Sivas’tan Post Gazetesi’ne ziyaret

 

HAMBURG / BREMEN – Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcıları Doçent Doktor Murat Toksarı ve Dr. Öğretim Görevlisi İsmail Demirbağ, Erasmus programı kapsamında Almanya’nın Hamburg şehrine geldiler. Post Gazetesi Hamburg şubesini ziyaret eden Toksarı ve Demirbağ, Post Gazetesi Kuzey Almanya Temsilcisi Erdal Altuntaş ile görüşerek; gazetenin işleyişi, basımı, haber yazımı ve gazetenin tüm hareketleri ile ilgili olarak bilgi aldılar. 4 gün süren eğitim kapsamındaki ziyarette şehrin kültürel yerleri gezilerek başka gazetecilerle de görüşmeler yapıldı ve bilgi alışverişinde bulunuldu.

 

Daha önce Hannover Başkonsolosluğunda Eğitim Ataşesi olarak da görev yapan İsmail Demirbağ, görev süresinde tanıştığı öğretmenler, dernekler ve kişilerle de görüşme fırsatı buldu. Bu tür projelerin iki ülkenin farklılıklarının ve yayın organlarının işleyişini yerinde incelemekten dolayı faydalı olduğunu belirten Toksarı ve Demirbağ, daha sonra Hannover Başkonsoloso Gül Özge Kaya’yı da makamında ziyaret ettiler. Toksarı ve Demirbağ proje kapsamında programın ikinci ayağı olarak Post Gazetesi Bremen bürosunu da ziyaret ederek, burada da Bremen Temsilcisi Hasan Akdoğan, Haber Müdürü Gülsüm Tan ile bir araya gelerek görüşme fırsatı buldular. Bremen Basın Kulübünü de ziyaret eden heyet, programını bitirerek Sivas’a döndüler.

Konuyla ilgili açıklama yapan Gazeteci Erdal Altuntaş ise „Sivas Cumhuriyet Üniversitesinden gelen değerli hocalarımızla böyle bir projeyi yapmak, bizim için de çok faydalı oldu. Onların bilgi ve birikimlerinden istifade ettik. Ayrıca 20. yılımızı kutladığımız gazetemizin işleyişi hakkında kendilerini bilgilendirdik. Daha önce Erasmus Projesiyle ilgili sadece üniversite öğrencilerine 3’er aylık periyodlarda staj yaptırmıştık. İlk kez dekanlık düzeyinde bir Erasmus programı yapmak bizim için de faydalı oldu“ dedi.