Sosyal medya kin kapısı oldu

IRKÇILARIN YENİ ÖFKE VE KIŞKIRTMA ALANI

Siyasetçisi, polisi fark etmez. Örümcek beyinliler, iğrenç fikirlerini en rahat şekilde internetten yayıyor, paylaşım sayısını artırıp toplumu kışkırtmaya çalışıyor

 

ZANLI POLİS BAŞMÜFETTİŞİ

Halil Uygun

BRÜKSEL Avrupa’da ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslamofobi her geçen gün yeni boyutlar kazanıyor. Sokaklarda bağırıp çağıran, meydanlarda kin kusan Neonazilerin yerini sosyal medyayı etkili kullanan siyasetçi ve kamu görevlileri aldı. Son olarak Belçika’nın başkenti Brüksel’den bir polis başmüfettişi, Facebook hesabı üzerinden İslamofobik mesajlar paylaştı. Daha önce de İslam düşmanlığı yapması sebebiyle pek çok kez şikâyet edilen söz konusu şahıs hakkında yeni bir soruşturma açıldı. Brüksel bölgesinin batısında görev yapan polis başmüfettişinin sosyal medyada yaptığı paylaşımların başka ırkçı çevrelerce geniş bir alana yayıldığı öğrenildi.

MÜDÜR: HESABINI VERECEK

Konuyla ilgili açıklama yapan Batı Brüksel Emniyet Müdürü Johan Berckmans, “Söz konusu başmüfettişin açıkça İslam düşmanlığı yaptığı ispatlandı, delillere ulaşıldı. Bu paylaşımlar arasında şiddet içerikli filmler de var. Soruşturmanın neticesinde zanlı hakkında bir karar verilecek. Soruşturmanın salahiyeti açısından daha detaylı bilgi veremeyeceğiz” dedi. Belçika’da daha önce yapılan kamuoyu yoklamaları da Müslümanların ne kadar zor durumda olduğunu ortaya koyuyor. Ankete katılanların yüzde 60’ı Müslümanları tehdit olarak gördüğünü ifade etti. Müslümanları kültürel zenginlik görenlerin oranı ise yüzde 12’de kaldı. Halkın yüzde 27’si ise, “ne tehdit ne de kültürel zenginlik” görüşünü paylaştı.

HEM VATANDAŞTAN HEM POLİSTEN TEPKİ

Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin Federal Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Beatrix von Storch hakkında, Twitter hesabından yaptığı ırkçı paylaşımdan dolayı yüzlerce suç duyurusunda bulunuldu. Köln Savcılığı Sözcüsü Ulf Willuhn, Storch hakkında, halkı kışkırtmak suçlamasıyla kendilerine yüzlerce suç duyurusu ulaştığını belirterek savcılığın bu suç duyurularını incelediğini ifade etti. Köln Savcılığının bu konuda yetkili olup olmadığını henüz bilmediğini söyleyen Willuhn, şimdilik bu konuda diğer kurumlarla görüşmelere devam ettiklerini aktardı. Willuhn, bundan sonraki adımın Storch hakkında soruşturma başlatmak olduğunu ve soruşturma başlamadan önce milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması gerektiğini kaydetti. Öte yandan Storch’un suçladığı Köln polisinin de Storch hakkında halkı kışkırtmaktan suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.