Stuttgart LogiMAT fuarında göz doldurduk

Stuttgart LogiMAT fuarında göz doldurduk

Messe Stuttgart Fuar alanında Türkiye’den de 32 firmanın katıldığı LogiMAT adlı fuara ziyaret gerçekleştiren Ticaret Ataşesi Oya Demirkan stantları tek tek ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Gerek ürünlerimizin kalitesi, gerekse de sunumuyla Türk firmalarımız fuarda adeta gövde gösterisi yaptı.

Mustafa Karaman

STUTTGART – Avrupa’nın en büyük yıllık intralojistik fuarı olan LogiMAT – Uluslararası İç Lojistik Çözümleri ve Süreç Yönetimi Fuarı pazara eksiksiz bir genel bakış ve yetkin bilgi aktarımı sunan lider uluslararası ticaret fuarına Türkiye’den 32 firma katılım sağladı. Gerek ürünlerimizin kalitesi, gerekse de sunumuyla Türk firmalarımız fuarda adeta gövde gösterisi yaptı. EUROEXPO Messe- und Kongress-GmbH tarafından 25-27 Nisan 2023 tarihleri arasında Messe Stuttgart Fuar alanında düzenlendi. Dünyanın dört bir yanından gelen müşterilerini ağırlayan LogiMAT’ta ziyaretçiler, lojistik ve endüstri için önemli olan her şey hakkında bilgi sahibi olma  ve işbirliği sağlama olanağına erişti. Fuar, depolama ve operasyonel ekipman, paketleme, tartım, ölçme ve franking, yükleme teknolojisi ve sistemleri, sipariş toplama sistemleri, sevkiyat ve taşıma gibi yazılım ve daha fazlası gibi sektörün başlıca alanlarına kapsamlı bir bakış açısı sundu. Son teknolojinin de yer aldığı dünyada ilkler ve dünya çapında benzersiz yeniliklerin yanı sıra Robot sistemleri de bu fuarda yerini aldı. Bir önceki yıla göre ziyaretçi sayısında önemli bir artış kaydeden LogiMAT 2023 Fuarın üç günü boyunca Stuttgart fuar merkezine toplam 62 bin 343 kişi gelerek standları tek tek gezme ve son model teknolojiyi yerinde inceleme imkânı buldu.

GURUR DUYDU

Fuarı Stuttgart Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi Oya Demirkan, “ Fuara katılan depolamadan lojistik çözümlere ve robot üretimine birçok farklı alanda faaliyet gösteren şirket ve firmalarımızı standlarında ziyaret ettik. Öncelikli sektörleri hakkında bilgi aldık. Firmalarımız yeni teknolojilerini bu fuarda görücüye çıkardığına tanıklık ettik” ifadelerine yer verdi. Ataşe Demirkan, Türkiye’den çok sayıda şirketlerin katılım sağlaması gurur verdici olduğunu ve şirketlerin stantlarında pek çok başarılı iş bağlantısı kurulduğunu öğrenmekten büyük memnuniyet duyduğunu belitti.

SON TEKNOLOJİ

Ziyaretçi akınına uğrayan katılımcı sergileri ve kanıtlanmış destek programı ile LogiMAT 2023, sürdürülebilir yatırımlar için bilgi ve birikim aktarımını ele aldı. Bunlar, iç süreçleri optimize etmek için otomasyon, dijital dönüşüm ve robotik, sensorlar ve yapay zeka (AI) gibi modern teknolojilerin entegrasyonunu hedefliyor. Katılımcılar ve ticari ziyaretçiler ayrıca sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği ile ilgili çözümlere odaklandılar. Uzman izleyici kitlesi, iş anlaşmaları başlatmak ve rakipler arasında piyasayı seslendirmek için varlık ticaret fuarını kullandı. Ziyaretçiler, LogiMAT’ta özellikle otomasyon çözümleri aradıklarını, yeni teknolojilerden ilham aldıklarını ve potansiyel iş birliği ortaklarını değerlendirdiklerini belirttiler. Katılımcılar, gelecek vaat eden proje araştırmaları ve işbirliği anlaşmaları ile ilgili nitelikli müşteri bağlantılarını kaydetti.

