Sosyal yardım alanlar…

İlk Donatım: Hartz IV yardımı alanların çamaşır makinesi alma hakları var.

İlk donatım çerçevesinde bir evde tek başına kalan ve Hartz IV yardımı alan bir kişinin çamaşır makinesi alma hakkı, Dresden deki Sosyal Mahkeme 10.10.2014 tarih ve S 20 AS 5639/14 ER sayılı kararlarına göre bu hakka hikmetti. Esasında iş Merkezi (Jobcenter) bu yardımı alan kişiye makine alma yerine herhangi bir çamaşır yıkama salonuna göndermeyi öngörüyor.

Söz konusu olan olayda 35 yaşındaki evsiz kalan bir kişi Ağustos 2014 yılında tek odalı bir eve taşınmıştır. Eve taşınan kişinin talebi doğrultusunda Dresden Is Merkezi Hartz IV alan kişiye kullanılmış ev mobilyası vermiştir. Ayrıca kullanılmış olarak bulunamayan eşyalar için ise bu kişi 548 Euro yardım almıştır.

Zaruri ihtiyaç olan eşya olarak, bu durumda çamaşır makinesini alıp hak sahibine vermeyi Dresden İş Merkezi “Yakın yerdeki herhangi bir çamaşır yıkama salonunda elbiselerini yıkayabilir” gerekçesiyle kabul etmemiştir. İlk tedbir olarak Hartz IV yardımı alan kişi iş Merkezinin bu kararına Dresden Sosyal Mahkemesine başvurarak itiraz etmiştir.

Tek kişinin dahi oturduğu bir evde çamaşır makinesi olmalıdır.
Sosyal Mahkeme hak sahibinin itirazını yerinde bularak hak sahibine kendisine bir çamaşır makinesi alabilmesi için maddi destek verilmesini uygun bulmuştur. Çünkü Hartz IV alan bir kimseye evde tek kalmasına rağmen ilk donatım kapsamında SGB II ye göre çamaşır makinesi alma hakkı vardır. İş merkezi kişiye çamaşır salonunun yolunu gösteremez. Bu yüzden iş merkezi çamaşır makinesini Hartz IV kuralı olarak geçerli olan 391 Euro kapsamında temin etmelidir.

Aylin Mete
info@ra-mete.de

 

Aylin Mete

Jägerstr. 62A

47166 Duisburg
Telefon:
 Fax:

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

error: