Stuttgart’ta gözyaşları sel oldu

Mustafa Karaman
STUTTGART-18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yılı dolayısıyla DİTİB’e bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Stuttgart-Feuerbach Yeni Camii Derneği Gençlik Kollarının organize ettiği ‘Çanakkale Destanı’ DİTİB Stuttgart-Feuerbach Yeni Camii Derneği salonunda muhteşem bir törenle gerçekleştirildi. Yaklaşık iki saat süren gösterimde Düzenlenen skeçlerde Çanakkale destanı adeta yeniden yaşandı. Program esnasında düzenlenen skeçlerde Çanakkale Savaşı’nın ruhu yansıtıldı ve katılımcılar adeta o anları yaşayarak gözyaşlarını tutamadılar. Salon tıklım tıklım doldu çoğu katılımcılar ise programı ayakta izlemek zorunda kaldı.

GELECEK NESİLLER İÇİN
Bu sene 4. kez düzenlenen ve sunuculuğunu Kübra Süryan’ın yaptığı DİTİB Stuttgart-Feuerbach’taki programı DİTİB Stuttgart-Feuerbach Yeni Camii Din Görevlisi Yılmaz Üçüncü’nün Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nı okunması ile başladı. Akabinde Stuttgart-Feuerbach Yeni Camii Derneği Başkanı İsmail Çakır katılımcılara bir selamlama konuşması yaptı ve bu tür savaşların bir daha yaşatılmaması için duada bulundu. Daha sonra kürsüye gelen 2. Başkan Özlem Giritlioğlu ise Çanakkale ruhunu gelecek nesillere anlatmak için programı hazırladıklarını ifade etti ve Çanakkale’nin kısa bir tarihini anlattı.

ÇANAKKALE RUHU
Stuttgart Din Hizmetleri Ataşe Vekili Eyüp San ise “Çanakkale zaferlerimizin baş tacıdır. Türk milletinin gönlünde Çanakkale taht kurmuştur ve destanlaşmıştır. Biz bugün başta Çanakkale şehitlerimiz olmak üzere bugün aynı ruhla ülkemizi koruyan, vatanımızın bölünmez bütünlüğünü canı pahasına savunan tüm şehitlerimizi rahmetle yad ediyoruz. Onları minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun” ifadelerini kullandı. Daha sonra Stuttgart-Feuerbach Yeni Camii Derneği Gençlik Kolları tarafından hazırlanan Çanakkale Destanı simülasyon ile anlatıldı ve Çanakkale Savaşı’nın ruhu yansıtıldı. Çanakkale Destanı bir kez daha canlandırıldı. Şehitlerimiz için yapılan duanın ardından program sonunda emeği geçenlere birer plaket ve hediye taktim edildi.