Siyasiler, ATGİAD üyelerini bilgilendirdi

Mustafa Karaman
STUTTGART- İzin sezonunun bitmesiyle kaldığı yerden faaliyetlerine yeniden start veren Avrupa Türk Genç İş Adamları Derneği (ATGİAD) geleneksel olarak her ayın son Çarşamba günü Stuttgart kent merkezi Kriegsbergstrasse 30’da bulunan dernek binasında düzenledikleri sohbet ve bilgilendirme akşamının bu ayki konuğu siyasi parti temsilcileri oldu. CDU Stuttgart Entegrasyon Başkanı A. Tamer Tezulaş, SPD Stuttgart’tan eski Stuttgart Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Ergun Can ve aynı zamanda Avukat olan Engin Sanlı oldu. Düzenlenen programa Avrupa Türk Genç İş Adamları Derneği (ATGİAD) Başkanı Turhan Sandıkçı ile yönetim kurulu ve üyeleri, iş adamlarının yanısıra TEMPO proAusbildung PLUS adına Sosyal Pedagog Hayal Ayık ve Tuba Nemez ile Tarka-Cup Spor Etkinlikler Organizatörü Sami Tombul katıldılar.

blank

 

GENİŞ YELPAZEDE SOHBET
1950’li yıllardan itibaren işgücü olarak Almanya’ya gelen Türk aileleri ile Almanya’da yetişen Türk gençliğinin kimlik problemlerinin geniş kapsamada yer aldığı ‘Uyum ve Göç’ konulu sohbet ve bilgilendirme akşamında bilhassa göçmenlerin Almanya’da yaşayan Türklerin kimlik problemi yaşamalarına yol açan faktörlerin belirlenmesi ve bunlara yönelik çözüm önerilerinin tespiti ile Alman vatandaşlığına geçmiş Türk asıllı vatandaşların hakları yer aldı.  ATGİAD Genel Sekreteri Faik Ergezen’in yönettiği sohbet akşamında siyasi temsilciler CDU A. Tamer Tezulaş, SPD Ergun Can ve Av. Engin Sanlı, Türk göçmenlerin kimlik arayışları ve kuşaklararası farklılaşmalarının yanısıra çifte vatandaşlık ve seçme-seçilme hakkının tanınmaması, genel eğitim, Almanca din eğitimi, Türkçenin öğretilmesi ve İslamafobi gibi sorunlar bu kapsamda ele alındı. Ayrıca Almanya’da Türklerin varoluşunun tarihsel arka planının yer aldığı sohbette Türklerin imajının düzeltilmesi ve kurumsal ayrımcılıklar ile gelecekteki karşılaşabileceği sorunlar da masaya yatırıldığı toplantıda toplumun her kesiminde var olunması ve her topluma katılım sağlanması gerektiği vurgulandı.

 

blank

SORUNLAR ÇÖZÜLECEK
Birlik ve beraberlik içinde her türlü sorunların üstünden gelinebileceğini söyleyen Avrupa Türk Genç İş Adamları Derneği (ATGİAD) Başkanı Turhan Sandıkçı, ATGİAD olarak olarak kısa, orta ve uzun vadede projeler ile bunlara göre stratejik planımızı hazırladıklarını söyledi. ATGİAD camiası olarak gerek vatandaşların gerekse iş adamların birçok sorununu gidermenin yanı sıra birçok eksikliklerin çözümü noktasında arayışlarının olduğunu söyleyen Sandıkcı, ” Biz farklı görüşlerin söylenmesinden asla rahatsız değiliz, ama burada Türk toplumunun yerinin belli edilmesi konusunda hemfikiriz. O yüzden herkese bilhassa STK’lara çok büyük görevler düşüyor. Herkes taşın altına elini koyarak bu topluma faydalı olması gerekiyor” şeklinde konuştu ve katılımlarından dolayı herkese teşekkür etti. Ardından katılımcıların görüş ve önerilerini dile getirmeleri ile sohbet akşamı sona erdi. Sohbet akşamında açık büfe ve çay ikramı da oldu.