden kendi düşüncelerini destekleyen siyasi partilere oy vermesini teşvik ediyoruz.”

“Türkiye üzerinden siyaset yapılmaya çalışılıyor”
Sırakaya, Almanya’da Türkiye üzerinden yürütülen seçim çalışmalarını “manidar” bulduğunu belirterek, “Bugüne kadar Alman siyasetinde Türkiye’nin siyasetin merkezine oturmuş olduğu başka bir seçim kampanyası hatırlamıyorum. Sanki Avrupa’nın artan ırkçılık sorunu çözülmüş, ırkçı partilerin yüksek oy almasının Avrupa’nın geleceğinde hiçbir tehlikesi yokmuş gibi, Brexit’in AB’nin geleceğini nasıl etkileyeceğinin konuşulmaması gerekiyormuş gibi, artan yaşlılık oranının gelecekteki sıkıntıları, genç neslin gelecekteki problemleri hiç gündeme gelmeden sadece Türkiye üzerinden bir siyaset yapılmaya çalışılıyor.” ifadelerini kullandı. Türkiye karşıtlığının Alman kamuoyunu da rahatsız ettiğini ve ciddi tepkilere yol açtığını dile getiren Sırakaya, söz konusu tepkinin, yayınlanan kamuoyu araştırmalarının sonuçlarında görülebildiğine ve buna göre, Türkiye’ye en çok saldıran partinin oylarının düştüğüne dikkati çekti.  Sırakaya, “Şu an SPD’nin (Sosyal Demokrat Parti)  oy oranı yüzde 20’ler civarında. Oy oranını ciddi anlamda artırmış siyasi partiler kim diye baktığınız zaman, bütün sağ partilerin aşırı sağ partinin lehine çalıştığını görmek de mümkün. Şu anda AfD’nin (Almanya için Alternatif) tahmini oy oranları yüzde 14’ler seviyesine kadar ulaşmış durumda. Bunun hem Avrupalı Türkler hem de yabancılar olarak, aynı zamanda Avrupa toplumunun kendisi için de büyük bir tehdit oluşturduğunu düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu. UETD Başkanı Sırakaya, Almanya’daki Türkiye karşıtlığının bir an önce son bulmasını ümit ettiklerini vurgulayarak, “Stabil olan bir Türkiye’nin Avrupa için ne kadar önemli olduğunu son dönemlerde birçok kez görebilme imkanımız oldu, mülteci sorununun yaşandığı bir oramda bunu görebilme imkanımız oldu. 4 tane terör örgütüyle aynı anda mücadele eden Türkiye’nin hassasiyetlerinin Avrupa’da çok daha fazla dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz.” şeklinde konuştu. Terör örgütleri arasında ayrım yapılmaksızın her türlü terör örgütüne karşı gerekli cevabın verilmesinin ve asla onlara müsamaha gösterilmemesinin önemine işaret eden Sırakaya, “Bugün Türkiye’yi vuran bu terör örgütleri yarın onları da vurmaya çalışır. Her iki toplumu ve her iki toprağı kendisinin vatanı kabul eden biz Avrupalı Türkler olarak bunlara karşı duruşumuzu her ortamda ifade ediyoruz.” dedi.