Sosyal medyanın kirliliği….

 

 

 

Nebahat Uzun
HAMBURG- Hamburg Türk Basın Birliği’nin (HTBB) 10 Ocak gazeteciler Günü vesilesiyle düzenledikleri etkinliğe katılan uzmanlar geleneksel medyaya olan ihtiyaca, sosyal medyanın gücüne ve tehlikesine dikkat çektiler. Hamburg Türk Toplumu (TGH) binasında düzenlenen etkinliğe Hamburg Başkonsolosu Yonca Sunel ve Türkiye Berlin Büyükelçiliği Basın Müşaviri Refik Soğukoğlu’nun yanı sıra HTBB üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasetçiler ve vatandaşlar katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan HTBB Başkanı Mehmet Atak, Avrupa’da Türkçe basının yaşadığı zorluklara dikkat çekti. Etkinlikte söz alan Başkonsolos Sunel de Almanya’da Türkçe basının önemine vurgu yaptı. Sosyal medya ve internete rağbetin giderek arttığı bir çağda yaşandığına dikkat çeken Sunel, “Günümüzde diplomasi bile değişti, Trump ne demiş diye Twitter’e bakıyoruz. Sosyal medya hızlı bilgilendirme açısından iyi ama yanlış bilgilerin yayılması açısından da tehlikeli. Değişen iletişim çağında yeni yöntemler öğrenmek ve bilgi değerlendirmeleri önemli ama yayılan haberlerin doğruluğuna inanmadan önce sorgulamak da bir o kadar önemli” dedi. Eğitimin en önemli konuları olduğunu ifade eden Sunel, bu yönde kendilerine destek veren Türkçe basına teşekkür etti.

 

GELENEKSEL MEDYADA ETİK KURAL VAR, SOSYAL MEDYADA YOK
Sözlerine “Dünyanın her köşesinde görevini layıkıyla yerine getiren gazetecilerin gününü tebrik ediyorum” cümlesiyle başlayan Basın Müşaviri Soğukoğlu, Türk diasporası açısından Türk medyasının öneminin büyük olduğunu ifade etti. Yurt dışında görev yapan basın kuruluşları ve gazetecilerin desteklenmesinin görevleri olduğunu belirten Soğukoğlu, bu yönde çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Sosyal medyanın avantaj ve dezavantajlarına vurgu yapan Soğukoğlu, “Teknolojideki hızlı gelişmeye paralel olarak internet haberciliği büyük öneme sahip. Bu aynı zamanda dezenformasyonun yayılması tehlikesini de beraberinde getiriyor. Basın mensuplarımızın bu bilinçle görev yapacağına inanıyorum” şeklinde konuştu. Erdal Altuntaş’ın günün anlamı üzerine yaptığı sunumun ardından söz alan eğitimci ve sosyal medya uzmanı Murat Ermiş, sosyal medyanın geleneksel medya için tehdit mi yoksa fırsat mı olduğu yönünde bir sunum yaptı. Geleneksel medyaya her dönem ihtiyaç duyulduğunu ve azalsa da hep var olacağını söyleyen Ermiş, sosyal medya ile geleneksel medyanın dengeli bir şekilde sürdürülmesinin en sağlıklı yaklaşım olduğunu ifade etti. “Manipülasyona çok açık bir toplumuz” diyen Ermiş, Geleneksel medyada etik ve yasal kurallar var ama sosyal medyada yok. İnsanlar gördükleri bir resim ya da bilgiyi sorgulamadan paylaşıp yayabiliyor. Bu nedenle geleneksel medya daha güvenilir ve sosyal medyanın kirliliği geleneksel medyayı yaşatacak. Ama sosyal medyayı da ihmal etmemek gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

BASIN MENSUPLARI FARELİ KÖYÜN KAVALCISI
Türkiye’de gazete tirajlarının 1,3 milyonda kaldığını söyleyen Ermiş, bu sayının Almanya’da 16,3 milyon olduğunu, Almanların halen geleneksel medyaya büyük önem verdiğine vurgu yaptı. Ermiş, editör bağımsızlığını kaybeden, fazla politize olan ehliyet ve liyakate önem vermeyen gazetecilerin tarihte kaybolmasının kaçınılmaz olduğunu da sözlerine ekledi. ‘Basın mensupları fareli köyün kavalcısıdır’ cümlesiyle konuşmasına başlayan eğitimci ve sosyal medya uzmanı Ayhan Korkmaz, “Ve insanlar onları takip eder. Basın mensubunun en temel görevi tamamen doğruyu sunmak, doğruyu erdem üzerinden taşımaktır” dedi. Gazetecilere haberlerinde eğitimle ilgili güzel örnekler vermelerini tavsiye eden Korkmaz, olumsuzluklar üzerinden değil, olumlu bilgiler ışığında haberler yapılmasının daha sağlıklı olduğunu belirtti. Konuşmaların ardından Ermiş ve Korkmaz, HTBB Başkan Yardımcısı Ertaş Akçelik’in moderatörlüğünde katılımcıların sorularını cevapladılar. Etkinlik kapsamında meslekte 50 yılını dolduran İbrahim Gül, Birol Tan ve Hüseyin Murat Dörtyol’a birer takdir belgesi ve çeşitli hediyeler verildi. Gül ve Dörtyol, rahatsızlıkları nedeniyle etkinliğe katılamadı. Meslekte 40. Yılını dolduran Mehmet Atak, Cem Suveren ve Kadir Taçgın da takdir belgesi ve hediyelerle onurlandırıldı. Sunumunu Oya Pervin Pelit ve Ali Akdemir’in yaptığı gecede Elif Ergün yönetimindeki Radyo Metropool, Hurşit Köse, Oya Pervin Pelit, Emin Sağlık ve Süleyman Kayhan’a çeşitli dallarda teşvik ödülleri takdim edildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın