Sonderschule’lik dediler, dahi çıktı

Almanya’nın Gelsenkirchen şehrinde “Sonderschule”ye gönderilmek istenen 9 yaşındaki Emir Bulca, yapılan testlerde üstün zekalı çıktı. Zeka testine rağmen an der Sandstrasse ilkokulu yönetimi, kararında ısrarlı olunca aile isyan etti. Bulca ailesi, “Çocuğumuza baskı yapıp, çileden çıkartmış, psikolojini bozmuşlar. Onun başarılı olamaması için büyük çaba göstermişler” dedi.

 

MURAT PEHLİVAN
GELSENKİRCHEN Almanya’nın Gelsenkirchen şehrindeki An der Sandstrase İlkokulunda Ardahan-Posoflu Bulca ailesinin 9 yaşındaki çocukları Emir Bulca’ya yapılanlar “pes” dedirtti. Çocuğu öğrenme zorluğu çekenler okulu Sonderschule’ye göndermekte ısrar eden eğitim dairesi yetkililerine, ailenin yaptırdığı zekâ testi tokat gibi cevap oldu. Emir’in zekâ seviyesinin ortalamanın üstünde olduğu ortaya çıktı. Aile, çocuklarının hiperaktif olduğunu belirterek, okulun çocuklarını çileden çıkarıp, onun başarılı olamaması için büyük çaba gösterdiğini söyledi.

BU NE DÜŞMANLIK
Aile ile restleşen ve 9 yaşındaki Emir’in her yaptığı olumsuzluğu kayıtlara düşen okul yönetimi, Emir’in maruz kaldığı ve yaralandığı olayda ise okula ambulans çağırmayı dahi akıl edemedi! Çocuklarını evde hayalarından ağrısının olması üzerine doktora götüren ve okulda başka bir çocuğun hayalarına tekme attığını öğrenen ve doktor raporu ellerinde olan aileye okulun cevabı ise akıllara durgunluk verdi. Okul yönetimi “Emir çok fazla ağrısı olduğu yönünde şikâyette bulunmadı. Biz de velisine bilgi vermedik ve ambulans çağırmadık” dedi.

TEK ZAYIF NOTU DAHİ YOK
Evlerine konuk olduğumuz ve konu hakkında konuştuğumuz Ümit ve Nuriye Bulca çifti “İlk kayıt ettirdiğimiz Nordsternschule okulunun Emir’i Sonderschule’ye göndermek istemeleri nedeni ile okulu değiştirdik. Şimdi burada da Sonderschule” ye göndermek istiyorlar. Biz de çocuğumuzun gerçek durumunu öğrenmek için zekâ testi yaptırdık. Emir’in zekâ seviyesinin ortalamanın üstünde olduğu ortaya çıktı. Biz de okul ile bu tutumlarını değiştirmeleri konusunda konuşmalar yaptık. Ama önceki okul ile sözleşmişçesine en ufak geri adım atmadılar. Çocuğumuzun yapısı sorgulayıcı türünden. Ona bir iş, ders verirken onu neden yapması gerektiğinin de izah edilmesi gerekiyor. Eğer bunu açıklamazsanız itiraz ediyor. Ama açıklarsanız o dersi veya görevi istenilen zamandan dahi erken ve başarı ile bitirip teslim ediyor. Ama onlar çocuğu eğitmek yerine zıtlaşarak “mecbursun” diyerek damarına basıyorlar. Bizim tek istediğimiz çocuğumuzun hak ettiği okula gönderilmesi. İkinci sınıfta çocuğun psikolojisinin bozulması nedeni ile çok fazla okulu aksatmasına rağmen notları da ortada bir tane dahi zayıf notu yok” dediler.

BAŞKALARI DA VARMIŞ
Okulda her yaptığı en ufak olumsuzluğu kayıt altına alarak ve zor kullanarak çocuklarının psikolojisini bozmak için uğraştıklarını ifade eden Bulca çifti, “Bu süreçte gençlik dairesi ile irtibata geçtik. Çocuğumuz ile çok ilgilendiler. Çocuğumuzun psikolojik destek almasına yardımcı oldular. Baskılardan bunalan, polis korkusunu aşılanan ve okula gitmek istemeyen çocuğumuza okulu, polisi tekrar sevdirdiler. Kurulma aşamasında olan Türk Veliler Derneği Gelsenkirchen Başkanı Erdal Bey de sürekli bizim ile irtibata geçerek izlememiz gereken yol konusunda bizimle oldular. Her iki kuruma da teşekkür ediyoruz” dediler. Bulca çifti ayrıca çocuklarının durumunun duyulmasından sonra birkaç aile daha aynı okullarda, aynı duruma maruz kaldıklarına dair kendilerine ile paylaştıklarını ifade ettiler. Konu hakkında görüşlerini almak istediğimiz okul yönetimi ise cevap vermekten kaçındı