ŞÖLENDE BULUŞTULAR

Hasan Akdoğan
BREMEN, Almanya Türk Federasyonu Kuzey Almanya Bölge Başkanlığı ve Bremen Türk Aileler Birliği organizasyonu ile Bremen, görkemli bir şölen yaşadı. Deniz Saray Event Center’de gerçekleşen Kültür ve Sanat Şöleni’ne başta Bremen olmak üzere diğer şehirlerden de yoğun ilgi vardı.
Saygi duruşu, Alman ve Türk Milli Marşlarının söylenmesi ile başlayan şölene, Almanya Türk Federasyonu Genel Başkanı Şentürk Doğruyol, Kuzey Almanya ve aynı zamanda Bremen başkanı Recep Hacıömeroğlu, çevre illerden Ülkü Ocakları başkan ve üyeleri, çevrede faaliyet gösteren diğer dernek temsilcileri, bir çok işadamı ve esnafların yanı sıra kadın, erkek, çoluk, çocuk uzaktan yakından gelen halkın yerlerini aldığı kültür şöleninde, Türkiye’nin sevilen sanatçıları ve yerel sanatçılar sahne aldı.
Celal Özpolat’ın sunuculuğunu yaptığı şölen Kuzey Almanya ve Bremen Bölge Başkanı Recep Hacıömeroğlu’nun selamlama konuşması ile başladı. Ardından sırasıyla Ahmet Güven, Yarenler Korosu, Necla Çakmakçı, Mustafa Aksoy ve Ozan Emir Demir insanlara hem duyguyu hemde coşkuyu birarada yaşatacak özenle seçilmiş Türklük olgusunu içinde barındıran türküler seslendirdiler.

KİMLİĞİN DEVAMLILIĞI DİLE BAĞLI
Güzel Türkçesi ile kendinden emin, donanım ve bilgisi ile konusuna oldukça hakim bir sesleniş gerçekleştiren Almanya Türk Federasyonu Gn. Bşk. Şentürk Doğruyol salonu dolduran katılımcılar tarafından dikkatle dinlendi. Doğruyol. “Ülkemizin dört bir yanından gelerek Avrupa Türklüğünü oluşturmuşsunuz. Bizler yaşadığımız ülkenin sosyo-ekonomik yapısına doğrudan katkılar sunmuş insanlarız. Fakat siyasal alanda henüz yeterli katkıyı sağlamış değiliz. Bu bizim eksiğimizdir. Kültürümüzün ve İslamiyetinde burada temsilciliğini yapıyoruz. Yaşadığımız ülkenin anayasal kurallarına uyarak aynı zamanda kimliğimizide, dilimizide korumalıyız. Kimliğimizin devamlılığı ise dilimizin devamlılığı ile mümkündür. Türkçemizin korunması asli görevlerimizden olmalıdır. Federasyon olarak dilimizin korunmasına itina gösteriyoruz” dedikten sonra gündeme ilişkin konularada değinerek, Almanya, Türkiye ve Dünya’dan gelişmeleri anlattı.

İLK ÖDÜLÜNÜ BREMEN’de ALDI
Son olarak sahne alan beklenen sanatçı Ahmet Şafak, büyük alkışlar eşliğinde ve Türk bayrakları ile donatılmış salona giriş yaptı. Sevilen eserlerini bir bir seslendiren Şafak büyük coşku uyandırdı. Genel Başkan Şentürk Doğruyol, aynı zamanda kitapları da bulunan ve halkın beğenerek izlediği Ahmet Şafak’a federasyonun bir plaketini taktim etti. Plaketi alan şafak, “Yaklaşık 14 yıldır Almanya’ya geliyorum. İlk defa ve Bremen’de bu plaketi almak beni çok mutlu etti” dedi.