SPOR CAMİASINI BİRLEŞTİREN İFTAR

Avrupa Türk Spor Kulüpleri Birliği’nden iftar
Kâmil Yılmaz

MANNHEİM – Kısa adı UTSC (Union of Turkish Sport Club in Europe) olan Avrupa Türk Spor Kulüpleri Birliği (ATSKB) Mannheim şehrinde bir iftar programı düzenledi. Kuruluşunu geçtiğimiz Nisan ayında gerçekleştiren dernek, spor, sanat ve siyaset dünyasını bir araya getirdiği iftar programı büyük ilgi gördü. Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletindeki Mannheim şehrinde bulunan Jungbusch semtindeki Plus X Halle’de organize edilen iftar programına, AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Türkiye’nin Karlsruhe Başkonsolosu R. Cem Örnekol, Türkiye’nin Stuttgart Başkonsolosu Ahmet Akıntı, Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, UETD Genel Başkanı Zafer Sarıkaya ve çok sayıda spor camiasından ve siyaset çevresinden davetliler iştirak etti.

TÜRK SPORCUSUNA SAHİP ÇIKILACAK

Açılış konuşmasını yapan Avrupa Türk Spor Kulüpleri Birliği Başkanı Yılmaz İlkay Arın, Avrupa’daki Türk sporcusuna sahip çıkılacağını söyledi. Avrupa’daki Türk Spor kulüplerini tek bir çatı altında toplanmasını hedeflediklerini de dile getiren Başkan Arın, “Bu çalışma ile, Avrupa’daki Türk spor camiasının ve gençlerimizin karşılaştıkları bireysel olarak değil, kurumsal olarak dile getireceğiz” dedi. ATSKB Başkanı, spor yönetmenliğine ilginin artırılması çalışmasının yapılacağına dikkat çekerek, sporda bayanların da yer almasının spordaki şiddetin azalmasına katkıda bulunacağını kaydetti. Federasyon çalışmasının da Almanya’da başladığının altını çizen Başkan Yılmaz İlkay Arın, bugüne kadar 210 spor kulübünü ziyaret ettiklerini belirterek, kısa zamanda Almanya’daki tüm spor kulüplerini ziyaret edeceklerini sözlerine ekledi. Konuşmanın ardından Avrupa Türk Spor Kulüpleri Birliği’ndeki yönetim kurulu üyeleri tek tek sahneye davet edilerek tanıtılırken, aynı zamanda kuruluş aşamasından günümüze kadar yapılan faaliyetleri konu alan bir de slayt gösterisi gerçekleştirildi.

Ardından kürsüye gelen Stuttgart Başkonsolosu Ahmet Akıntı ise, yaptığı konuşmasında; spor küplerinin sorunlarının, karşılıklı paylaşımlar ile ihtiyaçlarının giderilmesi gerektiğine dikkat çekti. Başkonsolos Akıntı, gençlerin boş zamanlarını değerlendirmesi adına federasyon çalışmalarının önemli olduğunu ifade etti.

AVRUPA’DAKİ MÜSLÜMAN TÜRKLERİZ

Son olarak kürsüye gelen AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, federasyonun eğitim ve kültür hayatına olumlu katkılarının olacağına dikkat çekti. Külünk konuşmasında, spor kulüplerinin en önemli işler yapan topluluk olarak tarif ederek, “karate, basketbol, voleybol, kick boks, futbol kulüpleri olarak o gençleri bir araya getirişiniz, o çocuklara sahip çıkışınız, bu Avrupa’da göç hikayesinin en büyük başarılarından biridir. Yaklaşık 300.000 Türk genci spor yapıyor. Kim bu çocuklara sahip çıktıysa, kim bu çocuklar ile kötülüklerin arasına mesafe koymasına yardımcı olduysa hepsine teşekkür ediyorum ” dedi. Külünk “Biz ne göçmeniz, ne yabancıyız ne ötekiyiz ne berisiyiz ne de Avrupa’dakiyiz, biz Avrupa’da ki Müslüman Türkleriz. Eşit yurttaşız, eşit vatandaşız” şeklinde konuştu.

TEHDİT UNSURU DEĞİLİZ

AK Parti İstanbul Milletvekili Külünk, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Kimliğimiz ve kültürümüzün emrettiği farklılıkların hayatımızın merkezinde olması Avrupa için bir tehdit değil, Avrupa için bir büyük medeniyet inşası noktasında vazgeçilmez doğru olarak sizler bu topraklarda varsınız ”.

ŞAMPİYONLARA ÖDÜL

Konuşmaların ardından Mannheim İslam birliği Yavuz Sultan Selim Camii din görevlisi Salih Sarı tarafından okunan ezan ile birlikte oruçlar açıldı. Geçtiğimiz Mayıs ayında Sindelfingen’de düzenlenen İSKA Federasyonu Dünya Kick Boks Şampiyonasında 7 altın madalya ile dönen Türkiye takımı oyuncuları Taylan Arslan, Emre Duran, Deniz Arslan, Dilara Kozak ve takım antrenörü Gökhan Arslan ATSKB tarafından ödüllendirildi. Ödüllerini AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Karlsruhe Başkonsolosu R. Cem Örnekol, Stuttgart Başkonsolosu Ahmet Akıntı ve ATSKB Başkanı Yılmaz İlkay Arın tarafından takdim edildi. Takım antrenörü Gökhan Arslan kendilerine verdiği destekten dolayı Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı ve Yaşar Sekban’a teşekkür etti.

MUSTAFA EROL’A ÖDÜL

Ödül töreninde Mannheim şehrinde yaklaşık 20 yıldır Tekvando spor eğitmeni olarak başarılara imza atan Mustafa Erol’a da ödül verildi. Erol’a başarılarından dolayı hazırlanan ödül, Dünya WKA Türkiye Federasyon Başkanı Hüseyin Gazi Demir tarafından takdim edildi.