SPD’ye taze kan “Barış Önes”

Röportaj: Nebahat Uzun
HAMBURG- Daha çocuk yaşlarda ailesiyle birlikte katıldığı 1 Mayıs yürüyüşleri gibi işçi haklarını savunan faaliyetlere katılarak siyasetle tanışan Barış Önes (34), 23 Şubat eyalet seçimlerine SPD’nin genel listesinde 49. sıradan aday oldu. 21 yaşından beri SPD üyesi olan Önes’in, Post okurları ve seçmenler için mesajı var:

– Seni kısaca tanıyabilir miyiz?

B. Önes: 1985 Hamburg doğumluyum ve Billstedt’de büyüdüm. Hukukçuyum ve halen büyük bir şirkette ihale konularında çalışmalarımı sürdürüyorum. Daha küçük yaşlardan itibaren ailemle birlikte işçi hakları, insan hakları, eğitim gibi hakların savunulduğu etkinliklere katıldığım için çocuk yaştan beri siyasetle ve sosyal faaliyetlerle iç içe olduğumu söyleyebilirim. 21 yaşından beri SPD üyesiyim ve JUSOS Gençlik Örgütü’nde uzun yıllar görev yaptım. Ayrıca Hamburg Üniversitesi bünyesindeki UNİCEF Gençlik Örgütü’nün kurucuları arasında yer alıyorum. Bugüne kadar SPD’nin çeşitli organlarında yapmış olduğum çalışmaların kapsamını genişleterek mecliste siyasi çalışmalarıma devam etmek istiyorum. Bu nedenle partimin genel listesinde 49. sıradan aday oldum ve sizlerden destek bekliyorum.

– Siyasete ilgi duymanın sebebini öğrenebilir miyiz?

B. Önes: Öncelikle toplumdaki eşitsizlikleri, haksızlıkları düzeltmenin yolunun siyasetten geçtiğine ve bir şeyleri değiştirmek istiyorsak o düzenin içinde aktif olmamız gerektiğine inanıyorum. Haksızlığa uğrayan insanlarımızın haklı mücadelelerinde yanlarında olmak istiyorum. Bunu yapabilmek için de siyasette söz sahibi olmak, karar mekanizmalarında yer almak çok önemli. Uzun yıllardır biriktirmiş olduğum siyasi tecrübelerime gençlerimizin beklentilerini de ekleyerek SPD’ye yeni bir rüzgar olmak, halkımızın meclisteki sesi olmak istiyorum. Farklı kültürlerin harmanlandığı bir toplumda yetiştiğim için de çok kültürlü Hamburg için yapabileceğim çok şey olacağına inanıyorum.

– Niçin SPD?

B. Önes: SPD, tarih boyunca haksızlıklara karşı etkin mücadeleler vermiş bir parti. Belki şu an neoliberal bir siyaset yapıyor ama ben SPD’nin özüne dönmesi için çalışmak istiyorum. Yeşillere baktığımızda onların çevreyi önemsediklerini ama sosyal olmadıklarını görüyorum. Sol Parti muhalefet ama gerçekçi istekleri yok. SPD’nin topluma faydalı olacağına inanıyorum. Son yıllarda maalesef sağcı partiler güçlendi. Onların daha da güçlenmemesi için bizler aktif olmalıyız. Çok kültürlü ve çok yönlü yetiştirilmiş biri olarak toplumumuza SPD bünyesinde yararlı hizmetler vereceğime inanıyorum. SPD’de Türkiye kökenli adaylar arasında en genç olanıyım ve bakış açımla, yenilikçi fikirlerimle SPD’ye taze bir rüzgar olacağıma inanıyorum. Başka eyaletlerde insanlarımız belediye başkanı, hatta bakan oluyor. Birçok ilki gerçekleştiren Hamburg’da bu neden olmasın?

– Siyasette hukukçu olmanın önemine vurgu yapmıştın. Bunu biraz açar mısın?

