Stuttgart Frank Nepper dedi

blank

CDU’nun güçlü adayı Dr. Frank Nopper, geleneği bozan yeşilleri geride bırakarak yeniden ikinci turda da birinci çıkarak yüzde 42,3 oyla Stuttgart Büyükşehir Belediye Başkanlığını aldı.

 

blank

Mustafa Karaman

STUTTGART- 8 Kasım’da yapılan seçimde saf çoğunluk sağlanmaması sebebi ile

Stuttgart 29 Kasım Pazar günü ikinci kez sandığa gitti. Yeşillerin ve SPD’nin katılmadığı ikinci turda yapılan oylamanın ardından 7 yıllığına Stuttgart Büyükşehir Belediye Başkanı CDU’lu Dr. Frank Nopper seçerek Fritz Kuhn’dan 7 Ocak 2021 yılında boşalacak koltuğa oturmaya hak kazandı İlk turda da yüzde 31.8 ile birinci gelen Frank Nopper bu kez oylarını da arttırak yüzde 42,3 oyla rakiplerini geri bıraktı. Toplamda 9 adayın yarıştığı başkanlık seçim maratonunda diğer adaylar bağımsız olarak seçime katılan genç aday Marian Schreier yüzde 36.9’da ikinci olarak sandıktan çıkarken bir başka Sol Partinin de desteklediği SÖS adayı Hannes Rockenbauch ise 17.8 oyda kalarak üçüncü oldu. Öte yandan bağımsız Michael Ballweg yüzde 1,2’de kalırken diğer bağımsız adaylar ise sıfırın altında oylar aldılar.

blank

STK’LARA KUCAK AÇTI

Bilindiği üzere ikinci sırada listenin en güçlü ismi olarak seçime katılan ve 2002’den bu yana Backnang kenti (Rems-Murrbölgesi) Büyükşehir Belediye Başkanı 59 yaşında olan, Stuttgart’ta 1961 yılında doğan ve burada büyüyen, evli ve iki çocuğu olan CDU’lu Dr. Frank Nopper seçim öncesi herkese kucak açarak Büyükşehir’e yakışır bir belediye başkanı olacağını göstermiş ve kapı kapı oy toplamıştı. Öte yandan seçim öncesi Türk toplumu ile iyi diyaloglar kurarak STK’ları ile bire bir görüşmeler gerçekleştirmiş ve de Stuttgart’ta yaşayan tüm toplumu kucaklamıştı. STK temsilcileri tarafından ise Nopper’in seçilmesi sevinç ile karşılandı.

 

KUHN TEBRİK ETTİ

Kesin olmamakla beraber seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Stuttgart Büyükşehir Belediye Sarayında bir konuşma yapan SBSB Başkanı Fritz Kuhn (Yeşiller), bu seçimin halkın tercihi olduğunu ve alınan sonuç ile Frank Nopper’i tebrik ederek bir buket çiçek hediye etti. Daha sonra kürsiye gelerek konuşma yapan Dr. Frank Nopper (CDU), başta kendini yakından destekleyen ailesine, partililere ve gönüllüler ile tüm seçmene teşekkür etti. Nopper, “Bana bu görevi layık gördünüz ve ben de bundan sonra buna laık olmaya çalışacağım. Büyük sorumluk altında görevimi ifa etmeye çalışacağım. Pandemiye nazaran seçim sonucu bana enerji ve azim verdi. Stuttgart yeniden Avrupa’da, Almanya’da ve yalette aydınlanacak. Stuttgart’ı meclis ile parti gözetmeden el birliğiyle ileriye taşıyacağımıza inanıyorum. Ben herkesin Büyükşehir Belediye Başkanı olacağım. Öyle ki bağlayan, birleştiren ve insanlar arasında köprüler kuran dünyaya açık biri olacağım” dedi.