SMA’LI ÇOCUKLAR İÇİN ZOLGENSMA ARTIK TÜRKİYE’ YE GELECEK

 

Murat Pehlivan / Duisburg – Ankara

SMA hastalığında kullanılan ve sadece Amerika Birleşik Devletleri’ nden tedarik edilen ‘Zolgensma’ adlı ilaçla ilgili Muhammed Yiğit Tezcan isimli bebeğin ailesi, Avukat Mehmet Rıfat Bacanlı ile Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK) Sağlık Bakanlığı, ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na ( TİTCK) açtığı davayı kazandı. İlaç artık TİTCK listesine girdi.

SMA hastası Muhammed Yiğit Tezcan isimli bebeğin ailesi, hastalığın tedavisi için geliştirilen ve büyük fayda sağladığı iddia edilen ‘Zolgensma’ isimli ilacın yurtdışından tedariki ve kullanımı istemiyle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na başvurdu. Ancak kurum, yapılan başvuruya yanıt vermedi.

Tezcan Ailesi, zımni ret işleminin iptali için Ankara 11. İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Sağlık Bakanlığı ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı da mahkemeye gönderdiği savunmasında, söz konusu ilacın uzun vadede etkilerinin ortaya konulmadığı gerekçesiyle talebin onaylanmasının henüz mümkün bulunmadığını belirtti. Mahkeme, “İlacın ülkemizde kullanılması için, yurtdışı ilaç kullanımına izin verilmesi istemiyle yapılan başvurunun reddine ilişkin işlemde hukuka ve hakkaniyete uyarlık bulunmamaktadır” dedi. Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun ” kararın reddine” dilekçesi ile temyiz davasında ise Ankara Bölge Mahkemesi davayı tekrar gördü.

MAHKEME : FDA VE EMA ZOLGENSMA’ YI ONAYLAMIŞ

Ankara Bölge İdari Mahkemesi 7. Dava Dairesi’ nde görülen dava Tezcan Ailesi lehine 2577 sayılı kanunun, 45 maddesinin 6. Fıkrası uyarınca KESİN olarak ve oy birliği ile karara bağlandı. Mahkeme gerekçelere ayrıca ” Ülkemizin yakın geçmişte üyesi olduğu Uluslararası Uyum Konseyi’ nin (ICH ) üyesi bulunan FDA ( Amerika Gıda ve İlaç Kurumu) ve EMA ‘ nın ( Avrupa İlaç Kurumu) onay verdiği Zolgensma’ nın yapılan çalışmalarda olumlu etkilerinin tespit edildiği ibaresi yer aldı.

KARAR EMSAL TEŞKİL EDER

Dava hakkında gazetemize değerlendirmede bulunan baba Fikri Tezcan ” uzun ve meşakkatli bir dava süreci oldu. Allah’a şükür hukuk zaferi yaşandı. Bu karar inşallah ülkemizde diğer çocuklara emsal teşkil edecektir. Ülkemizdeki çocukların da aileleri kampanyalar ile uğraşmadan devletimiz tarafından tedavisi sağlanacaktır. Bakanımız Ömer Çelik “ilacın onaylanması halinde Cumhurbaşkanımızın kesin talimatı var. O çocukların bu tedaviye de erişmesi sağlanacak” demişti. Devlet büyüklerimizden artık bu kararın uygulanması yönünde adımlar bekliyoruz” dedi.