B. Önes: Haksızlıklarla mücadele ederken bilgi donanımı çok önemli. O zaman daha hedefe yönelik ve somut ve başarılı sonuçlara ulaşabiliyoruz. Göçmen kökenli gençlerimizin özellikle eğitim, meslek ve iş bulmada haksızlıklara uğradığı hepimizin bildiği somut gerçekler. Ben de Hamburg’da okuduğum için Hamburg eğitim sistemini, sistemden kaynaklı sorunları yakından biliyorum. 4. sınıftayken öğretmenim beni liseye tavsiye etmemesine rağmen ben azmettim ve liseye gittim. Bir gün okul müdürü beni gördüğünde hukuk okuduğumu öğrenince hukuk okumanın zor olduğunu söyledi. Ama ben ona azmedip çalışınca gençlerin başaramayacağı bir şey olmadığını hatırlattım. Gençlerimize tavsiyem de kendilerine hedef belirlemeleri ve bu yönde de çaba göstermeleridir.

– Nasıl bir siyaset anlayışıyla hizmet vermek istiyorsun?

B. Önes: Arkadaş çevremde her etnik kökenden, dil, din, ırk ve görüşten insanlar var. İnsanları farklılıklarıyla bir zenginlik olarak görüyor, öyle de kabul ediyorum. Çok yönlü olduğum için bu insanlar da beni destekliyor tabii. Asla din, dil, ırk ayrımı yapmadım, yapmam da. Kısacası çok kültürlü bir topluma hizmet verme anlayışıyla yola çıktım. Bunun ötesinde, buradaki milletvekillerin burada siyaset yapmasını, öncelikle buranın siyasetiyle ilgilenmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ailelerimizin geldikleri ülkemizde neler olup bittiği tabii ki bizi ilgilendirmeli ama burada yaşadığımız ve buradaki seçmenlerin oylarıyla seçildiğimiz için önceliğimiz buranın siyaseti olmalı. Burada eğitimden işsizliğe, ayrımcılıktan dışlanmaya kadar birçok ortak sorunumuz var mücadele etmemiz gereken. Güncel yaşam giderek pahalanıyor, insanlar ödeyebilecekleri kiralık konut bulma konusunda zorlanıyor, İslam düşmanlığı giderek artıyor. Eğitim sisteminde adalet yok, iş dünyasında yaşanan adaletsizlikler keza. Ben tüm bunlar için mücadele etmek, burada siyaset yapmak istiyorum başka ülkelerin gündemini buraya taşımak yerine. Seçimlerde mutlaka güçlü rakiplerim var ama ben sunacaklarımla başarılı olacağıma inanıyorum. Benim gözümde rekabet, daha iyisini yapmaya çalışmaktır, birbirini aşağı çekmek değil. Ben hep daha iyisini yapmaya çalışacağım.

– Seçmenlere mesajın nedir?

B. Önes: Öncelikle genel olarak seçime katılımın ne kadar önemli olduğuna vurgu yapmak isterim. Kullanmadığınız her oyun, karşı olduğunuz partilere destek olacağını bilmenizde fayda var. Hamburg seçim sisteminde, kullanılmayan oylar seçime katılan partilere taksim edilir. Bu da sizin kullanmadığınız oyların aşırı sağ partileri güçlendireceği anlamına gelir. Güzel bir kentte, güzel bir ülkede yaşıyoruz ve seçme-seçilme gibi çok önemli bir hakka sahibiz. Fakat özellikle Veddel, Wilhelmsburg, Billstedt gibi göçmen kökenlilerin yoğun olduğu bölgelerde maalesef seçimlere katılım oranı oldukça düşük. Bunu telafi ederek seçim sonuçlarını olumlu yönde etkileyebiliriz. Seçim günü mutlaka sandık başına gitmenizi tavsiye ediyorum. O gün vakti olmayanlar önceden mektupla oy kullanabilir. Bunun için bağlı bulunduğunuz bölgenin seçim bürolarına başvurarak mektupla oy kullanma talebinizi iletmeniz yeterli. Eve gönderilen zarfla seçiminizi yaparak postayla gönderebilirsiniz.

– Seçmenler sizi nasıl seçebilir?

B. Önes: Zarflardan çıkan sarı ve pembe kağıtlar üzerinde oy kullanabiliyorsunuz. Bana oy vermek isteyenler sarı kâğıt üzerinde SPD genel listesinde, 49. sırada ismimin önündeki 5 kutucuğu işaretleyerek beni destekleyebilir. Herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

Bilgi Hattı: kontakt@baris-oenes.de
0157/545 000 49