Sizleri unutmak mümkün mü ?

 

Mustafa Karaman
SCHWİEBERDİNGEN- Stuttgart ve Ludwigsburg yakınlarında bulunan Schwieberdingen şehrinde bulunan Galarie Festsaal salonunda Stuttgart Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği tarafından düzenlenen ve Ludwigsburg Bölgesi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (LUTEV) tarafından organize edilen öğretmenler günü muhteşem geçti. Stuttgart Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği bölgesinde görev yapan tüm öğretmenlerle birlikte bölgedeki Türk Okul Aile Derneği yöneticilerinin katıldığı kutlamaya başta ev sahibi olarak LUTEV Genel Başkanı Güner Öztel, Stuttgart Başkonsolosu M. Erkan Öner ve eşi Esra Öner, Stuttgart Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Yard. Doç. Dr. Ümit Kaptı, Württemberg Veli Birlikleri Dernekleri Federasyonu  (WVBDF) Başkanı Burhan Uzun, Türkçe ve Türk Kültürü öğretmenleri, gönüllü öğretmenler, eğitim gönüllüleri ve Alman öğretmenler katıldı.

 

 

ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ

Güller eşliğinde karşılanan öğretmenler ve davetlilerin yer aldığı kutlama programının sunumunu öğretmen Gülşen Erdağ ve Enver Akın yaptı. “24 Kasım Öğretmenler Günü” münasebetiyle düzenlenen program ilk olarak saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.  Açılış konuşmasını yapan LUTEV Genel Başkanı Güner Öztel, öğretmenlik mesleğinin önemine değinip öğretmenlerin bu gününü kutladı. En kıymetli varlığımız olan çocuklarımızı eğiten, onlara sadece bilgi değil, çoğu zaman kişilik veren, onları geleceğe hazırlayanlardır öğretmenlerimiz diyen Öztel, “Eğitmeyi ve öğretmeyi bir ideal olarak benimseyip hep çocuklarımıza ciddi katkı sağlamaktadırlar. Öğretmenlik mesleğin temeli sevgi ve fedakârlık” olduğunu vurguladı.

FEDAKÂR ÖĞRETMENLER
Muhteşem organize edilen zengin programda kürsüye gelen Stuttgart Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Yard. Doç. Dr. Ümit Kaptı, Almanca ve Türkçe açıklamalarda bulunarak öğretmenler gününün tarihçesini anlattı. Eğitimin önemine değinen Ataşe Kaptı, “Kültürümüzde ve bakış açımızda öğretmenlere anne babalar kadar değer veriliyor. Sizler bir medeniyeti,  bir kültürü inşa eden nesilleri yetiştiriyorsunuz. Öğretmen; bir eğitimci, bir rehber, bir mimar, bir sanatkârdır. Rehberliğinizle sadece öğrencilerimize değil bu ülkenin geleceğine de şekil veriyorsunuz” diyerek öğretmenlere seslendi. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de belirttiği gibi, ‘Dünyanın her tarafında öğretmenler, insan topluluğunun en fedakâr ve muhterem unsurlarıdır’ sözünü anımsatan Ataşe Ümit Kaptı, “Bu vesileyle, hayatın her aşamasında saygıyla andığımız ve bizleri hayata büyük fedakarlıklarla hazırlayan öğretmenlerimizin gününü kutluyorum” dedi. WVBDF Başkanı Burhan Uzun da bir selamlama konuşması yaptı ve yeni seçilen WVBD Federasyon üyelerini tanıttı.

 

ÖNER’DEN TAVSİYELER
Yeni nesiller sizlerin eseri olacaktır diyerek sözlerine başlayan Stuttgart Başkonsolosu M. Erkan Öner, günün önemine dair konuşma yaptı. Öğretmenlik çok kutsal bir meslek olduğunun altını çizen Başkonsolos Öner, “Sizler özel bir meslek yapıyorsunuz. Çok küçük yaşlardaki çocukları eğitimlerinizle şekillendiriyorsunuz. Onların gelecek yaşamlarına ışık tutuyorsunuz. Yurt dışında görev yapmak daha özeldir. Yaptığınız işi gönülden yapın. Yaptığınız ile  gönlünüzü ve yüreğinizi mutlaka katın. Bulunduğunuz görevlerini de iz bırakmaya çalışın” diyerek öğretmenlere çağrıda bulundu. Öğretmenlere seslenişini sürdüren Stuttgart Başkonsolosu Erkan Öner, “Bulunduğunuz şehirlerde Türk toplumuyla iyi ilişkiler içerisinde olun. Sadece derslerle ilgili değil farklı cemiyetleri de tanıyın. Dengeli iletişim kuranlara bölge halkı da değer verir. Tarafsız olmak kaydıyla onlara yardımcı olabilir ve destek olabilirsiniz” diyerek isteklerini öğretmenlere iletti.

 

ZENGİN PROGRAM
Konuşmaların ardından ise Sazlarıyla Şinasi Topal, Ayşe Dönder ve Abdullah Pat öğretmenlerden oluşan Grup Muallim sahne aldı. solistliklerin Hülya Kurnaz ve Neşe Alp yaptı. Daha sonra ise sürpriz yapılarak Rottenburg Hohenburg İlkokul Müzik öğretmeni olarak görev yapan Alman öğretmen Birgit Kugler ise Türkçe olarak şarkıyı hep birlikte seslendirdi. Daha sonra da Almanca bir şarkı okudular. SUTHOT Halk Oyunları Eğitmeni Aykut Dalgıç yönetimindeki çocuklardan oluşan Leinfelden Türk okul Aile Birliği Halk Oyunları Topluluğu sahne aldı. Öğretmenler marşının ayakta okunduğu programda orkestranın canlı müzik eşliğindeki çaldığı müziklerle öğretmenler doyasıya eğlendiler. Davette ayrıca yemek ikramında da bulunuldu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

error: