Soykırımı Anıtı istemiyoruz

Münih Türk Dernekler Birliği Münih’te kurulmak istenen Ermeni anıtını kesinlikle istemediklerini sert şekilde ifade ettiler

Aykan İnan
MÜNİH – 14 Ekim 2018 Pazar günü yapılacak olan Bavyera Eyalet Meclisi seçimlerinde Yeşiller Partisi’nin Oberbayern listesinden 9. sıra milletvekili adayı ve Yeşiller Partisi Münih Belediye Meclisi Grup Başkanı Gülseren Demirel ve yine Yeşiller Partisi Münih Belediye Meclisi üyesi Dr. Florian Roth, Münih Büyükşehir Belediye Başkanı Dieter Reiter’e “Münih’te Osmanlı İmparatorluğu tarafından Ermenilere ve başka Hıristiyan halklara yapılan Soykırımı anma etkinlikleri veya anıtı yapılması” teklifini içeren önerge verdiler. Yeşiller Partisi tarafından 2016 Temmuz ayında Federal Meclis’te oylanan Ermeni Soykırımı bildirisine atıf yapılan ve Münih’te de sözde Ermeni Soykırımı’nı anma etkinlikleri veya anıtı yapılması önergesine 53 derneği temsil eden Münih Türk Dernekler Birliği girişimi ile sert tepki gösterildi.

Türkler adına bildiri hazırlandı
Münih Türk Dernekler Birliği Münih’teki Türklerin huzurunu kaçıracak olan bu gelişme üzerine özel gündemle toplantı düzenledi ve Münih Büyükşehir Belediye Başkanı Dieter Reiter’e ve Münih Belediye Meclisi’ndeki bütün parti gruplarına gönderilmek üzere bu dilekçeye karşı Türk toplumunun tepkisini ifade eden siyasal bilimciler ve tarihçiler tarafından hazırlanan yazılı mektup hazırlandı. Bununla birlikte alınması gereken diğer önlemler de istişare edildi ve Münih Türk Dernekler Birliği adına heyet Münih 1., 2, ve 3. Belediye Başkanları ile Münih Belediye Meclisi’ndeki bütün parti gruplarını ziyaret ederek Türk toplumunun endişelerini birebir aktaracak. Münih Türk Dernekler Birliği destekleyicisi 50’den fazla dernek, ülkemiz aleyhine yapılan her konuda, tek ses, tek vücut olmaya devam edeceklerini açıkladılar.

Siyasetçilerden Türk toplumuna destek
Türk dernek yetkilileri “Oy kullanırken, isminin Türk ismi olmasına aldanmayalım” şeklinde Türk seçmenleri uyardılar. CSU’lu siyasetçi Serdar Duran (solda) ve FDP’li siyasetçi Nilgün Stauch (sağda) da Yeşiller Partisi’nden gelen sözde Ermeni Soykırımı önergesine tepki gösterdiler ve kendi partileri içinde bu önergeye karşı gelmek için gereken girişimleri başlattıklarını açıkladılar. Serdar Duran, “CSU Eyalet Hükümeti Uyum Sorumlusu Milletvekili Mechthilde Wittmann’a bu konuyu aktardım ve kendisi de böyle bir girişimin Türklerin uyumunu engelleyeceği için karşı olduğunu ve bu önergeyi engellemek için destek vereceğini belirtti” dedi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın