Şoförlükten… PATRONLUĞA

Transport sektöründe 23 yıldır büyüyerek ilerleyen Adapazarlı İşadamı Özcan Özgül, kendi tırlarını artık Türkiye’de üretiyor. Konya’da kuzenleriyle birlikte kurduğu merkezden kendi tırlarının yanı sıra tüm Avrupa’ya da ürün satıyor.

Röportaj: Erdal Altuntaş
HAMBURG – Eskiden Almanya’da üretilip de Türkiye’de satılan bazı ürünler, artık tersine dönmeye başladı. Transport sektöründe 23 yıldır büyüyerek ilerleyen Adapazarlı İşadamı Özcan Özgül (48), kendi römorklarını artık Türkiye’de ürettirip, Almanya’da kendi ihtiyacını karşılıyor ve 2018’den itibaren ise piyasaya satışa başlıyor. Öğrenciyken fırında ekmek pişirerek ticaretle tanışan, daha sonra şoförlük yaparak gençliğini yaşayan Özgül, şoförlükten patronluğa giden yoldaki hayat hikayesini anlatırken, gençlere de azimli ve çalışkan olmalarını tavsiye etti. Hedefini, yakın zamanda Özgül Trailer markasıyla “Almanya’da ilk 5’e girmek” olarak belirleyen Özgül, başarı öyküsünü Post Gazetesi okurları için anlattı.

-Özcan Bey, işyerinizi gördük. Genelde çok fazla Türklerin yapmadığı farklı bir branştasınız. Başarı hikayenizi okurlarımıza aktarmak isteriz. Öncellikle “ticarete nasıl başladınız?” sorusuyla başlayalım isterseniz.

Özgül: 1994’de Öz Transport adıyla kurduğum şirkette nakliyat yaparak küçük bir yerde ve bir kamyonla ticarete başladım. Sonra 2. el kamyon alım satımı da yaparak sektörde büyümeye başladım.

-Büyümeniz hangi noktada şu an?

Özgül: 2010 yılına kadar hızlı bir şekilde büyüdük. 2010 krizinde bizim sektörde büyük zorluklar yaşandı. Birçok firma iflas etti. Biz de işlerimizi azaltarak küçülmek zorunda kaldık. 2011’den sonra da yavaş yavaş büyümeye devam ediyoruz.  Bu sıkıntılar bizi daha bilinçli hale getirdi. Adımlarımızı daha sağlam atarak büyüyoruz.

-Şu an sadece transport mu yapıyorsunuz. 2. el Tır satışı da devam ediyor mu?

Özgül: Hamburg ve çevresinde konteynır taşımacılığı yapıyoruz. Ayrıca ikinci el ve yeni Kamyon, Tır, Trayler, Vinç, Römork ve Tanker gibi sektöre ait yeni araçların da satışını yapıyoruz. 2004’de Durmuş Özgül tarafından kurulan “Özgül Trailer”, bir aile şirketi olarak devam ediyor. Konya merkezli bu firmada Kontine dorsesi, Tank, Lowbad, Damper, Tanker, Silobas, Konteynır Taşıyıcı, Kuruyük taşıyıcı, Uzayabilir platform gibi sektörle ilgili araçların üretimini kendi markamızla yapıyoruz. Bu işi geliştirdik ve şimdi de Avrupa pazarına girmeye hazırlanıyoruz.

– Bu araçlar Avrupa Birliği normlarına uygun mu? Pazarda yer bulabilecek misiniz?

Özgül: Ben iki yıldır bu ürünlerin denemesini yapıyorum. Öncelikle yıllardır birlikte çalıştığımız ve samimi olduğum firmalara sattım. Fiyat ve kalite olarak çok memnun kaldılar. Ben de 23 yıldır sektörde olduğum için ihtiyacı çok iyi biliyorum. Ufak tefek eksiklikleri de giderdik ve şimdi AB normlarının bile üzerinde bir kaliteye ulaştık. 2018’den itibaren de Öz Transport firması üzerinden aktif olarak satışlara başlıyoruz.

– Sadece Almanya’ya mı satıyorsunuz?

Özgül: Ben Almanya bayisi olarak satış yapıyorum. Hedefimiz her ülke için bayilikler vermektir. Almanya dışında Hollanda, Avusturya ve Polonya pazarına da satışlarımız var ama bayilik verdiğimiz zaman tüm ülkeleri ayıracağız. Hatta Almanya’da belli bir rakama ulaştıkdan sonra Almanya’nın farklı bölgelerine de bayilikler vereceğiz. Almanya büyük bir pazar bizim için.

-Peki üretimin tamamı mı Konya’da mı oluyor?

Özgül: Evet. AB standartına uygunuz demiştim. Bu ürünlerde kullanılan fren, elektirik ve hava sistemi gibi parçalar da Türkiye’de üretilen Alman markasıdır. Zaten Alman firmaların da çoğu küçük parçalarını Türkiye’de kendi verdikleri konsepte göre ürettiriyor. Kaliteden sıkıntımız yok. Fazlamız var, eksiğimiz yok.

– Yurtdışına satışlarınızı hangi isim altında yapıyorsunuz?

Özgül: “Özgül Trailer” adıyla kendi markamızla satıyoruz. İki yıllık deneme sürecinde sattığımız araçları, Hamburg sokaklarında ve limanında görünce hoşuma gidiyor.

– Biraz da Öz Transport’dan bahsedersek kaç aracınız ve personeliniz var?

Özgül: Günlük piyasada çalışan 50 kamyonumuz var. 11’i büroda olmak üzere ortalama 60 personel ile hizmet veriyoruz.

-Gelecekdeki hedefiniz nedir?

Özgül: Yaptığımız işte Hamburg’da en büyüğü bizdik. 2010 krizinden sonra nakliyat olarak küçüldük ama kaliteyi yükselttik ve kaliteyi yüksek tutmaya da devam ediyoruz ve edeceğiz. Tamamen Türk Malı olan Özgül Trailer’i de en hızlı ve sağlam bir şekilde büyüteceğiz. Hedefim kendi sektörümde Almanya’da ilk 5’e girebilmektir.