DÜNYA PENCERESİ

Avrupa’nın en büyük lojistik içi fuarı olan ve 2003 yılından beridir LogiMAT adıyla yılda sadece bir kez Stuttgart’ta düzenleniyor. Uluslararası dağıtım, malzeme ve bilgi akışı ticaret fuarına bu yıl da başta Almanya olmak üzere Türkiye’nin yanı sıra Çek Cumhuriyeti, Slovakya, İtalya, Polonya, Avusturya, Bulgaristan, Yunanistan, Fransa, Lüksemburg, Malta, İsviçre, Danimarka, Belçika, Hollanda, Macaristan, Slovenya, Litvanya, İspanya, Norveç, Finlandiya, İsveç, Büyük Britanya, İrlanda, Çin, Güney Kore, Tayvan, Hindistan, Avustralya, Brezilya, ABD, Kanada gibi 39 ülkeden 1.563 katılımcı firma fuarda yerlerini aldı.

LogiMAT 2023’TE KİMLER YER ALDI

Stuttgart Sergi Merkezi’nin tamamen dolu on sergi salonunda, Ankara / Bilkent’ten TARQAN Robotics, İstanbul / OTTOPLAN, Beylikdüzü’nden 3DY ARGE, Kartal’dan BENOPLAST ve LODAMASTER Group, Başakşehir’den BERRMAK, INNOVA End. Otom.ve Makina San. Tic. Ltd. Şti., HI-PAS Plastik Eşya Tic. ve San. Ltd. Şti. ile METAROLLER Makina Otomasyon ve Konveyör Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti., ÖNCÜ Konveyör ve Otomasyon Makine San. Dış. Tic. Ltd. Şti., TEMESIST Endustriyel Depo ve Raf Sist. San. Dış. Tic. A.Ş., Gaziosmanpaşa’dan YAPARLAR İnşaat ve Tarım Aletleri San. ve Tic. A.Ş., Silivri’den RAFYAP Dizayn Market Ekp. ve Depolama Raf Sist. Ltd. Şti. ile STAR Çelik San. Tic. Ltd. Şti., Beykoz’dan PATIKA Robotik Arge ve Müh. San. Tic. A.Ş., Pendik’den OTTOBO Robotik ve Yapay Zeka Teknolojileri A.Ş., Tuzla’dan EMES Endustriyel Makine Ekipmanları San.ve Tic. A.Ş., Bağcılar’dan KAMA PRES San.ve Tic. A.Ş. ve KOCEL Çelik Eşya San.ve Tic. A.Ş., Sancaktepe’den KAPI Sistemleri Ltd. Şti., İzmir / Tekeli-Menderes’den DEDEM Elektrik Taahhut Otomasyon Elektronik San.ve Tic. A.Ş., Torbalı’dan GÜRALP Vinç ve Makina Konstrüksiyon San.ve Tic. A.Ş. ile YÜCELEN Vinç Makine Otomasyon, Konya / Selçuklu’dan ARNIKON CRANE TECHNIQUE, Sakarya / Hendek’den CMAK Crane Systems, Akyazı’dan OPTIMUM Süreç Tasarım Incorporated Company, Arifiye’den URAL MAKSAN Mak. Ins. Dem. ve Cel. San. ve Tic. Lim. Şti., Samsun / Tekkeköy’den FKK GÜNEY Oto Lastik Takoz San.ve Tic. A.Ş., Bursa / Nilüfer’den GÖKÇELİK Çelik Eşya San.ve Tic. A.Ş., Kocaeli / Başiskele’den RAYSAN Flexible Barrier Teknoloji San. Tic. Ltd. Şti., Manisa / Yunusemre’den RETA Racking Systems A.Ş. şirketleri katılım sağladı.

Öte yandan edinilen bilgiye göre bir sonraki LogiMAT, 14-16 Haziran tarihleri ​​arasında Şangay’da düzenlenecek olan “LogiMAT China”. 25-27 Ekim tarihleri ​​arasında “LogiMAT Intelligent Warehouse” kapılarını Bangkok’ta açacak. Stuttgart’ta yapılacak olan LogiMAT, 19-21 Mart 2024 tarihleri ​​arasında gerçekleşecek.