Soğuk havalarda D vitamini desteği ve D vitamininin önemi

Geçtiğimiz yıllara nazaran kış bu sene biraz çetin geçiyor. Mevsimlerden kış ayı olması münasebetiyle bilhassa ‘D VİTAMİNİ’nin eksikliğini hissetmiyor değiliz. D vitamini, insan sağlığı için hayati öneme sahiptir. Güneşli bir ortamda en az 15-20 dakika kadar yürünmesi günlük D vitamini eksikliğini gidermek için yeterlidir. Ama maalesef bu bilhassa kış aylarında mümkün değildir.
Son günlerde Korona Virüs ve normal grip gibi hastalık salgınlarıyla ilgili vakalara sık sık rastlıyoruz. Bilhassa bu hastalıklardan korunmak için bağışıklık sisteminin en önemli destekçisi D vitamini alımını öneriyorum. D vitamini bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlıyor. Vücuttaki tüm hücreler için yararlı olduğu bilinen D vitamini, vücutta başta kemikler olmak üzere pek çok önemli fonksiyonda rol almaktadır. Diyetle alınan kalsiyum ve fosforun bağırsaklardan emilmesini sağlamaktadır. Vücuttaki kalsiyum ve fosfor dengesini sağlarken, kemik erimesine yol açan paratiroid hormonun salgılanmasını önlemektedir. Kemik ve kasların sağlığı için gerekli olan D vitamininin bağışıklık sistemine olumlu etkisi olduğu bilinmektedir. Bunların yanı sıra hipertansiyon, kalp hastalıkları, bazı kanser türleri ve bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıklara karşı koruyucu etki de göstermektedir.
İyi ve çok yorulmadan çalıştığınız bir işiniz, sorunsuz bir aile hayatınız var. Yaşamınızı sağlıklı bir şekilde sürdürmek için de birçok önlem alıyorsunuz. Ama tüm bunlara rağmen kendinizi sürekli yorgun ve mutsuz hissediyor, sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyor, bir türlü iyileşemiyorsunuz. Tüm bu sağlık sorunlarının nedeni D vitamini eksikliği olabilir.
Güneşin az olduğu bu aylarda D vitamini eksikliği yaşamamak adına beslenme düzenine özen gösterilmelidir. Yağ bakımından zengin somon, sardalye, uskumru ve ton balığı tüketilmelidir. Bunun yanı sıra süt, süt ürünleri ve yumurtanın da beslenme düzenine eklenmesi gerekmektedir. Bitkilerde ise maydanoz, ısırgan otu ve yoncada D vitamini bulunmaktadır.
Genç ve orta yaş döneminde hiçbir belirti vermeyen D vitamini eksikliği ilerleyen yaşlarda belirti vermeye başlamaktadır. En fazla eksiklik Emziren annelerde, Koyu ten rengine sahip olanlarda, Güneş kremi kullanmadan dışarı çıkmayanlarda, İleri yaştakilerde, Kolesterol veya sürekli ilaç kullananlarda bir de Romatizma ve diyabet hastaları ile karaciğer ve böbrek yetmezliği olanlarda görülmektedir.
Öte yandan D vitamini eksikliğinin 9 belirtisine dikkat edin. Bunları şöyle sıralayabiliriz: 1. Grip ve nezleniz geçmiyorsa, 2. Sık sık ishal oluyorsanız, 3. Kafanız aşırı terliyorsa, 4. Nedensiz bir depresyona girdiyseniz, 5. Saçlarınızın dökülmeye başladıysa, 6. Kollarınızı kaldıracak gücünüz yoksa, 7. Sık sık karıncalanma, kramp giriyorsa, 8. Kemik ağrılarınız bitmiyorsa ve son olarak da 9. Çocuğunuzun boyu uzamıyorsa.
Beslenmeyle vücudun D vitamini ihtiyacının yüzde 15-20’sinin karşılandığı unutulmamalıdır. Kış aylarında mümkün olduğunca güneşlenmek ve yetersiz olduğu durumlarda doctor veya Alternatif Tıp Uzman kontrolünde D vitamini desteği almak gerekir.
Son olarak da unutmayın ki sigara kullanımı, yeterli ve dengeli beslenmemek, alınan bazı ilaçlar D vitamini üretimini engelleyebilir.

Kalın sağlıcakla.

Sinan Erkin
Alternatif Tıp Uzmanı – (Heilpraktiker / Osteopath)
İlk yardım eğitmeni – Erste-Hilfe-Lehrer

Benim ulaşım bilgilerim:
Naturheilpraxis Erkin
Alternatif Tıp Uzmanı
Grabenstr. 9/1
71063 Sindelfingen

Tel: +49 7031 42 82 678
Fax: +49 7031 42 82 679
Mobil: +49 172 60 71 974
Mobil: +49 178 41 95 944
E-Mail: info@naturheilpraxis-erkin.de
Web: www.naturheilpraxis-erkin.de